جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلامیدیا چیست ، علائم و راه درمان

تاریخ : 1398/02/25 کلامیدیا چیست ، علائم و راه درمان

کلامیدیا  چیست؟ 

کلامیدیا نوعی عفونت شایع است که از راه رابطه ی جنسی منتقل می شود. افراد مبتلا معمولا در مراحل اولیه ی بیماری دارای علائم بیرونی خاصی نیستند. در حقیقت هفتاد درصد زنان و نود درصد مردان مبتلا دارای علائم مشخصی نیستند . این بیماری هم در مردان و هم در زنان می تواند رخ دهد . کلامیدیا با پیشرفت خود می تواند علائمش را نشان دهد. اگر این بیماری درمان نشود می تواند مشکلات جدی بوجود آورد. بنابراین در صورت داشتن این بیماری سریعا به پزشک مراجعه کنید و مدام چکاپ های لازم را انجام دهید. کلامیدیا معمولا با ترشحات واژنی همراه است. این بیماری ممکن است با چرک و مخاط نیز همراه باشد. علائم این بیماری نیز مانند سایر بیماری های مقاربتی می باشد. از مهم ترین علل انتقال این بیماری داشتن رابطه ی جنسی پر خطر و حفاظت نشده است. این بیماری به راحتی با ارتباط فردی منتقل می شود. نوزادان تازه متولد شده نیز ممکن است در طول بارداری این بیماری را از مادر خود دریافت کنند. بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری در طول بارداری انجام آزمایشات مربوط به این بیماری است. همچنین کلامیدیا ممکن است به چشم ها نیز منتقل شود البته این مورد زیاد شایع نمی باشد. کلامدیا حتی اگر به طور کامل درمان شده باشد نیز ممکن است قابل انتقال باشد. 
کلامیدیا در مردان با علائم خاصی همراه نمی باشد حتی بیشتر افراد دارای هیچ گونه علائمی نمی باشند.

معمولا علائم این بیماری یک الی سه هفته پس از انتقال بروز میابد. از جمله علائم مشخص و شایع این بیماری در مردان عبارتند از:

  • احساس سوزش هنگام دفع ادرار 
  • خروج ترشحات زرد و سفید از آلت 
  • احساس درد در زیر شکم ، درد در بیضه ها

این بیماری ممکن است در مقعد نیز ظاهر شود که در این صورت علائم آن درد ، خون ریزی و ترشحات از این ناحیه می باشد . رابطه ی جنسی اورال نیز می تواند منجر به بروز این بیماری در گلو شود که علائم آن گلو درد ، سرفه و تب می باشد . 
کلامیدیا در زنان به عنوان عفونت خاموش شناخته می شود زیرا ممکن است فرد مبتلا هیچ گونه علائمی را اصلا تجربه نکند . معمولا چند هفته پس از بروز بیماری علائم خود را نشان می دهند . برخی از شایع ترین علائم آن عبارتند از احساس درد حین رابطه ی جنسی ، ترشحات واژن ، احساس سوزش حین دفع ادرار ، درد زیر شکم ، التهاب دهانه ی رحم و خون ریزی بین عادت ماهیانه.

 


 

 

دکتر ناهید علی محمد قدسی

فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی

- دارای بورد تخصصی

- شاغل در بیمارستان های تهران

- متخصص جراحی زنان و زایمان

- دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی

- عضو انجمن زنان و مامایی ایران مراقبت های بارداری. زایمان طبیعی، سزارین جراحی ترمیمی و زیبایی واژن

- جراحی افتادگی رحمی و ترمیم پارگی های بعد از زایمان

- درمان بی اختیاری ادراری

- مشاوره قبل از بارداری

 

شماره تماس: 88358936

نشانی: خ کارگر شمالی خ دوم پلاک ۴۰ واحد ۱۷

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان