پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

کنترل کودک بهونه گیر

تاریخ : 1397/03/12 کنترل کودک بهونه گیر

فکر کنید که در یک راهروی سوپرمارکت ایستاده اید و کودک نوپایتان یک اسنک به شکل سیندرلا می خواهد و رنگ صورتش قرمز و بنفش می شود و خودش را ممکن است به زمین بزند و برای خواسته اش گریه کند. بسیاری از خانواده ها با چنین صحنه هایی روبرو می شوند و بچه ها ممکن است به شکل های دیگری مانند گریه کردن، ضربه زدن، لگد زدن ، پا کوبیدن بر زمین و پرتاب کردن چیزی خشم خود را نشان دهند. کج خلقی و داد و هوار کردن در کودکان یک الی چهارسال بیشتر شایع است زیرا در این سن کودکان ارتباط برقرار کردن با دیگران را یاد می گیرند. تقریبا نیمی از کودکان در این سن و سال هفته ای یک بار چنین رفتارهایی را از خود بروز می دهند. این رفتارها بخش طبیعی از رفتار در کودکان نوپا است که موجب بروز اضطراب در والدین می گردد. اگر این رفتارها دائما تکرار نشوند بهتر است نادیده گرفته شوند و نگران نباشید. اما اگر این رفتارها دائم باشند و همیشه تکرار شوند باید والدین در صدد رفع آن برآیند.

 

محرک های کج خلقی در کودکان

برخی از کودکان بیشتر به کج خلقی تمایل دارند به خصوص کودکانی که بیش فعال و احساسی و کودکانی که به راحتی با محیط جدید وفق نمی خورند این چنین هستند. در بیشتر کودکان نوپا این وضعیت زمان ناکامی در چیزی که می خواهند رخ می دهد. کوچک ترین چیزهایی مانند رفتن به حمام درحالی که به تماشای برنامه ی تلویزیونی است و یا از او بخواهید که حیوان و یا اسباب بازی مورد علاقه اش را به رفیق و یا بچه ی فامیل نیز بدهد منجر به بروز چنین رفتاری می شود. هر موقعیتی که باید نسبت به آن تغییر کند نیز منجر به بروز کج خلقی از طرف وی خواهد شد. خستگی و گرسنگی و تحمل برای رسیدن به چیزی نیز منجر به کج خلقی وی می گردد.

 

چگونه فریاد زدن و جیغ کشیدن کودک را متوقف کنیم؟

راحت ترین کار برای خلاصی از این وضعیت دادن چیزی است که به خاطرش جیغ می کشد. به طور واضح این کار به مدت طولانی اصلا خوب و به صلاح نیست زیرا کودک برای دریافت هرچیزی که بخواهد از این روش استفاده می کند. بهترین راه برای مقابله با این کار این است که ابتدا خودتان خشم تان را کنترل کنید. اگر شما و کودک تان با هم شروع به جیغ و داد کنید نمی توانید با هم جایی بروید و فقط صحبت کردن با او نیز خوب نیست چون وضعیت را بدتر می کند. نفس عمیق بکشید، بر احساسات خود مسلط شوید و به آرامی و با ادبانه به کودک خود بفهمانید که این رفتار ناشایستی است. اگر همچنان کودک تان آرام نگرفت و فکر می کند تنها راهی که می تواند توجه شما را به خود جلب کند این کار است. اگر در سوپر مارکت کودک تان شروع به جیغ زدن کرد او را نادیده بگیرید. در برابرش جدی باشید تا کودک بفهمد که با جیغ کشیدن کارش به جایی نمی رسد و در نتیجه این کار را رها می کند. اگر کودک ناراحت است و نیاز به دلداری دارد او را آرام کنید و به او بگویید که او را دوست دارید اما نمی توانید هر چه می خواهد به او بدهید. اگر این کار فایده نداشت او را از موقعیت دور کنید و چند دقیقه او را آرام کنید. بهترین زمان برای آرام کردن او به ازای هر سال از سنش یک ثانیه است.

 

تاکتیک های جلوگیری از جیغ کشیدن

به جای اینکه بعد از جیغ کشیدن کودک او را متوقف کنید قبل آن این نکات را رعایت کنید:

از رفتن به موقعیتی که باعث بروز جیغ و داد و هوار کودک می شود خودداری کنید. با کودک خود رابطه برقرار کنید و توانایی هایش را در فهمیدن حرف های شما نادیده نگیرید و برنامه ی فردایتان را برای او بگویید و سورپرایزها را کمتر کنید. به او اجازه دهید زمان بیرون رفتن خوراکی و یا اسباب بازی با خودش ببرد این کار او را مشغول می کند. مطمئن باشید کودک قبل از بیرون رفتن سیر باشد و به اندازه ی کافی استراحت کرده باشد. از کارهایی که موجب بروز این رفتار می شود خودداری کنید مثلا قبل از شام به او شکلات نشان ندهید زیرا برای نخوردن شام دست به جیغ کشیدن خواهد زد. به کودک خود کمی اختیار دهید مثلا بگذارید هر کتابی که دوست دارد و یا خوراکی و ساندویجی که دوست دارد را با خودش در ماشین بیاورد این چیزهای کوچک برای شما خیلی مهم نیست اما به کودک این اطمینان را می دهد که کمی از کنترل زندگی اش را به دست دارد. جنگ و دعوا را کنار بگذارید به خصوص در مواردی که خیلی جدی نیست شما کنار بیایید، مثلا آیا دوست دارید او یک ربع بیشتر تلویزیون ببیند یا نیم ساعت جیغ هایش را بشنوید. حواس تان را پرت کنید. گاهی وقت ها با حواس پرتی می توانید او را راضی نگه دارید. چهره تان را راضی نگه دارید و برایش جوک بگویید. راه های دیگر مقابله با شرایطی که کودک از آن راضی نیست را به او یاد بدهید ، کودکی که به اندازه کافی بزرگ شده باید یاد بگیرد هدفش را با صحبت بگوید نه با جیغ و داد. اگر رفتارهای پرخاشگرانه ی کودک کنترل نشود معمولا تا چهارسالگی متوقف نخواهد شد و ممکن است به خود و سایر اطرافیان نیز صدمه برساند.

منبع: webmd.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص روانپزشک کودکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص روانپزشک کودکان

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص روانپزشک کودکان