خانه پزشکان

چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

چگونه می توان با ترس از پرواز کنار آمد؟

تاریخ : 1396/10/09 چگونه می توان با ترس از پرواز کنار آمد؟

امروزه برای سفر کردن بین کشورها سریعترین و راحت ترین حالت پرواز است. اما بسیاری از ما تنها با فکر کردن به سوارشدن هواپیما وحشت زده می شویم. چرا اینگونه است و چگونه با این اضطراب برخورد کنیم؟

 

 


برای اکثر ما سفر هوایی، یک ضرورت شده است. از سفرهای هوایی برای اهداف مختلفی مانند مطالعاتی، کاری، رفتن به تعطیلات، و ملاقات افراد افراد جدید استفاده می کنیم..

روزانه بیش از 42000 پرواز می شود و 2.5 میلیون مسافر جابجا میشوند. اگرچه در حال حاضر حدود 10000 هواپیما مسافران خود را به مقاصد خود در سراسر جهان حمل می کنند، بسیا ری از افراد از جمله  خود من هنگام ورود به هواپیما احساس ناخوشایندی دارند.

این ترس ممکن است از داشتن دلهره هنگام سوار شدن تا حمله ی تهاجمی کامل باشد که باعث می شود شما را از رزرو هر پروازی دور اندازد حتی اگر به این معنی باشد که فرصت های بسیاری را در راستای پیشرفت شغلی از دست دهید یا اوقاتی از زندگی را در یک ساحل آفتابی داشته باشید.

به دنبال فهمیدن

ترس از پرواز یا هوا ترسی از طریق اجتناب شدید از هواپیما یا هر چیز دیگری که با پرواز مرتبط است از جمله فرودگاه ها شناخته می شود. پاتریشیا فورنس اسمیت به عنوان روانشناس در" پرواز با اعتماد به نفس " برای اشخاصی که ترس شدید دارد می گوید: زندگی خود را به دور از پرواز برنامه ریزی کنند

هنگامی که افراد مضطرب وارد هواپیما می شوند از یک یا چندین چیز می ترسند، از صداها و احساسات مربوط به پرواز یا فرود می ترسند. احساس تهوع که اغلب همراه با آشفتگی طولانی مدت است.

فهمیدن عواملی که منجر به اضظراب مربوط به پرواز می شود مهم است بنابراین می توانید اقداماتی را برای ان پیش بینی کنید. شناخت خوب از هواپیما از نحوه ی کار آن، چیزهایی که در طول پرواز باعث صدا می شوند، چرا احساسات فیزیولوژیکی مانند مسدود شدن گوش را تجربه می کنیم و چطور خدمه برای کارشان آموزش دیدند کمک می کند تا شما را آگاه کند که درد حالت ایمنی از حمل و نقل هستید.

درمورد ترس و پرواز خود بدانید

اگر توانایی مالی دارید می توانید در دوره ی آموزشی که در مورد ترس از پرواز است شرکت کنید. اگر نه، منابع رایگان بسیار اینترنتی و غیر اینترنتی است که شما می توانید آگاهی خود را درمورد پرواز بالا ببرید. فیلم ها می توانند برای شروع مناسب باشند. به عنوان مثال ویژگی های کاپیتان خط هواپیمایی تجاری می تواند توضیح دهد که در طول پرواز و فرود په اتفاقاتی می افتد. به جای زیاده روی در ترس، توهمات غیر واقعی یاد بگیرید واقعا چه اتفاقی می افتد هنگامی که علامت کمربند روشن می شود.

علاوه بر این  در نظر بگیرید چه منابع دیگری به هواترسی شما مرتبط است.

علل اصلی ترس از پرواز اغلب به خاطر ترس از مکان های محصور(تنگنا ترسی)، ترس از جمعیت (برون هراسی)، ترس از ارتفاع (بلندی هراسی) یا اضطراب عدم کنترل است.

تمرکز بر کنترل آنچه که می دانید

سعی کنید چیزهایی را که در درک شماست کنترل کنید تا جاییکه امکان دارد هر منبعی که به استرس ربط دارد را حذف کنید زیرا نیازی نیست که شما نگران از دست دادن پرواز باشید

از قبل خود را کامل آماده کنید. مطمئن شوید زمان زیادی برای رسیدن به هواپیما دارید، و چمدان ها را به طور مناسب ببندید، بنابراین  لازم نیست آن ها را تا آخرین لحظه دوباره ببندید. لباس های راحت بچوشید تا حس ناراحتی بدنی را کم کند و هنگامی که در هواپیما هستید مطمئن شوید بدنتان آب کافی دارد.

ترس خود را در آغوش بگیرید

ممکن است این مخالف آنچه که باید انجام دهید باشد اما به این مورد اطمینان کنید، هنگامی که ترس شروع می شود به جای آن که آن را از خود دور کنید ترس را بپذیرید. هرچه بیشتر تظاهر کنید که ترس وجود ندارد ترس بیشتر می شود.
دکتر جاناتان بریکر روانشناس از دانشگاه واشنگتن در سیاتل توضیح می دهد که اضطراب را هر چه بیشتر از خود دور نگه داری بدتر می شود.

وی می گوید: "هر چه بیشتر از ترس دوری کنید، این حس برخواهد گشت." او یک تمرین تجسمی را توصیه می کند "اضطراب را به کیسه قابل حمل تصور کنید که می توانید در بالا یا پایین قرار دهید، منظور این است که ترس با من ات، اما آن را باخود می برم و هر جا که بخواهم سفر میکنم."

همچنین مطالعات اخیر نشان می دهد که افرادی احساسات منفی خود را می پذیرند احتمال ایجاد اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی  کمتری دارند.


حتما بخوانید: درمان بی خوابی با راه کارهای خانگی و پزشکی


فقط نفس بکشید

هنگامی که احساس اضطراب دارید فورا اقدامات لازم را برای جلوگیری از افزایش آن انجام دهید. ابتدا می توانید به طور مستقیم علائم فیزیولوژیکی مانند فاصله ی نبض و تنفس کم عمق را کنترل کنید که ممکن است احاس بیماری یا غش کنید.

ادامه دهید!

مهم تر از همه هنگامی که قدم هایی را برای رو به رو شدن با ترستان برداشتید، پرواز را رزرو کنید و سوار شوید، شما نباید در اولین دستاورد متوقف شوید. تکرار کنید، تکرار، تکرار؛ با هر پرواز جدید این رویداد را عادی می کنید و مانع از نقش اضطراب در کنترل انتخاب های زندگی می شوید.
در پایان به یاد داشته باشید که غلبه به ترس – هر ترسی- یک فرآیند طولانی و دشوار است و اوقات خوب یا بد خواهید داشت. از اوقات خوب لذت ببرید و اجازه ندهید اوقات بد بر شما اثر بگذارد.

منبع: medicalnewstoday

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر اعصاب و روان

آخرین مطالب پزشکی دکتر اعصاب و روان