یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

آب مروارید | علائم، عوامل ابتلا و ارتباط آن با سالخوردگی

تاریخ : 1396/06/15  آب مروارید | علائم، عوامل ابتلا و ارتباط آن با سالخوردگی

در ادامه به بررسی کامل بیماری آب مروارید از جمله عوامل ابتلا به این بیماری و ارتباط آن با سالخوردگی و تغییرات اکسیداتیو می پردازیم.


حتما بخوانید: دوام بیشتر بینایی با این روش ها


آب مروارید چیست؟

آب مراورید، توده ابری از لنز طبیعی چشم است که در پشت عنبیه و مردمک قرار میگیرد.

آب مروارید را می توان شایع ترین علت از دست دادن بینایی در افراد بالای 40 سال و به طور کلی عارضه مصبب اصلی نابینایی در جهان به شمار آورد. وخامت این بیماری تا اینقدر پیش می رود که طبق گفته نهاد پیشگیری از نابینایی ایالات متحده (PBA)، این بیماری از دیگر بیماری های شایع مانند گلوکوم، دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی، نرخ ابتلای بالاتری را ثبت نموده است.

انواع آب مروارید

آب مروارید زیر کپسولی - در پشت لنز وجود دارد. افراد مبتلا به دیابت یا افرادی که دوزهای بالا از داروهای استروئیدی مصرف می کنند، خطر ابتلا به آب مروارید زیر کپسولی در آن ها به مراتب بیشتر است.

آب مروارید هسته ای - این نوع از بیماری در عمق هسته و ناحیه مرکزی لنز شکل می گیرد. این عارضه معمولا در افراد سالخورده دیده می شود. 

آب مروارید کورتيکال -  این نوع که با شفافیت، سفیدی و جلوه کوفتگی که در محوطه لنز شروع مي شود مشخص مي شده و پیشرفت آن را می توان به سمت مرکز لنز دید. این نوع آب مروارید در پوسته چشم که هسته لنز را پوشش داده، صورت می گیرد.


حتما بخوانید: تغذیه از نظر چشمی


 آب مروارید | علائم، عوامل ابتلا و روش های پیشگیری و درمان

علائم و نشانه های آب مروارید

شروع این بیماری با ایجاد نمای مات در دید شروع می شود گویی که مناظر اطراف خود را از داخل یک لیوان شیشه ای نگاه می کنید. همچنین این بیماری فرد مبتلا را نسب به نور بیشتر حساس کرده به طوری که نور خورشید و یا ماشین های اطراف در شب، برای وی جلاء تر و اذیت کننده تر خواهند بود. رنگ بندی مناظر نیز همانند قبل نخواهد بود. بر اساس نوع آب مراورید مبتلا، نشانه ها و سرعت رشد این بیماری از یک دیگر متفاوت است.

برای مثال در آب مروارید هسته ای ممکن است بهبود دید! در نماهای نزدیک و نزدیک بینی به طور موقت داشته باشید. که متاسفانه این بهبود برای زمان کوتاهی بوده و عوارض منفی آن با توسعه کامل بیماری به زودی نمایان می شود. از سوی دیگر نوع زیر کپسولی این بیماری بودن نشانه و ناراحتی تا زمان توسعه کامل مخفی می ماند. به همین منظور بهتر است به طور مرتب زیر نظر متخصص چشم پزشک معاینه و بررسی نمایید.


حتما بخوانید: درمان به موقع اختلالات بینایی کودکان


عوامل ابتلا به آب مروارید

لنز چشم انسان بسیار شبیه به لنز دوربین های دیجیتال است با این تفاوت که از مقدار زیادی آب و پروتئین تشکیل شده که این پروتئین عامل عبور شفاف نور از لنز را برعهده دارد. اما همینطور که یک شخص بزرگ تر و سالخورده تر می شود؛ این پروتئین ها امکان متراکم شدن و تشکیل توده هایی را دارند و با ایجاد این توده ها، قسمتی از دید سیستم بینایی از دست می رود. به طور کلی عوامل زیر را می توان در تشکیل این بیماری موثر دانست.

- اشعه ماوراء بنفش از نور خورشید و سایر منابع مصنوعی

- دیابت

- فشار خون

- چاقی

- تدخین

- استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید

- مصرف داروهای استاتین برای کاهش کلسترول

- سابقه آسیب یا التهاب چشم

- سابقه جراحی چشم

- درمان جایگزینی هورمون

- مصرفه بی رویه الکل

- نزدیک بینی

- سابقه خانوداگی

تا کنون یافته قابل اطمینانی در مورد رابهط پیری و آب مروارید یافت نشده است اما عوامل فوق را می توان در ابتلا به این بیماری سهیم دانست. در کنار پیری، یکی از نظریه های تشکیل آب مروارید به تغییرات اکسیداتیو در لنز چشم انسان اشاره می کند. با انجام مطالعات تغذیه ای یافته شد که مصرف میوه و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از ابتلا به آب مروارید کمک می کند.

 

جلوگیری از آب مروارید

برخی از مطالعات برخی از مواد غذایی و مکمل ها را توصیه می کنند که ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. در مطالعه ای بر زنان یافتند که مصرف ویتامین ای و لوتئین خطر ابتلا به آب مروارید را تا حد زیادی کاهش می دهد. منابع غنی ویتامین ای مانند تخمه آفتاب گردان، بادام و اسفناج هستند و منابع غنی اوتئین شامل اسفناج ، کلم و سایر سبزیجات برگ سبز هستند.سایر مطالعات نشان دادند که برخی آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین سی و امگا 3 نیز خطر آن را کاهش می دهد. گام بعدی برای کاهش خطر ابتلا به آن استفاده از عینک آفتابی است که اشعه ی یو وی را 100 درصد بگیرد.

 

درمان آب مروارید

زمانی که علائم آن بروز میابند با زدن عینک جدید و سایر وسایل کمکی برای بینایی می توانید دیدتان را بهتر کنید. زمانی به عمل جراحی فکر کنید که آب مرواریدتان حسابی پیشرفت کرده و و به طور جدی دیدتان را آسیب میزند. بسیاری از افراد تیرگی دید را ناشی از سن می دانند اما با یک عمل جراحی ساده آب مروارید می توانند دیدشان را بهبود ببخشند. از هر 10 نفر که عمل جراحی می کنند نه نفر عمل شان موفقیت آمیز است. در طول جراحی پزشک تاری عدسی را رفع کرده و آن را با یک لنز شفاف و پلاستیکی جا به جا می کند. این روش باعث شده که این عمل برای جراح بسیار راحت تر شود و برای بیماران نیز بهتر است.

 

استفاده از محافظ چشم بعد از جراحی

در بسیاری از موارد با وجود تعویض عدسی ممکن است هنوز نیاز به استفاده از عینک داشته باشید. ممکن است نیاز باشد از لنز برای جلوگیری از پیر چشمی استفاده کنید. برای داشتن بهترین دید اگر عینک برایتان تجویز شده از عینک سازتان بخواهید که فواید عینک های آنتی رفلاکس و فوتوکروم را برایتان توضیح دهد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص شبکیه چشم

علت مهم نزدیک بینی

علت مهم نزدیک بینی

کار زیاد با کامپیوتر می تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت چشمان ما بگذارد و موجب تغییرات زیادی در دید ما شود نزدیک بینی از شایع ترین عوارض ناشی از صرف وقت زیاد با مانیتو و صفحه های الکترونیکی مانند موبایل است

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص شبکیه چشم