سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

کولپوسکوپی

تاریخ : 1398/05/07 کولپوسکوپی

کولپوسکوپی روشی برای معاینه واژن و دهانه رحم با استفاده از دستگاهی به نام کولپوسکوپ می باشد.در صورتی که تست پاپ اسمیر طبیعی نباشد امکان دارد کولپوسکوپی توصیه شود این روش یک روش آسان برای تشخیص بیماری های واژن و سرطان دهانه رحم می باشد که با استفاده از ان می توان به صورت زودرس سرطان های دستگاه تناسلی را تشخیص داد و در صورت بیماری به سرعت آن را درمان کرد.این روش بدون بی حسی و بیهوشی انجام می شود.

معاینه دهانه رحم : 

کولپوسکوپی یک روش برای معاینه دهانه رحم است و مانند اسکن می ماند و تا 40 برابر ن را بزرگ می کند و دید بزرگ و روشنی از مناطق داخلی رحم به پزشک نشان می دهد تا بتواند بافت و بیماری های مشکل ساز را به وسیله آن بررسی کند. در صورتی که جواب پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد این آزمایش را انجام می دهند.

کولپوسکوپ یک میکروسکوپ دو چشمی است که برای دیدن دهانه رحم با یک منبع قوی نوری با بزرگنمایی تا 60 برابر انجام می شود با این دستگاه تغییرات غیرطبیعی سلولی و تغییرات عروقی و بافتی که در حالت عادی دیده نمی شوند را می توان دید و در صورت نیاز از نواحی مشکوک نمونه برداری انجام داد.

هر پاپ اسمیر غیر طبیعی در حاملگی مانند یک خانم غیر حامله به معاینات بیشتری نیازمند است. کولپوسکوپی کاملا بدون ضرر است و بیوپسی در خانم های حامله که در آنها نواحی مشکوک دیده شده است نیز انجام می شود و ضرری برای خود و جنینشان ندارد.

هدف اصلی کولپوسکوپی جلوگیری از سرطان سرویکس یا دهانه رحم با تشخیص ضایعات پیش سرطانی زودرس و درمان آنهاست.

کولپوسکوپی برای چه کسانی انجام می شود؟

 1. تست پاپ اسمیر غیرطبیعی
 2. عفونت جنسی مقاوم به درمان
 3. خونریزی پس از نزدیکی
 4. خونریزی پریود نامنظم
 5. خونریزی بعد از یائسگی
 6. سرویکس التهابی
 7. زگیل تناسلی
 8. توده های خوش خیم نظیر پولیپ در دهانه رحم

کلپوسکپی دهانه رحم

کولپوسکوپی در چه مواردی مشاهده می شود؟

به وسیله این دستگاه پزشک می تواند با رنگ آمیزی های خاصی داخل واژن و دهانه رحم را مشاهده کند. این کار 10 تا 5 دقیقه بیشتر طول نمیکشد و نیاز به بیهوشی و بستری شدن ندارد و به صورت سرپایی و داخل مطب انجام می شود.

با این روش می توان سرطان های بدخیم دهانه رحم را در همان ابتدا شناسایی کرد و به موقع جلوی پیشرفت ضایعه را گرفت.

دقت تشخیصی کولپوسکوپی رحم برای شناسایی سلول های بدخیم بسیار بالا و حدود 99% است و در مقایسه با روش های دیگر 60% می باشد.

داشتن اضطراب پیش از کولپوسکوپی رحم :

بسیاری از زنان تا هنگامی که زمان انجام کولپوسکوپیشان برسد نگرانی های زیادی دارند و این نگرانی باعث می شود تا احساس ناراحتی و آشفتگی داشته باشد و دچار بی خوابی شوند.

حال زنانی که اضطراب زیادی دارند امکان آنکه در حین کار نیز درد بیشتری احساس کنند نیز دارند و ممکن است اصلا برای معاینه مراجعه نکنند.

می توانید چند راهکار زیر را برای غلبه بر اضطراب خود انجام دهید:

در ارتباط با معاینه هر سوالی دارید از پزشکتان بپرسید.

نگرانی های خود را روی کاغذ بنویسید و از پزشک بخواهید قبل از انجام آن ها را با شما مرور کند.

فعالیت هایی مانند ورزش ، مدیتیشن و یا ملافات دوستان خود را انجام دهید.

شاید بعضی از افراد با گوش دادن به موسیقی به آرامش برسند. از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید یک وسیله پخش موسیقی با خود حمل کنید یا خیر.

مراقبت های قبل از کولپوسکوپی به چه نحوی است ؟

 1.  به پزشکتان بگویید تا تست را به طور دقیق توضیح دهد.
 2.  اگر حس میکنید باردار هستید به پزشکتان اطلاع دهید.
 3.  بعضی از پزشکان قبل از آزمایش مسکن پیشنهاد می کنند.
 4.  مثانه و روده را برای راحتی خالی نمایید.
 5.  دوش گرفتن، استفاده از تامپون یا داشتن رابطه جنسی برای 24 تا 48 ساعت قبل از انجام تست مجاز نیست.
 6.  این تست را در زمان قاعدگی انجام ندهید.

مقاله پیشنهادی : انواع سرطان در زنان و پیشگیری از آن

چگونگی انجام کولپوسکوپی به شرح زیر است :

 1. در این روش ابتدا دهانه رحم با محلول نرمال سالین شستشو داده می شود و پس از خشک کردن ، برای شستشوی دهانه رحم از اسید اتیک 3% استفاده می شود.
 2. در حالت نرمال دهانه رحم براثر شستشو با اسید تغییر نمی کند اما اگر غیرطبیعی باشد تشکیل نقاط سفید می دهند و باید نمونه برداری انجام شود.
 3. پس از آن دهانه رحم با محلولی به نام شیلر یا لوگل شستشو داده می شود . سلول های سنگفرشی دهانه رحم دارای قند هستند و در ترکیب با این محلول به رنگ قهوه ای در می آیند.
 4. عدم رنگ پذیری پوشش دهانه رحم به معنای غیر طبیعی بودن ان است و به اصطلاح تست شیلر مثبت می شود.
 5. کولپوسکوپی با یک وسیله ای که یک جفت دوربین دوچشمی روی میله ای قرار گرفته و از طریق آن داخل رحم قابل دیدن می باشد.
 6. یک اسپکلوم در واژن قرار داده می شود تا دیواره های واژن را باز نگه دارد تا حتی اگر لازم است تست پاپ اسمیر نیز انجام شود و این وسیله تا زمانی که انجام تست ها تمام نشده است باقی می ماند.
 7. پزشک متخصص می تواند آن را تنظیم کند تا با تغییر بزرگ نمایی به تغییر رنگ فیلترها تا شناسایی نواحی مشکوک کمک کند.
 8. در هنگام کلپوسکوپی می توان بیوپسی یا تکه برداری انجام داد . به این صورت که پس از زدن مواد مختلف و بررسی واکنش آنها از نقاط مشکوکی که به مواد واکنش داده اند نمونه بافتی برداشته می شود و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود.
 9. همچنین اگر نواحی غیرطبیعی در سرویکس دیده شود برای تشخیص آن به بیوپسی نیاز می باشد که در صورت بروز چند جای مشکوک چندین بیوپسی مختلف انجام می شود. پس از بیوپسی یا بافت برداری محلولی استفاده می شود که به کنترل خونریزی کمک می کند.

معاینه دهانه رحم

نمونه برداری بیوپسی چیست ؟

اگر در حین معاینه دکتر ناحیه مشکوکی را شناسایی کند نمونه کوچکی را بر می دارد. برای این کار از ابزار تیز برای برش استفاده می شود. اگر چند ناحیه مشکوک وجود داشته باشد چند نمونه گرفته می شود.

نمونه برداری از دهانه رحم :

نمونه برداری از دهانه رحم باعث ناراحتی خفیف می شود و ممکن است فرد کمی احساس انقباض و یا فشار داشته باشد.

نمونه برداری واژن : 

این نوع نمونه برداری کمی دردناک است و دکتر از بی حسی موضعی برای انجام این کار استفاده می کند تا بیمار دردی را حس نکند.

نتایج غیرطبیعی بافت برداری :

متخصص پاتولوژی نمونه های بافت برداری شده شما را بررسی می کند و ناهنجاری ها را بررسی می کند این نتایج ممکن است به تشخیص سلول های غیر طبیعی دهانه رحم ، سرطان و یا سایر بیماری های قابل درمان کمک کند.

پزشک با توجه به نتیجه بدست آمده از این آزمایشات توصیه های خود را انجام می دهد.

عوارض ناشی از کولپوسکوپی :

 1. خونریزی شدید که شاید بیش از دو هفته طول بکشد
 2. تب و یا لرز
 3. عفونت مانند ترشحات سنگین ، زرد و بد بو وازن
 4. درد لگن

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی :

در صورتی که هنگام این عمل نمونه برداری انجام نشده باشد فرد هیچ مشکلی حس نمی کند و ممکن است تا دو روز لکه بینی مختصری داشته باشد اما اگر نمونه برداری انجام شده باشد ممکن است تا 2-3 روز احساس درد و ترشحات خون آبه ای داشته باشد که مسکن های معمولی مانند مفنامیک اسید برای کاهش درد اغلب مفید می باشد و لازم است بیمار کمی استراحت داشته باشد.

 1. پس از یک کولپوسکوپی ممکن است ترشحات تیره به مدت سه روز و یا به مدت یک هفته خونریزی داشته باشید.
 2. واژن شما ممکن است دچار درد شدید شود و دچار گرفتگی شوید.
 3. حتما به طور منظم آزمایشات پاپ اسمیر را انجام دهید.
 4. اگر نمونه برداری انجام شد ت یک هفته از دوش ، کرم واژن ، تامپون استفاده نکنید
 5. معمولا دو تا 4 هفته بعد از انجام آزمایش جواب آن آماده می شود و پزشک براساس جواب نمونه برداری با بیمار در ارتباط خواهد بود تا برنامه ها و پلان های بعدی درمانی انجام پذیرد.

مقاله پیشنهادی : تست پاپ اسمیر | سرطان رحم

درمان برای از بین بردن سلول های غیرطبیعی موجود :

معمولا اگر این سلول ها غیرقابل درمان باشند و شانسی برای درمان نداشته باشند باید به طور کامل برداشته شوند. چند روش برای از بین بردن آنها وجود دارد :

نوعی حلقه ی سیمی گرد برای برداشتن آن ها استفاده می شود و برای این کار تنها رحم را بی حس می کنند وهمان روز شما مرخص می شویدو در روشی دیگر از یک وسیله مخروطی برای برداشتن سلول های گردنه رحم استفاده می شود که در آن از بیهوشی کامل استفاده می شود و بیمار باید شب در بیمارستان بماند.

هزینه انجام کولپوسکوپی :

هزینه کولپوسکوپی بستگی به این دارد که آیا شما احتیاج به بیوپسی و نمونه برداری دارید یا نه . بر اساس متغییر ها هزینه کولپوسکوپی نیز متغییر می باشد. اما این روش از آنجایی که یک شیوه تشخیصی است و پزشک با ان سرطان رحم را تشخیص می دهد بیمه قسمتی از هزینه آن را پوشش می دهند.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص بیماری های زنان

آخرین مقالات پزشکان جراح و متخصص بیماری های زنان