چهار شنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

کنترل دیابت | درمان قطعی دیابت

تاریخ : 1398/05/23 کنترل دیابت | درمان قطعی دیابت

دیابت یا همان بیماری قندی یک نوع اختلالات متابولیک و سوخت و سازی در بدن فرد است که از طریق آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود و در برابر تولید انسولین مقاومت ایجاد می شود و در نتیجه آن انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد درستی از خود بروز دهد.

در دیابت سوخت و ساز گلوکز کاهش می یابد و میزان قند خون بالا می رود که به آن هایپرگلیسمی گفته می شود. در دراز مدت افزایش قند خون می تواند رگ های بسیار ریز را از بین ببرد و همچنین اعضای مختف بدن مانند کلیه ، چشم ، اعصاب و قلب را درگیر می کنند.

کنترل دیابت امری بسیار مهم است و مراقبت خوب از بیماری دیابت احساس بهتری به بیمار می دهد و ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری چشم که می تواند باعث کاهش دید شود را کم می کند.

شما باید برای کنترل دیابت اطلاعات کافی و درستی را داشته باشید.

انواع دیابت :

دیابت در کل دو نوع می باشد که علائم متفاوتی دارد و افراد مبتلا به آن باید کارهایی را انجام دهد.

افراد مبتلا به دیابت نوع یک روزانه به تزریق انسولین نیاز دارند. این نوع از دیابت به دیابت جوانان مشهور می باشد.

در دیابت نوع دو رژیم غذایی و فعالیت های جسمی روزانه موثر می باشد و این نوع به مصرف قرص یا تزریق انسولین نیاز دارند.

اکثر افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند علامت خاصی ندارند و حتی بیماری خود را نمی دانند. مدیریت این نوع از دیابت کار آسانی نیست و فرد بیمار نیاز به برنامه ریزی وعده های غذایی سالم ، اختصاص زمان برای ورزش ، آزمایش منظم قند خون و ... را دارد.

احساس ناتوانی و خستگی می تواند منجر به لغزش های گاه و بیگاه شود.

دیابت تغییر اساسی در زندگی شخصی فرد به وجود می آورد و باید فرد تلاشی برای حفظ کیفیت زندگی خود انجام دهد. اما اینکه دیابت را درک کنید و بدانید که برای کنترل آن چه کاری باید انجام دهید از اهمیت زیادی برخوردار است.

تست قند خون

مواردی که باید برای کنترل دیابت در نظر بگیرید :

سیگار را ترک کنید :

درست است که موقعیت های استرس زا باعث می شود تا مردم بیشتر رو به سیگار بیاورند اما این کار برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو بسیار مضر می باشد. زیرا سیگار کشیدن باعث تنگی رگ های خونی می شود و گردش خون را محدود می سازد و این کار مقاومت به انسولین را افزایش می دهد و اصلا برای مبتلایان به دیابت مفید نیست.

ورزش کنید :

شاید شما در زندگی خود رژیم ورزشی خوب و پایداری داشته باشید اما می توانید از کارهای خود یادداشت برداری کنید تا به یک گزارش واقعی برای رسیدن به یک سبک زندگی خوب و تغییر درست در زندگیتان دست پیدا کنید.

فست فود نخورید :

غذای خانگی بخورید. زیرا فست فود ها و خوردن غذا در رستوران ها بر میزان شکر ، نمک و میزان کالری دریافتی از وعده های غذایی را زیاد می کند و این امر برای حفظ قند خون متعادل در این بیماران از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا بالا رفتن نمک خطر بیماری قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت افزایش می دهد.

کمتر قهوه بخورید :

فنجان های قهوه موجود در کافی شاپ ها معمولا دارای شکر فراوانی هستند که می تواند باعث نوسان در میزان انسولین و قند خون شوند. اگر زیاد قهوه می خورید و به آن عادت کردید می توانید قهوه را در خانه درست کنید تا بر میزان شکر مصرفی هنگام آغاز روز کنترل داشته باشید.

میوه و سبزیجات جدید مصرف کنید :

بدن هر فردی واکنش های متفاوتی نسبت به مواد غذایی از خود نشان می دهد و این مساله درباره میوه ها و سبزیجات که از عناصر غذایی مهم برای بیماران دیابتی می باشند نیز صدق می کند.

بعد از مصرف میوه ها و سبزیجات قند خون خود را بررسی کنید و میزان واکنش را اندازه گیری کنید و بر اساس آن یک برنامه غذایی که به پایین آمدن قند خونتان کمک می کند تهیه کنید.

مصرف فیبر خود را افزایش دهید :

فیبر بخشی اساسی و مهم از یک رژیم غذایی دیابتی است. فیبر نامحلول به جذب مواد مغذی کمک می کند و این فیبر سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و مدیریت گلوکز خون را بهبود می دهد در نتیجه میزان مصرف 25 تا 40 گرم در روز به این افراد توصیه می شود .

همچنین فیبر احساس سیری به افراد می دهد و باعث می شود افراد از خوردن تنقلات و میان وعده هایی حاوی قند های ناسالم جلوگیری کند.

به طور مرتب آزمایش قند خون بدهید :

بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت برنامه ای برای بررسی قند خون خود تعیین می کنند ، اما معمولا این کار را پیش یا پس از وعده های غذایی انجام می دهند.

بررسی شرایط بیماری :

دیابت می تواند سلامت بینایی بیمار را تحت الاشعاع قرار دهد و نابینایی یکی از شایع ترین عوارض جانبی مبتلایان به دیابت می باشد. از این رو این افراد باید به طور مرتب به پزشک برای معاینه چشم های خود مراجعه کنند.


مقاله پیشنهادی : لیست گیاهان دارویی و خواص آنها

رژیم غذایی گیاهی :

خوردن مقدار زیادی از گوشت قرمز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

همچنین تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی غنی از سبزیجات ، میوه ها ، آجیل ها و دانه ها و مقدار کم محصولات حیوانی خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. چربی خون و اضافه وزن هر دو عامل خطر بیماری های قلبی و عروقی می باشند.

درمان دیابت با تغذیه

نحوه کنترل و درمان عوارض دراز مدت دیابت :

به طور منظم دیابت خود را کنترل کنید تا مشکلاتی که به دلیل وجود دیابت ایجاد می شود را کنترل نمایید. هم زمان با کنترل متوسط گلوکز ، فشار خون و کلسترول به تست های زیر نیاز دارید :

  1. · تری گلیسرید سالانه
  2. · معاینه چشم توسط متخصص چشم سالیانه
  3. · کنترل و بررسی پا در هر ویزیت
  4. · تست ادرار برای بررسی مشکلات کلیوی
  5. · معاینه دهان برای پیشگیری از بیماری های لثه و از دست دادن دندان ها سالی 2 بار
اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص داخلی

آخرین مطالب پزشکی متخصص داخلی

آخرین مقالات پزشکان متخصص داخلی