پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

کامپوزیت ارتودنسی

تاریخ : 1398/06/04 کامپوزیت ارتودنسی

داشتن دندان های زیبا تاثیر بسزایی در زیبایی لبخند و چهره هر فرد می گذارد . امروزه افراد زیادی برای تغییر رنگ و یکدست شدن دندان هایشان از کامپوزیت استفاده می کنند و تمامی این موارد توسط دندانپزشک زیبایی و ترمیمی انجام می شود.

کامپوزیت دندان :

کامپوزیت دندانی به مواد خمیری می گویند که به وسیله آن دندان های پوسیده ، شکسته ، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم می کند.

همچنین نوعی دیگر از کامپوزیت ، کامپوزیت ونیر می باشد که در زیبایی کاربرد دارد و بیشتر برای قسمت های جلویی دندان که فاصله دار شده اند کاربرد دارد و چهره افراد با این تغییرات جزئی زیباتر می شود.

برای استفاده از ونیر هیچ تراشی روی دندان ایجاد نمی شود و به دندان ها آسیبی وارد نمی شود که در بعضی موارد به ان ارتودنسی فوری نیز گفته می شود.

کامپوزیت از ترکیب ذرات فیلر به وجود آمده و دارای مقاومت بالایی است که حالت خمیری دارد و با امواج نوری یا طول موج خاص سفت می شود این کامپوزیت ها استحکام بالایی دارند ، فاقد تخلخل هستند و بسیار عالی صیقل داده می شوند .

اگر انجام کامپوزیت از لحاظ طرز قرار گرفتن دو فک و دندان بر روی یکدیگر صلاح نباشد روش ارتودنسی برای او تجویز می شود. همچنین افرادی که به بیماری دندان قروچه مبتلا هستند نیز ونیر برایشان گزینه مناسبی نیست زیرا باعث لپ پریدگی ، شکستن یا حتی جدا شدن کامل ونیر می شود.

مزیت های ونیر کامپوزیت نسبت به لمینیت :

ونیرهای کامپوزیت نسبت به لمینیت  چند مزیت دارد که اولین آن هزینه می باشد و ونیرها دو برابر گرانتر از کامپوزیت ها هستند و برای بسیاری از افراد که بیمه ندارند اهمیت زیادی دارند.

تخصص های ارتودنسی و ترمیمی هر دو از تخصص های دندانپزشکی هستند و هیچ یک جایگزین دیگری نمی شود بلکه مکمل همدیگر هستند.

در لمینیت به اندازه ضخامت آن دندان تراش داده می شود . هرچند بعضی ها مدعی می شوند که لامینیت بدون تراش است اما به دلیل برجسته نمودن سطح بیرونی دندان زیبایی دندان به خطر می افتد.

اما در دندان هایی که در موقعیت قوس دندانی و بی نظمی دندان هستد استفاده از لمینیت به دلیل به هم زدن شکل طبیعی دندان توصیه نمی شود و در این مورد فرد و پزشک باید از ارتودنسی برای اصلاح آنها استفاده کند.

کامپوزیت دندان

انجام ارتودنسی روی دندان های روکش یا کامپوزیت شده :

امروزه بسیاری از افراد برای داشتن دندان های زیبا رو به کامپوزیت می آورند اما گاهی پس از انجام آن متوجه می شوند که دندان هایشان به ارتودنسی نیاز دارد و نمی دانند که می توانند این کار را انجام دهند یا خیر ؟
این نکته را باید بگوییم که ممکن است این نوع از ارتودنسی با چالش هایی مانند عدم حرکت دندان های ایمپلنت شده و آسیب رساندن روکش ها و بریج ها به دندان ها همراه باشند اما در بیشتر موارد بدون نقص انجام می شود.

در حالت کلی 3 گزینه برای انجام ارتودنسی روی خدمات زیباسازی دندان وجود دارد :

  1. ارتودنسی ثابت که جلوی دندان ها نصب می شود.
  2. ارتودنسی لینگوال که در پشت دندان ها نصب می شود.
  3. ارتودنسی متحرک مانند بریس های نامرئی

آیا ارتودنسی به روش ، بریج یا پریدگی ها آسیب وارد می کند؟

اگر روکش دندان شما محکم و سالم نصب شده باشد ارتودنسی نمی تواند آسیبی به آن وارد کند  زیرا امروزه از روش های دقیق و پیش رفته ای برای نصب بریس ها استفاده می شود و همچنین در هنگام جداسازی نیز با دقت و آرامی این کار انجام می شود تا هیچ آسیبی به زیبایی دندان ها وارد نشود.

برای نصب بریج ها از چسب متفاوتی برای دندان های روکش شده استفاده می شود و باقی مراحل ارتودنسی روی دندان طبیعی انجام می گیرد.

همچنین افرادی که هنوز روکش انجام نداده اند بهتر است ابتدا ارتودنسی شوند و سپس برای زیبایی دندانهایشان عمل روکش و کامپوزیت را انجام دهند.


مقاله پیشنهادی : ارتودنسی کودکان

ارتودنسی روی دندان های ایمپلنت شده :

ایمپلنت زمانی استفاده می شود که دندان طبیعی فرد به هر دلیلی از دست رفته باشد و نیاز به یک دندان مصنوعی دائمی باشد.

از آنجایی که ایمپلنت دندان به استخوان فک متصل می شود نمی توان آنن را برای ارتودنسی از دهان خارج کرد. اگر نیاز به ایمپلنت دندان دارید و دندان هایتان باید صاف و مرتب شوند پیشنهاد ما این است که ابتدا درمان ارتودنسی را انجام دهید و سپس اقدام به ایمپلنت دندانی کنید .

اما اگر قبلا ایمپلنت کرده اید و به دلیل آن دندان های کناری دچار نامرتبی شده باشند ارتودنسی دندان های ایمپلنت شده به کمک بریس ها دندان های طبیعی را به حالت اول برمیگرداند بدون آنکه ایمپلنت تکان بخورد.

ارتودنسی روی ونیر دندان :

ونیر یک لایه طریف و نازک می باشد که از جنس سرامیک است و روی سطح دندان قرار میگیرد تا مشکلات دندان را پوشش دهد. اگر قرار است هم ارتودنسی انجام دهید و هم ونیر بهتر است ابتدا ارتودنسی را انجام دهید زیرا براکت های ارتودنسی به سطح ونیرها آسیب وارد می کند و همچنین چسبی که برای نگه داشتن بریس ها استفاده می شود ممکن است روی ونیر دندان لکه بدی برجای گذارد.

کامپوزیت و ارتودنسی

در انتخاب ارتودنسی و کامپوزیت باید چه نکاتی را بدانید :

به طور کلی سه عامل شکل دندان ، موقعیت دندان از لحاظ صافی و یا کجی و رنگ دندان در زیبایی لبخند شما تاثیر گذار هستند.

موقعیت دندان :

در صورتی که تنها مشکل دندان های شما موقعیت قرار گیری آنهاست بهتر است از ارتودنسی استفاده کنید .

از آنجایی که ارتودنسی درمانی غیر تهاجمی است ، کمک گرفتن از هر نوع ارتودنسی سالم تر از ونیرها به حساب می آید. البته ونیر کامپوزیت نیز برخلاف لمینت دندان نیازی به تراش ندارد اما به دلیل ضخامت مواد کامپوزیت دندان ظاهر طبیعی خود را از دست می دهد.

شکل دندان :

اگر دندان بسیار بلند ، بسیار کوتاه و یا شکسته باشد بهترین راه استفاده از ونیر کامپوزیت برای اصلاح شکل دندان ها می باشد.

با ونیر کامپوزیت می توانید بدون تراش دادن دندان لایه ای دیگر روی دندان ها اضافه کنید. استفاده از کامپوزیت برای بلند کردن ، ضخامت و پهنا دادن به دندان های سالم توصیه می شود.

رنگ دندان :

اگر شکل و موقعیت دندان های شما درست است و تنها مشکل آن رنگ دندان هایتان می باشد می توانید از بلیچینگ استفاده کنید و آنها را سفید کنید و اگر دندانی به دلیل روت کانال کاملا سیاه شده باشد می توانید از سفید کردن داخلی استفاده کنید.

مقایسه قیمت ونیر و ارتودنسی :

ونیر کامپوزیت ها معمولا گران تر از بریس های ارتودنسی هستند .

قیمت کامپوزیت دندان به جنس مواد مصرفی و تعداد دندان هایی که نیاز به کامپوزیت دارند وابسته می باشد . البته قیمت لمینیت دندان دو برابر کامپوزیت می باشد و طول عمر کامپوزیت نیز کمتر از لمینیت است.

هزینه های ارتودنسی می تواند در طول دوره پخش شود و فشار زیادی به بیمار وارد نشود. از نجایی که این شه روش و حدود قیمتشان بستگی به مشکلات بیمار دارد بهتر است درباره قیمت آن با متخصص ارتودنسی و متخصص ترمیم و زیبایی دندان خود مشورت کنید.

عوارض درمان ارتودنسی :

اگر فردی به صورت اصولی از ارتودنسی هایش مراقبت کند و ارتودنتیست هم تبحر کافی داشته باشد ارتودنسی دندان هیچ عارضه ای برای فرد ندارد در غیر اینصورت عارضه ای مانند پوسیدگی یا لک شدن دندان ها و ... ممکن است ایجاد شود و فرد را دچار مشکل کند.

مدت زمان درمان ارتودنسی و کامپوزیت :

درمان ترمیم زیبایی با کامپوزیت ممکن است در یک جلسه انجام شود و پس از آن تنها یکبار نیاز خواهد بود سطح کار پالیش داده شود زیرا کامپوزیت ها بیشتر مستعد رنگ گرفتن هستند .

درمان های لامینیت سرامیک ممکن است با دستگاه های خاص همان جلسه ساخته شود و نیاز به ساخت در لابراتوار را ندارند و از زمان تراشیدن چند روز باید بگذرد تا لامینیت ها آماده و گذاشته شوند. اما ارتودنسی معمولا بالای یکسال زمان می برد ولی به 3 سال نیز نمی رسد.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتودنسی

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتودنسی

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتودنسی