دکتر ندا رشتچیان

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

کراتوز سبورئیک چیست؟ | علائم و نحوه درمان

تاریخ : 1396/08/24 کراتوز سبورئیک چیست؟ | علائم و نحوه درمان

در ادامه به بررسی بیماری زائده پوستی کراتوز سبورئیک پرداخته و با معرفی علائم و عوامل بروز این بیماری، به نحوه درمان آن خواهیم پرداخت.


حتما بخوانید: عوامل ابتلاء و روش‌های درمان درماتیت تماسی


بررسی مشکل پوستی کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک یک زائده پوستی شایع است. این کراتوز ها ممکن است آزار دهنده به نظر برسند زیرا ممکن است مانند یک زگیل، زائده پوستی پیش سرطانی (اکتینیک کراتوز) یا سرطان پوست باشند. علیرغم ظاهرشان، کراتوزهای سبورئیک بی ضرر هستند.

اکثر افراد در زمان میانسالی یا پیری به این زائده ها دچار می شوند. از آنجایی که آنها در سنین بالا شروع می شوند و می توانند ظاهر زگیل مانند داشته باشند، کراتوز های سبورئیک اغلب به نام "زگیل پیری" نامیده می شوند.

کراتوز سبورئیک: این زائده غیر سرطانی می تواند کاملا ضخیم و سطح زگیل مانندی داشته باشد.

ممکن است فقط یکی از این زائده ها رشد کند، اما اکثر مردم دارای چنتا از این زائده ها هستند. بعضی از زائده ها ممکن است سطح زگیل مانندی داشته باشند، در حالی که بقیه ظاهری مانند تکه هایی از موم شمع گرم و قهوه روی پوست دارند.کراتوز سبورئیک به رنگ سفید یا سیاه است؛ با این حال، بیشتر به رنگ قهوه ای هستند.شما می توانید این زائده بی ضرر را در هر نقطه از پوست پیدا کنید، به جز کف دست و پاها. اغلب اوقات آنها را در قفسه سینه، پشت، سر و گردن مشاهده می کنید.کراتوز سبورئیک مسری نیست.

 علائم و نشانه های کراتوز سبورئیک:

کراتوز سبورئیک چیست؟ | علائم و نحوه درمان

کراتوز سبورئیک به صورت زیر آشکار می شود:

در ابتدا به صورت برآمدگی های کوچک و خشن رشد می کند، سپس به آرامی ضخیم می شود و ایجاد یک سطح سفت می کند.

 • - ظاهری مومی و چسبنده روی پوست دارد.
 • - به رنگ قهوه ای است، هر چند رنگ آن  از سفید تا سیاه متفاوت است.
 • - محدوده اندازه آن از دو و نیم سانتیمتر تا نصف یک اسکناس متفاوت است.
 • - بر روی قفسه سینه، پشت، شکم، پوست سر، صورت، گردن، یا سایر قسمت های بدن (اما نه روی کف دست و پاها) شکل می گیرد.
 • - درد ندارد و گاهی اوقات باعث خارش می شود.

چه کسانی مبتلا به کراتوز سبورئیک می شوند و دلیل آن چیست

به احتمال زیاد افرادی که به این زائده پوستی دچار می شوند، پوست روشنی دارند و اعضای خانواده آن ها نیز دارای کراتوز سبورئیک هستند. این زائده در افراد با پوست گندمی تا تیره نیز رشد می کند. در پوست تیره، کراتوز سبورئیک کوچکتر است و در اطراف چشم ظاهر می شود.بعضی افراد در طی بارداری یا درمان به روش HRT، به کراتوز سبورئیک مبتلا می شوند.اکثر مردم در میانسالی و یا بعد از آن، به کراتوز سبورئیک مبتلا می شوند. تعداد کراتوزهای سبورئیک با سن افزایش می یابد.کودکان به ندرت کراتوز سبورئیک دارند.

چه چیزی باعث کراتوز سبورئیک می شود؟

علت کراتوز سبورئیک ناشناخته است. یافته های موجود به شرح زیر است:

به نظر می رسد کراتوز های سبورئیک ارثی است زیرا اگر یک نفر در خانواده دچار آن باشد احتمالا بقیه اعضای خانواده هم دارای آن باشند.

خورشید ممکن است نقش مهمی در ایجاد کراتوز سبورئیک داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که این زائده در پوستی ایجاد می شود که زیاد در نور خورشید بوده. از آنجایی که این زائده روی پوست هایی که از آفتاب محافظت میشده اند نیز رشد کرده تحقیقات بیشتری لازم است.

کراتوز سبورئیک مسری نیست. این زائده ممکن است تکثیر شود و به سایر قسمتهای بدن گسترش یابد. آنچه که واقعا اتفاق می افتد این است که هر چه افراد پیرتر میشوند بیشتر به این زائده ها دچار می شوند.

چگونه متخصصان پوست کراتوز سبورئیک را تشخیص می دهند؟

در اغلب موارد، متخصص پوست با نگاه کردن می تواند بگوید که آیا زائده پوست شما یک کراتوز سبورئیک است یا خیر. گاهی اوقات یک کراتوز سبورئیک ممکن است شبیه به سرطان پوست باشد. اگر شبیه باشد، متخصص پوست زائده را بر می دارد تا بتواند آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند. این تنها راهی است که می توان مطمئن شد که آیا زائده سرطانی پوست است یا خیر.

چگونه متخصصین پوست کراتوزهای سبورئیک را درمان می کنند؟

از آنجایی که کراتوزهای سبورئیک بی ضرر هستند، اغلب به درمان نیاز ندارند. یک متخصص پوست ممکن است زمانی کراتوز سبورئیک را از بین ببرد که:

 • - به نظر می رسد سرطان پوست است
 • - به جواهرات و لباس گیر کند
 • - به راحتی تحریک می شود
 • - به نظر بیمار ناخوشایند است

اگر زائده مانند سرطان پوست به نظر می رسد، متخصص پوست شما احتمالا زائده را با یک تیغ برش می دهد تا در زیر میکروسکوپ به دنبال سلول های سرطانی پوست باشد.

سایر روشهای درمان کراتوز سبورئیک عبارتند از:

 • - سرما درمانی: متخصص پوست، نیتروژن مایع، یک مایع بسیار سرد، را به وسیله  پنبه یا اسپری، روی زائده می مالد. این کار زائده را از بین می برد. کراتوز سبورئیک در عرض چند روز از بین میرود. گاهی اوقات یک تاول  در زیر کراتوز سبورئیک شکل می گیرد و بعد خشک میشود و پوسته پوسته می شود. پوسته ها می ریزند.
 • - الکترو کوتر جراحی: جراحی الکتریکی (الکتروکوتر) شامل بی حس کردن زائده با بی حسی و استفاده از جریان الکتریکی برای از بین بردن زائده است. ابزار جراحی شبیه قاشک است، تراش در جراحی ، وبرای تراشیدن زائده در درمان مورد استفاده قرار می گیرد. این کار کورتاژ است. بیمار بخیه نیاز ندارد. ممکن است مقدار کمی خونریزی وجود داشته باشد. گاهی اوقات بیمار فقط نیاز به الکترو جراحی یا فقط کورتاژ دارد.

نتیجه

پس از برداشتن کراتوز سبورئیک، پوست ممکن است روشن تر از پوست اطراف باشد. این معمولا به مرور زمان محو می شود. گاهی اوقات دائمی است. اغلب کراتوزهای سبورئیک برداشته نمی شوند. اما یکی دیگر ممکن است در جای دیگر رشد کند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی