جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

کمر درد و درمان های اولیه

تاریخ : 1394/10/10 کمر درد و درمان های اولیه

کسی که به کمردرد دچار می شود از چه روش های درمانی برای آن باید کمک بگیرد و مراحل اولیه تا حاد این عارضه چگونه اند ؟چگونه می توان این عارضه را برطرف کرد و داروهای موثر در این زمینه کدامند؟

 درد کمرافرادی که از کمر درد رنج می برند اغلب تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال را برای تسکین درد استفاده می کنند با این حال، با توجه به تحقیقات جدید، این درمان در صورت وجود درد، نمی تواند در طولانی مدت موثر باشد.

با توجه به این مطالعه برای بیماران مبتلا به رادیکولوپاتی یا تنگی کانال نخاعی، تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید بعید است در تسکین درد موثر باشد.

نویسنده مطالعه دکتر راجرچو، از دانشگاه علوم و سلامت اورگون در پورتلند و همکارانش یافته های خود را در سالنامه طب داخلی انتشار دادند.

کمردرد علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است در ایالات متحده، حدود نیمی از کارگران به علائمی از درد پشت هر سال اعتراف دارند و حدود 80٪ از ما از برخی از مشکلات پشتی در زندگی رنج می بریم.

درمان های اولیه برای درمان کمر درد شامل گزینه غیر جراحی، مانند داروهای ضد درد مخدر و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و درمان های غیر جراحی دیگر شامل تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال، به طور مستقیم به فضای اپیدورال در ستون فقرات می باشد.

تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید با کاهش التهاب عمل می کند و به نوبه خود، سبب تسکین درد می شود به گفته دکتر چو و همکاران تزریق معمولاً برای رادیکولوپاتی ( التهاب یک عصب نخاعی ) و تنگی نخاع ( تنگی کانال نخاعی ) دو دو عامل انتشار درد استفاده می شود.

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال برای این شرایط در حال افزایش است با وجود این واقعیت این است که مطالعات متعدد اثر بخشی برای درمان کمر درد  را زیر سؤال برده است.

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال هیچ تاثیری در تنگی کانال نخاعی ندارد

بیماران باید از گزینه های درمانی جایگزین آگاه باشند

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال هیچ تاثیری در تنگی کانال نخاعی ندارد

برای این بررسی،30 ارزیابی آزمایشی کوتاه مدت و بلند مدت بر اثرات تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید برای افراد با رادیکولوپاتی یا تنگی کانال نخاعی، و مقایسه آنها با دارونما انجام شده است.

در حالی که تزریق سبب تسکین درد فوری برای رادیکولوپاتی نسبت دارونما ارائه داد محققان دریافتند که این اثر کوچک و کوتاه مدت است و نیاز به درمان جراحی برای بیماران را در دراز مدت کاهش نمی دهد.

برای تنگی کانال نخاعی، محققان دریافتند تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید در مقایسه با دارونما هیچ اثر قابل توجهی در درد بیماران ارائه نداد.

آنها دریافتند که روش تزریق ( transforaminal, interlaminar, caudal )، نوع و یا دوز کورتیکواسترویید، انتخاب بیماران با هدایت تصویر برداری، خود بیمار و دیگر عوامل فنی هیچ تاثیری بر یافته ها نداشت.

در حالی که عوارض جانبی شدید در اثر تزریق کورتیکواستروئید نادر است ولی برخی از عوارض جانبی جزئی، شامل خونریزی، لخته شدن خون و التهاب ریشه های عصبی پیدا شده است.

چرا تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید برای رادیکولوپاتی و تنگی کانال نخاعی به نظر بی اثر می رسد دکتر چو می گوید:

انتظار می رود که کورتیکواستروئیدها التهاب و تورم را کاهش دهد شاید علت این است که التهاب عامل مهمی در بسیاری از بیماران نیست همچنین ممکن است که بیماران در طول زمان با یا بدون درمان بهبودی پیدا می کنند .

بیماران باید از گزینه های درمانی جایگزین آگاه باشند

بر اساس این یافته ها و مطالعات قبلی، دکتر چو می گوید این مهم است که بیماران از گزینه های درمانی جایگزین برای هر دو بیماری رادیکولوپاتی و تنگی کانال نخاعی آگاه باشند.
این مهم  است که بیماران بدانند که مزایای تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال برای رادیکولوپاتی به نظر می رسد کوچک و کوتاه مدت می باشد.

بیماران باید از گزینه های مسکن های ساده مانند استامینوفن یا NSAID ها، ورزش و درمان غیر دارویی مانند دستکاری، ماساژ، طب سوزنی، جراحی و غیره آگاه باشند زیرا برای آن ها شواهدی از مفید بودن وجود دارد برای برخی از بیماران، منافع کوتاه مدت ممکن است با ارزش باشد اگر آنها برای درمان غیر تهاجمی تلاش کرده اند و علاقه مند به جراحی نیستند یا یک نامزد خوب برای عمل جراحی نباشند.

او افزود برای تنگی کانال نخاعی،  شواهد تا به امروز نشان داده است که بدون بهره است.

با این حال، نتایج این مطالعه با برخی از انتقاد ها روبرو شده است دکتر زاک مک کورمیک، از دانشکده فینبرگ دانشگاه نورث وسترن پزشکی در شیکاگو، به رویترز گفت که تجزیه و تحلیل آزمایشات در این تحقیق از کیفیت پایین برخوردار بوده است لذا این یافته نمی تواند عملی واقع بینانه برای ستون فقرات اعمال شود.

او اشاره کرد، با این حال، که هدف از تزریق اپیدورال کورتیکواستروئید بهبود علائم کوتاه مدت و کیفیت زندگی بیمار است و ارائه یک درمان طولانی مدت نیست به این ترتیب، او می گوید درمان نباید به صورت ایزوله استفاده شود.

اوایل سال جاری، یک مطالعه دیگر که در BMJ منتشر شده نشان داد که استامینوفن برای کمر درد و آرتروز بی اثر است.


منبع:دکتر سلام

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتوپد

کمر درد و درمان های اولیه

کمر درد و درمان های اولیه

درد کمرافرادی که از کمر درد رنج می برند اغلب تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال را برای تسکین درد استفاده می کنند با این حال، با توجه به تحقیقات جدید، این درمان در صورت وجود درد، نمی تواند در طولانی مدت موثر باشد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتوپد

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتوپد