پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

کیست تخمدان | لاپاراسکوپی کیست تخمدان

تاریخ : 1398/05/08 کیست تخمدان | لاپاراسکوپی کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه های کوچک پر از مایع می باشد که در تخمدان رشد می کنند و بیشتر مواقع بی ضرر می باشد اما بعضی از آنها باعث ایجاد مشکلاتی مانند پارگی ، خونریزی در فرد می شود و گاهی نیاز به جراحی دارند.

کیست ها معمولا در تمام سنین شایع است و بیشتر انها خوش خیم و سرطانی نیستند و نیازمند درمان خاصی نیز نیستند و بعد از چند هفته از بین می روند. البته هستند کیست هایی که بدخیم هستند و منجر به سرطان تخمدان می شوند.

این کیست ها هنگامی خطر ناک می شوند که از بین نروند و بزرگتر شوند و باعث ایجاد درد در فرد میشوند. این کسیت ها می تواند سرطانی باشند که با بالا رفتن سن احتمال آن بیشتر می شود.

علائم کیست تخمدان :

 1. درد در هنگام مقاربت جنسی
 2. درد در اطراف شکم و لگن
 3. ناباروری
 4. تهوع و استفراغ
 5. سوزش سردل
 6. دوره های قاعدگی نامنظم و درد مزمن در طول دوره قاعدگی
 7. مشکلات کنترل ادرار

سونوگرافی کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان :

کیست فولیکولار :

شایع ترین نوع این بیماری است که نتیجه ان رشد فولیکول می باشد. فولیکول یک کیسه پر از مایعی است که حاوی یک تخمک است . لین کیست ها زمانی که فولیکول ها در چرخه طبیعی قاعدگی بیش از حد رشد کنند و برای آزاد سازی تخمک باز نمی شوند ایجاد می شود.

کیست های هموراژیک یا اندومتروئید :

این کیست ها زمانی تشکیل می شود که بافت اندومتر در تخمدان ها وجود داشته باشد و ممکن است باعث درد در زمان قاعدگی شوند. این نوع کیست تخمدان همراه با رنگ خون بسیار تیره و اندازه 1.5 تا 20 سانتی متر قابل تغییر است و به دلیل رنگ خون موجود در کیست به ان کیست شکلاتی نیز می گویند.

کیست هموراژیک :

این کیست بر اثر خونریزی داخلی کیست اتفاق می افتد که علامت آن درد در ناحیه شکم می باشد . این درد در طرفی که کیست در ان قرار دارد اتفاق می افتد.

کیست درموئید :

این کیست به تومور خوش خیم معروف است که به عنوان تراتوم تخمدان شناخته می شود و معمولا در زنان با سن کم نمایان می شود و ممکن است قطرشان به 15 سانت نیز برسد.این کیست می تواند انواع بافت بدن مانند استخوان ، چربی ، مو و غضروف را تحت تاثیر قرار دهد.

کیست پارااوارین :

این کیست علت شایع ناباروری و یا حاملگی نابه جای خانم ها می باشد. این کیست کیسه ی کپسولی پراز مایع است و معمولا خیلی کوچک است و به طور اتفاقی در حین عمل جراحی مشخص می شود . این کسیت ها در همه سنین دیده می شوند اما در دهه سی و جهل شایع ترمی باشد.

کیست تخمدان

چه عواملی باعث بروز کیست تخمدان میشود ؟

علت های متفاوتی می تواند باعث کیست شود که علت آن عدم تخمک گذاری است زیرا فولیکولی که قرار است تخمک را آزاد کند معمولا در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه پارگی طبیعی پیدا می کند و تخمک ازاد می شود اما این اتفاق رخ نمی دهد و آب درون فولیکول تجمع پیدا می کند و به کیست تبدیل می شود.

گاهی این عمل چندین بار ایجاد می شود و به انها تخمدان های پلی کیستیک می گویند.

چه کیست هایی باید جراحی شوند؟

اگر بیمار علائم غیرطبیعی داشته باشد مثلا کیست پاره شود ، دردهای شکمی و لگنی حاد و علائم خونریزی داخل شکمی پیدا شود اکثرا کار به جراحی می کشد.

در بعضی موارد ممکن است کیست دچار پیچ خوردگی شود و ادامه یابد و کیست دچار کم خونی شود. در این صورت اگر علائم با جابه جایی و استراحت تغییر نکند و درد و استفراغ ادامه یابد باید جراحی انجام شود.

در صورتی که کیست نیز بسیار بزرگ و با درمان های دارویی به درمان جواب ندهد باید جراحی شود .

معمولا تخمدان های با کیست های متعدد به جراحی نیاز ندارند ولی بیمار باید با دقت تحت نظر باشد و درمان دارویی انجام شود که برحسب شرایط سنی ، شرایط زناشویی درمان ها متفاوت خواهد بود.


مقاله پیشنهادی :  لاپاراسکوپی | عمل لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان :

در عمل لاپاراسکوپی بدون باز کردن شکم ، حفره داخل شکم و لگن کاملا روشن و نمایان می شود و با استفاده از تلسکوپی که در ان تعبیه شده است همه چیز را چند برابر بزرگنمایی می کند و به دکتر این توانایی را می دهد تا تمام احشاء داخل شکم را به آسانی بررسی کند. لاپاراسکوپی دو منظوره می باشد لاپاراسکوپی تشخیصی و درمانی .

عمل لاپاراسکوپی تشخیصی بسیار ایمن است و از هر 1000 بیمار 3 بیمار ممکن است دچار عوارضی شوند. در خانم ها عم کیست تخمدان با لاپاراسکوپی سال های زیادی است که بدون خطر انجام می شود.

جراحی کیست تخمدان به وسیله لاپاراسکوپی :

این روش با حداقل تهاجم صورت میگیرد. در سیستکتومی برش‌های کوچکی بین نیم تا 1 سانتیمتر در دیواره شکم ایجاد میشود و لاپاراسکوپ را از طریق این برش‌ها وارد بدن می کنند. جراح با لاپاراسکوپ داخل شکم و لگن را می‌بیند.

پزشک برای اینکه بتواند بهتر داخل شکم را ببیند آن را با گاز معمولا دی اکسید کربن پر میکنند. سپس محل دقیق کیست را تعیین می کند و پزشک یک یا دو برش 1 سانتی دیگر هم ایجاد می کند تا بتواند کیست ها را از طریق آن خارج کند.

پزشک سعی میکند در این روش در زمان برداشت کیست قسمت اعظم آن دست نخورده باقی بماند .در این روش بیمار را بیهوش می کنند و معمولا همان روز بیمار را مرخص می کنند.

لاپاراسکوپی تخمدان

عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چه مزیت هایی نسبت به جراحی سنتی دارد ؟

 1.  با این روش بیمار مدت زمان کمتری بستری می شود و معمولا همان روز مرخص می شود.
 2.  زمان ریکاوری کوتاه تر می باشد و درد کمتری را بیمار می کشد.
 3.  زخم کمتری ایجاد می شود
 4. چسبندگی بعد از عمل کمتر است
 5.  به دلیل استفاده از وسایل جراحی کوچک بیشتر بافت تخمدان سالم می ماند.

آیا از ابتلا به کیست تخمدان می توان جلوگیری کرد؟

پیشگیری بدون استفاده از دارو میسر نیست و افرادی که از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند کمتر دچار کیست تخمدان می شوند و در حاملگی و شیردهی به علت مهار فعالیت تخمدان کیست های تخمدان کمتر مشاهده می شود و اگر هم وجود داشته باشد در دوره بارداری و شیردهی به خودی خود از بین می رود.

معمولا دخترانی که دیرتر ازدواج می کنند و دیر حامله می شوند در معرض این کیست ها هستند.

این را نیز بدانید که همه خانم ها کیست تخمدان پیدا نمی کنند و باید با مراجعه سالانه به پزشک چکاپ انجام دهند تا در صورت وجود کیست درمان به روش صحیح انجام شود چون بسیاری از کیست ها اگر در زمان درست تشخیص داده شوند قابل درمان خواهند بود و به ندرت به جراحی می رسند.

مشاهده ویدیو : انواع کیست تخمدان و روش های درمان آن

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر زنان

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

با شایع ترین بیماری خانمها اشنا بشید

بعضی وقت ها باید بیشتر مراقب خودمان باشیم ولی توجه چندانی به این مسئله نداریم. در حالی که همه ما به راحتی می توانیم بیمار شویم و هیچ استثنایی هم برای این موضوع وجود ندارد. گاهی می خواهیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم ولی برعکس عمل می کنیم و به جای پیشگیری از بیماری، زمینه ابتلا به بیماری را فراهم می کنیم. بعضی وقت ها با خوددرمانی وضعیت بدتری را به وجود می آوریم و گاهی با به تعویق انداختن درمان، برای خود مشکلات زیادی را ایجاد می کنیم.

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

علت خونریزی از مقعد در دوران بارداری

خونریزی از مقعد معمولا به خاطر بواسیر رخ می‌دهد که طی آن رگ‌های خونی در ناحیه‌ی مقعد به طور غیرعادی متورم می‌شوند. معمولا بروز یبوست در دوران بارداری طبیعی است٬ خصوصا در سه ماه‌ی پایانی و در نخستین هفته‌ها بعد از زایمان. اگر حین حرکات روده‌تان دچار فشار شده یا به سختی مدفوع می‌کنید٬ رگ‌های متورم در این شرایط خون می‌آیند. ترک خوردگی‌های پوست مقعد هم می‌تواند دلیل دیگر خونریزی از مقعد باشد.

آخرین مطالب پزشکی دکتر زنان

آخرین مقالات پزشکان دکتر زنان