دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

کربوکسی تراپی برای درمان چین و چروک

تاریخ : 1397/02/28 کربوکسی تراپی برای درمان چین و چروک

چیزهایی که باید راجع به کربوکسی تراپی بدانید

کربوکسی تراپی روشی درمانی برای رفع ورم بافت های زنبوری، کشیدگی های پوستی در اثر چاقی و لاغری و گودی های سیاه زیر چشم است. منشا بوجود آمدن آن به سال 1930 در فرانسه بر می گردد. این روش درمانی برای پلک چشم، گردن، صورت، بازو، کفل، شکم و پا مورد استفاده است. در این روش از کربن دی اکسید برای تزریق به نقاط مختلف بدن استفاده می کنند.

 

میزان سلامت آن

کربوکسی تراپی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید و تصویب شده است. اثرات جانبی ندارد و یا اثرات جانبی آن طولانی مدت نیستند.

انجام این روند پانزده الی سی دقیقه طول می کشد، خیلی سریع بعد از انجام آن می توانید به زندگی روزمره ی خود برگردید، اما شنا و حمام در وان را تا 24 ساعت بعد از انجام آن به جهت چربی زدایی و رفع ورم بافت های زنبوری نباید انجام دهید. معمولا انجام آن بین هفت تا ده جلسه زمان می برد و هزینه ی آن در ایالت متحده بین 75 الی 200 دلار تمام می شود. مطالعه ای در سال 2016 نشان داد افرادی که این روش را برای رفع ورم بافت های لانه زنبوری انجام دادند درجه ی آن از سه به دو کاهش یافت.

 

مقاله پیشنهادی : همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و انواع آن

 

کربوکسی تراپی چیست؟

روشی برای رفع ورم بافت لانه زنبوری پوست، تیرگی زیر چشم و کشش پوست است. افراد معمولا از آن برای رفع چروک پوست، رفع کشش پوست و غیره استفاده می کنند. همچنین می تواند به تعمیر کلاژن و چربی های ذخیره شده در پوست کمک کند. علاوه بر این با افزایش جریان خون در پلک ها می تواند به رفع تیرگی های زیر چشم نیز کمک کند. برخی از پزشکان از آن برای رفع مشکلاتی که ناشی از جریان نداشتن مناسب خون در آن نقاط است استفاده می کنند. برای کاهش سلولیت و چربی اضافی پوست، معمولا از روش های پر خطر تر مانند لیپوساکشن استفاده می کنند. کربوکسی تراپی برای صورت، گردن، پاها، بارو، کفل ، شکم و پلک چشم کاربرد دارد.

کربوکسی تراپی برای درمان چین و چروک

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

شیوه ی انجام آن بر اساس نوع محلی که برای درمان بکار می رود متفاوت است. اما مکانیزم آن معمولا برای همه ی نقاط به یک صورت است. یک منبع کربن دی اکسید به یک سوپاپ فرستنده ی هوا و یک لوله ی لاستیکی متصل به آن وصل می شود. پزشک میزان هوایی که قرار است به عضو بدن فرستاده شود را تنظیم می کند. هوا از سوپاپ فرستنده و لوله ی پلاستیکی که ته آن یک فیلتر نصب شده است عبور می کند. فیلتر از ورود هر گونه مواد ناپاک و مضر به بدن جلوگیری می کند. هوا از طریق یک سرنگ بسیار ریز که طرف دیگر فیلتر نصب شده است وارد بدن می شود. پزشک هوا را از طریق سرنگ به بدن تزریق می کند. انجام آن معمولا بدون درد است و برخی از پزشکان قبل از زدن سرنگ به بدن آن نقطه را با پماد بی حس می کنند. با وجود اینکه دردی ندارد اما برخی از افراد بعد از انجام آن می گویند که حس عجیبی داشته اند. هیدروکسی تراپی یک روند سرپایی است و پانزده الی سی دقیقه زمان می برد.

 

مقاله پیشنهادی : اگزما چیست؟ + علت، علائم و راه های درمان اگزما

 

اقداماتی که باید قبل از انجام هیدروکسی تراپی انجام دهیم

معمولا قبل از انجام هیدروکسی تراپی نیاز به انجام کار خاصی نیست اما برخی از پزشکان با توجه به شرایط تان ممکن است توصیه هایی به شما بکنند.

این روند چگونه کار می کند؟

چرخش ضعیف خون در بدن عمدتا منجر به بروز ورم بافت لانه زنبوری ، کشش پوست و سیاهی دور و زیر چشم می شود. در این صورت کربن دی اکسیدی که سلول ها آزاد می کنند بیهوده تلف می شود. سلول های قرمز اکسیژن را گرفته و به بافت های بدن می فرستند و سپس کربن دی اکسید را از آن ها می گیرند و این کربن دی اکسید توسط ریه ها دفع می شود. پزشک با تزریق کربن دی اکسید در یک نقطه از بدن میزان گردش خون را افزایش می دهد و منجر به هجوم سول ها به منطقه می شوند، زمانی که سلول های خونی به محل می رسند چرخش خون را در بدن بیشتر می کنند و موجب تعمیر بافت پوست و رفع سیاهی دور چشم می شود.

کشش پوست ی که می بینید در اثر خراب شدن کلاژن پوست ایجاد می شود که کربوکسی تراپی با ایجاد کلاژن جدید موجب کلفت شدن و بهتر شدن ظاهر پوست می شود.

کربوکسی تراپی و کاربرد آن

ورم بافت لانه زنبوری در پوست : گاز کربن دی اکسید می تواند به سلول های چرب نیز تزریق شود و موجب منفجر شدن و رفع این سلول ها از بدن شود. سلولین زمانی ایجاد می شود که چربی زیر پوستی در پوست تولید می شود. مطالعات نشان دادند که این روش برای رفع سلولیت پوست مناسب و ایمن است.

تیرگی زیر چشم : تیرگی های زیر چشم در اثر کمبود جریان خون ایجاد می شود که با تزریق گاز کربن دی اکسید رفع می گردد.

ریزش مو که در اثر کمبود جریان خون ایجاد می شود نیز با این روش حل می شود.

 

مقاله پیشنهادی : تفاوت بوتاکس و فیلر چیست؟

 

اثرات جانبی کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی تقریبا یک روش ایمن است و اثرات جانبی ندارد ، گاهی اوقات در محل تزریق ممکن است خون مردگی به خصوص در پاها و بازو دیده شود. این خون مردگی در طول هفته ها از بین می رود. افرادی که به هدف چربی زدایی و رفع سلولیت پوست آن را انجام می دهد نباید تا 24 ساعت بدنشان به آب بخورد یعنی از شنا کردن و حمام وان خودداری کنند.

منبع: healthline.com


پزشکان مرتبط

دکتر هدی عین اللهی

دکتر هدی عین اللهی

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

دکتر بهار نریمیسا

دکتر بهار نریمیسا

دکتر و متخصص پوست و مو

دکتر پژمان شادپور

دکتر پژمان شادپور

فوق تخصص کلیه کودکان

مقالات مرتبط

 

راهنمایی جامع جهت مراقبت از پوست

مشاهده مقاله
راهنمایی جامع جهت مراقبت از پوست

6 پاک کننده ی طبیعی پوست

مشاهده مقاله
6 پاک کننده ی طبیعی پوست

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و انواع آن

مشاهده مقاله

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد و انواع آن

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دکتر و متخصص پوست و مو و زیبایی