یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

کولونوسکوپی و روش انجام آن

تاریخ : 1397/02/29 کولونوسکوپی و روش انجام آن

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی آزمایشی است که برای بررسی نابهنجاری ها و تغییرات موجود در روده ی بزرگ و مقعد انجام می شود. در طول کولونوسکوپی یک لوله ی بلند و انعطاف پذیر وارد مقعد می شود و با استفاده از دوربین کوچکی که به سر لوله وصل است متخصص داخلی می تواند تمام بخش های داخلی روده را ببیند. در صورت لزوم پزشک هر گونه پولیپ و یا بافت های غیرطبیعی در روده را در طول کولونوسکوپی برمی دارد. بافت برداری از روده نیز در طول این فرآیند انجام می گیرد.

کولونوسکوپی و روش انجام آن

چرا کولونوسکوپی انجام می شود؟

در صورت دیدن عوامل زیر پزشکان داخلی ممکن است کولونوسکوپی را پیشنهاد دهد:

بررسی علائم و نشانه های روده ای: کولونوسکوپی به پزشک شما کمک می کند تا دلیل همه ی عوامل، دردهای شکمی ، خون ریزی های داخلی، یبوست های مزمن، اسهال شدید و سایر مشکلات روده ای را بررسی کند.

عکس برداری در صورت سرطان روده: اگر سن تان 50 سال به بالا باشد در معرض بیشتر سرطان روده خواهید بود. پزشک هر ده سال انجام کولونوسکوپی را برایتان پیشنهاد می کند تا چکاپ وجود سرطان روده را انجام دهد. یک راه برای عکس برداری از سرطان روده کولونوسکوپی است.

جست و جو برای پیدا کردن پولیپ های بیشتر: اگر قبلا سابقه ی پولیپ داشته اید پزشک ممکن است کولونوسکوپی را برایتان تجویز کند تا در صورت وجود پولیپ آنها را برطرف کند. این کار خطر سرطان روده را کاهش می دهد.

 

خطرات

خطرات انجام کولونوسکوپی بسیار کم است. به ندرت اتفاق میفتد اما برخی از مشکلات آن عبارتند از:

واکنش معکوس نسبت به مسکن مورد استفاده در طول آزمایش، خون ریزی از محلی که بافت برداری می شود و یا محلی که پولیپ و بافت های غیرطبیعی برداشته می شوند، پارگی روده و مقعد.

 

مقاله پیشنهادی : گوشت دشمن کلیه ها

چگونه خودتان را آماده کنید؟

قبل از کولونوسکوپی باید روده های خود را پاک کنید. هر گونه ماده ی موجود در روده می تواند در طول انجام آزمایش می تواند موجب پوشاندن برخی از مشکلات موجود در روده تان شود. برای خالی کردن روده ها پزشک راه های زیر را پیشنهاد می دهد:

روز قبل از آزمایش یک رژیم خاص برایتان می نویسد: معمولا نمی توانید روز قبل غذاهای سفت بخورید. نوشیدنی هایی مانند آب، قهوه بدون خامه و شیر، غذاهای آبکی. از خوردن مایعات قرمز خودداری کنید زیرا ممکن است با خون در طول آزمایش اشتباه گرفته شود. بعد از نصف شب نمی توانید نه چیزی بخورید و نه چیزی بنوشید.

ملین بخورید: پزشک ممکن است قرص و یا شربت های ملین به شما پیشنهاد بدهد. شب قبل از آزمایش ممکن است نیاز باشد تا ملین مصرف کنید و یا صبح قبل از کولونوسکوپی نیز ممکن است نیاز به مصرف باشد.

داروهایتان را سازگار کنید: یک هفته قبل از انجام آزمایش و به خصوص اگر دیابت ، فشار خون بالا و یا مشکلات قلبی دارید و داروها و مکمل های آهن دار مصرف می کنید با پزشک خود در میان بگذارید. اگر آسپرین و یا سایر داروهایی مانند وارفارین، دابیگاتران، ریواروکسابان مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد برای مدتی داروهایتان را قطع کنید.

کولونوسکوپی و روش انجام آن

در طول انجام آزمایش

در طول انجام آزمایش فقط باید لباس مخصوص اتاق عمل تن تان باشد. مسکن معمولا تجویز می شود. برخی اوقات یک مسکن خفیف به صورت قرص مصرف می شود. در برخی موارد مسکن را با داروهای ضد درد دیگر مخلوط می کنند . در طول انجام آزمایش باید به پهلو دراز بکشید و زانوهایتان را به سمت قفسه ی سینه جمع کنید. پزشک از طریق مقعد یک لوله را وارد می کند و آنقدر بزرگ است که بتواند از تمام روده تان عبور کند و این لوله شامل یک لامپ و تیوپ است که پزشک می تواند هوا را داخل روده بفرستد. هوا باعث باد کردن روده شده و دید بهتری را در روده به پزشک می دهد. در زمان ورود لوله و یا باد شدن درون روده شما ممکن است احساس مدفوع داشته باشید. کولونوسکوپ شامل یک دوربین در سر آن است که تصاویری را از درون روده برای پزشک فراهم می کند. پزشک از طریق آن می تواند وسایلی را برای برداشتن پولیپ ها و بافت های آسیب دیده وارد روده کند. انجام این آزمایش معمولا بیست دقیقه زمان می برد.

 

بعد از انجام آزمایش

بعد از آزمایش یک ساعت برای ریکاوری وقت می برد. باید کسی باشد تا شما را به خانه ببرد زیرا اثرات مسکن هنوز در شما باقی خواهد بود. بعد از یک روز رانندگی نکنید و یا به محل کار نروید. اگر در روز آزمایش پزشک پولیپ را خارج کند نیاز به رژیم غذایی خاصی خواهید داشت. ممکن است بعد از آزمایش احساس نفخ و مدفوع داشته باشید که با پیاده روی می توانید آن را کم کنید. ممکن است در اولین بار که شکم تان کار کند خون کمی ببینید این عامل هشدار دهنده ای نیست. اگر خون ریزی ادامه داشت یا درد  در شکم داشتید و تب تان از 37 درجه بالاتر رفت به پزشک مراجعه کنید.

 

نتایج

نتایج منفی

اگر پزشک هیچ گونه عوامل غیر طبیعی در روده نبیند انجام آن نتیجه ی منفی خواهد داشت. اگر به طور متوسط در معرض خطر سرطان روده باشید پزشک برای ده سال بعد نیز به شما پیشنهاد می دهد تا دوباره آزمایش  را تکرار کنید  اگر روده ها در طول آزمایش کاملا خالی نباشند پزشک دوباره باید آزمایش را تکرار کند.

 

مقاله پیشنهادی : برای سلامت پروستات خود این دانه های روغنی را بخورید!

نتایج مثبت

اگر پزشک بافت غیرطبیعی و یا پولیپ مشاهده کند نتیجه مثبت خواهد بود. بیشتر پولیپ ها سرطانی نیستند اما برخی ممکن است باشند. پولیپ را درطول آزمایش برمیدارند و برای تشخیص سرطانی بودن یا نبودنشان به آزمایشگاه می فرستند. اگر پزشک 1 الی 2 پولیپ کوچک تر از 1 سانتی متر پیدا کرد انجام آزمایش را 5 الی 10 سال دیگر نیز پیشنهاد می دهد. اگر پولیپ ها بزرگ تر باشند 3 الی 4 سال دیگر انجام آن را پیشنهاد می دهد. اگر پولیپ و بافت بزرگ باشند که از طریق کولونوسکوپی برداشته نشوند پزشک عمل جراحی را پیشنهاد می کند.

 

مشکلات کولونوسکوپی

اگر متخصص گوارش و کبد در مورد کیفیت دوربین و عکس های گرفته شده نگران باشد آزمایش دیگری را پیشنهاد می کند.

منبع: mayoclinic.org


پزشکان مرتبط

 

مقالات مرتبط

سنگ کیسه صفرا و همه چیز درباره آن

مشاهده مقاله
سنگ کیسه صفرا و همه چیز درباره آن

دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

مشاهده مقاله
دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

آندوسکوپی و بیماری های گوارشی

مشاهده مقاله

آندوسکوپی و بیماری های گوارشی

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص داخلی

آخرین مطالب پزشکی متخصص داخلی

آخرین مقالات پزشکان متخصص داخلی