دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

التهاب لنفاوی چیست؟

تاریخ : 1396/04/04  التهاب لنفاوی چیست؟


التهاب لنفاوی چیست؟
گره های لنفاوی یا غدد لنفاوی اندام کوچک و بیضی شکل هستند که حاوی سلول های ایمنی برای حمله و کشتن مهاجمان مثل ویروس ها هستند. غده های لنفاوی بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن انسان هستند.

گره های لنفاوی کجا هستند؟
گره های لنفاوی در قسمت های مختلف بدن شامل گردن ، زیربغل و کشاله ران دیده می شوند. آن ها توسط عروق لنفاوی که لنف (مایع روشن حاوی سلول های سفید خون ) و بافت مرده را برای دفع حمل می کنند ، در سراسر بدن قرار دارند.

وظیفه گره های لنفاوی چیست؟

عملکرد اولیه ی گره های لنفی پناه دادن به سلول های دفاعی مبارز بدن است.
هنگامی که شما دچار بیماری هستید و گره های لنفاوی شما سلول ها و ترکیبات مبارزه با بیماری را ارسال می کنند ممکن است شما دچار التهاب یا درد شوید. وضعیت التهاب غدد لنفاوی به عنوان لنفادنیت نامیده می شود .
التهاب گره های لنفاوی به دلایل مختلفی رخ می دهد. هرگونه عفونت یا ویروس، از جمله سرماخوردگی می تواند باعث التهاب غده های لنفاوی شما شود. برخی سرطان ها مثل سرطان خون نیز می تواند باعث التهاب غدد لنفاوی شود.


علائم التهاب لنفاوی چیست؟
التهاب گره های لنفاوی بسته به علت تورم و محل گره های لنفاوی متورم شده می تواند علائم مختلفی را ایجاد کند.
نشانه های رایج همراه با التهاب گره های لنفاوی عبارت اند از :
- علائم تنفسی فوقانی ، مانند تب ، آبریزش بینی یا گلودرد
- غدد لنفاوی متورم در گردن ، زیر بغل و کشاله ران
- تورم اندام ( می تواند انسداد سیستم لنفاوی را نشان دهد )
- عرق شبانه
- سخت شدن و گسترش گره های لنفاوی ( می تواند وجود تومور را نشان دهد )


حتما بخوانبد: گلو درد را جدی بگیرید  
چگونه التهاب لنفاوی تشخیص داده می شود؟
پزشک به طور معمول التهاب گره لنفاوی را از طریق معاینه فیزیکی تشخیص می دهد. پزشک اطراف محل غدد لنفاوی مختلف را برای تشخیص تورم یا حساسیت چک می کند. همچنین او ممکن است که از شما در مورد علائم ذکر شده در بالا بپرسد.
پزشک شما می تواند برای بررسی عفونت ها آزمایش خون و یا برای جستجوی تومورها و منابع عفونت x-ray  یا سی تی اسکن  از شما بخواهد.
از آنجا که طیف گسترده ای از شرایط می تواند التهاب گره لنفاوی را ایجاد کند، ممکن است دکتر شما بیوپسی( بافت برداری ) را درخواست کند. بیوپسی گره لنفاوی یک روش کوتاه است که در آن دکتر یک نمونه از بافت لنفاوی را بر می دارد. پاتولوژیست ( یک پزشک که نمونه های بافت را بررسی می کند و نتایج آزمایشگاه را تفسیر می کند ) این نمونه را آزمایش می کند. بیوپسی اغلب قابل اطمینان ترین راه است برای اطمینان از اینکه چرا التهاب گره لنفاوی اتفاق افتاده است.


التهاب لنفاوی چگونه درمان می شود؟
درمان غدد لنفاوی به وسیله ی علت آن مشخص می شود. در برخی موارد ممکن است درمان ضروری باشد. برای مثال ، درمان برای بزرگسالانی که بدن آن ها قبلا عفونت داشته است یا برای کودکان که سیستم ایمنی بدن آن ها می تواند موجب تورم مکرر شود توصیه نمی شود. اگر درمان لازم است، می تواند از خود درمانی تا عمل جراحی و سایر درمان ها متفاوت باشد.


خود درمانی
پزشک احتمالا یک داروی کاهش دهنده ی تب مانند ایبوپروفن همراه با یک کمپرس گرم توصیه می کند. بالابردن سطح متورم شده نیز می تواند به کاهش التهاب کمک کند.منظور از بالابردن سطح متورم در ارتفاع قرار دادن می باشد.


حتما بخوانید: خوردن غذا با معده خالی چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟!دارو
در موارد دیگر، ممکن است یک دوره از آنتی بیوتیک ها برای کمک به بدن برای مبارزه با عفونت که باعث تورم غدد لنفاوی می شود استفاده شود.


تخلیه آبسه
اگر یک گره لنفاوی خود آلوده شود، آبسه (مجموعه ای از گره) ممکن است شکل بگیرد. وقتی آبسه تخلیه می شود، تورم معمولا به سرعت کاهش می یابد. پزشک شما این کار را به وسیله ی بی حس کردن و ایجاد برش کوچکی که اجازه می دهد عفونت تخلیه شود انجام می دهد. این مکان ممکن است با گاز پانسمان برای تسریع بهبودی پانسمان شود.


درمان سرطان
اگر تورم غدد لنفاوی شما به علت تومور سرطانی باشد، تعدادی گزینه درمان وجود دارد. این گزینه ها شامل عمل جراحی برای حذف تومور، شیمی درمانی و اشعه است. پزشک قبل از شروع درمان هر یک از این گزینه ها را به همراه نظر مثبت و منفی خود به شما پیشنهاد می کند.

تهیه شده در واحد تحقیق و ترجمه تیم خانه پزشکان

منبع:healthline

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص غدد

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص غدد

آخرین مقالات پزشکان متخصص و فوق تخصص غدد