دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

گشاد شدن مردمک چشم

تاریخ : 1398/02/24 گشاد شدن مردمک چشم

راهنمای گشادی زیاد مردمک چشم

گشودگی زیاد مردمک چشم می تواند اولین نشانه از مشکل بیماری مربوط به عصب حرکتی عمومی چشم باشد و ممکن است حتی زودتر از نقص ماهیچه های درونی چشم بروز یابد. در این حالت زمانی که در آینه نگاه می کنید و متوجه می شوید سیاهی درون چشم تان غیر طبیعی بزرگ شده است. ماهیچه های موجود در بخش رنگی چشم تان که عنبیه نام دارد اندازه ی سایز چشم تان را کنترل می کند. با توجه به میزان نوری که در اطراف تان وجود دارد مردمک چشم تنگ و گشاد می شود. گاهی اوقات مردمک چشم در مقابل نور هیچ تغییری نمی کند که به آن گشادی زیاد مردمک چشم می گویند. داروها ، ضربه به چشم و یا بیماری های چشمی می تواند سبب بروز این عارضه شود. 

ساختمان چشم شامل عنبیه و مردمک

علت بزرگ شدن مردمک

1. داروها

مصرف برخی از داروها ممکن است بر ماهیچه های کنترل کننده ی مردمک چشم اثر گذاشته و مانع حرکت درست آن ها شود. آتروفین که برای تپش قلب و مشکلات معده مصرف می شود ، آنتی هیستامین ها مثل دیفن هیدرامین ، داروهای ضدافسردگی مانند دسیپرامین و داروهای دیگر ممکن است اثر سوئی بر چشم بگذارد.

 

2. ضربه به مغز و یا بیماری های مربوط به آن

فشاری که پس از خوردن ضربه به سر ، سکته و یا تومورهای موجود در سر وارد می شود می تواند ماهیچه های چشم را که به طور طبیعی اجازه ی باز و بسته شدن چشم را می دهد آسیب برساند. در این صورت ممکن است مردمک هر دو چشم ثابت شده و به نور واکنش نشان ندهد. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا در هنگام ضربه خوردن سر، پزشک با وارد کردن نور در چشم ، واکنش مردمک چشمتان را بررسی می کند. 

درمان بزرگ شدن مردمک چشم

3. ضربه به چشم 

ضربه به چشم نیز موجب از کار افتادن ماهیچه های این بخش از چشم می شود. همچنین این حالت ممکن است بعد از عمل جراحی چشم مانند عمل آب مروارید و یا پیوند قرنیه رخ دهد. 

 

درمان و مدیریت کردن گشادی مردمک

اگر مصرف دارویی منجر به گشادی مردمک چشم تان شده باید تحت نظر پزشک داروی مورد نظر را قطع کنید. در صورتی که می توانید در آینده نیز آن دارو را مصرف نکنید. در صورتی که دارویتان برای سلامتی تان لازم و باید حتما مصرف شود با راهنمایی پزشک داروی مشابه دیگری مصرف کنید. در موقع بروز این مشکل معمولا چشم ها به نور حساس می شوند. باید سعی کنید در مکان های پر نور زیاد نباشید. در موقع بیرون رفتن از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید. گاهی اوقات این وضعیت بر بینایی تان اثر می گذارد و پزشک تا بهبودی کامل ممکن است شما را از رانندگی منع کند. 

 


 

دکتر محمدصادق محمدزاده :

جراح و متخصص چشم؛ دارای بورد تخصصی؛ جراحی مدرن آب مروارید (فیکو)؛ لیزیک؛ لازک؛ p.r.k، جراحی ناخنک؛ جراحی پلک و مجاری اشکی؛ جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

شماره تماس: 77189691,77189692

نشانی: تهران- نارمك- جنب ايستگاه مترو سرسبز - ساختمان پزشكان سرسبز - طبقه همكف- واحد ٢

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


علی
1399/11/27

سلام آقای دکتر خسته نباشید می خواستم بگم اگه چشمی در اثر خوردن ضربه مشت به آن مردمک چشم گشاد شده باشد آیا با عمل لیزیک یا جراحی قابل ترمیم است

معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک