پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

رژیم آب چیست و آیا موثر است؟

تاریخ : 1394/10/03  رژیم آب چیست و آیا موثر است؟

اطلاعات مفید برای کاهش وزن با نوشیدن آب

مدت هاست که نوشیدن آب راهی برای کاهش وزن به شمار می رود. در حقیقت، 30 تا 90 درصد از بزرگسالان آمریکایی برای کاهش وزن از رژیم نوشیدن آب پیروی می کنند . یافته های حاصل از مطالعات متعدد نشان می دهد که نوشیدن آب به مقدار زیاد به کاهش وزن و حفظ وزن کاهش یافته کمک می کند .

 

نتایج مطالعات تاثیر نوشیدن آب بر سوزاندن کالری

بیشتر مطالعات تاثیر نوشیدن نیم لیتر آب را بر کاهش وزن بررسی کرده اند . نوشیدن آب مقدار کالری مصرفی را افزایش می دهد و به نام مصرف انرژی در حالت استراحت معروف است .

  • در بزرگسالان ، میزان مصرف انرژی در حالت استراحت با نوشیدن آب به مدت 10 دقیقه 24 تا 30 درصد افزایش یافته است که می تواند حداقل 60 دقیقه به طول انجامد .
  • در مطالعه ای دیگر معلوم شد که میزان مصرف انرژی در حالت استراحت در کودکان چاق و بیش وزن بعد از نوشیدن آب سرد 25 درصد افزایش می یابد .
  • همچنین ، بررسی نوشیدن آب به مقدار 1 لیتر در روز در بین زنان بیش وزن نشان داد که در مدت 12 ماه ، 2 کیلوگرم از وزنشان کم شده است . از آن جا که این زنان هیچ تغییری در سبک زندگی خود ایجاد نکرده بودند و فقط آب نوشیده بودند ، نتایج به دست آمده بسیار تاثیر گذار است .
  • علاوه براین ها ، یافته های حاصل از پژوهش ها نشان داده است که نوشیدن 5/0 لیتر آب در روز به سوزاندن 23 کالری بیشتر کمک می کند . که در یک سال برابر است با 17000 کالری یا کاهش بیش از 2 کیلوگرم از وزن بدن .
  • بررسی های دیگر هم حاکی از این است که نوشیدن آب توسط افراد بیش وزن به مقدار 1 تا یک و نیم لیتر در روز به مدت چند هفته سبب کاهش وزن ، کاهش بی ام آی یا شاخص توده بدنی، کم شدن دور کمر و میزان چربی بدن می شود.

این یافته ها زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که آب سرد نوشیده شده است. وقتی که آب سرد می نوشید بدن کالری های اضافی را به کار می برد تا آب بدن را گرم کند و دمای آن را به دمای طبیعی بدن برساند .

نکته مهم : نوشیدن نیم لیتر آب می توان مقدار کالری مصرفی در حداقل یک ساعت را افزایش دهد . یافته های پژوهش ها نوشیدن آب سرد را روشی متعادل برای کاهش وزن به شمار آورده اند .

 

نوشیدن آب پیش از صرف غذا

برخی از مردم مدعی هستند که نوشیدن آب پیش از غذا اشتها را کم می کند . البته باید یک پاسخ منطقی در پشت این ادعا باشد ولی منحصرا برای میانسالان و سالمندان قابل توجه است .

نوشیدن آب توسط سالمندان پیش از صرف هر وعده غذایی در طول 12 هفته ، وزن را تا 2 کیلوگرم کاهش می دهد . نوشیدن آب توسط میانسالان بیش وزن و چاق پیش از صرف هر وعده غذایی در مقایسه با گروه مشابه که آب بیشتری ننوشیده اند ، 44 درصد بر مقدار کاهش وزن می افزاید . همچنین ، نوشیدن آب پیش از صرف صبحانه 13 درصد از مقدار کالری مصرف شده در غذا را کاهش می دهد . این روش می تواند برای میانسالان و بزرگسالان بسیار تاثیر گذار باشد . هرچند یافته ها تاثیر این روش را به این شدت در جوان تر ها نشان نمی دهد .

نکته مهم : نوشیدن آب پیش از صرف غذا اشتها را در میانسالان و سالمندان کاهش می دهد . کاهش میزان کالری ورودی سبب کاهش وزن خواهد شد .

از آن جا که آب یک ماده بدون کالری است ، به کاهش کالری ورودی کمک می کند زیرا آب را به جای نوشیدنی های دیگر که حاوی شکر و کالری زیاد هستند می نوشید . افرادی که آب می نوشند به طور متوسط تا 9 درصد یا 200 کالری ، کالری کمتری مصرف می کنند . نوشیدن آب در دراز مدت از افزایش وزن هم پیشگیری می کند . میانگین افزایش وزن یک فرد در طول هر 4 سال ، 45/1 کیلوگرم است .

نوشیدن آب مداوم

برنامه مناسب کاهش وزن با مصرف آب آشامیدنی

این مقدار به روش های زیر کاهش می یابد :

1. افزودن 1 لیوان آب : افزودن مقدار آب مصرفی در روز تا 1 لیوان می تواند میزان افزایش وزن را تا 13/0 کیلوگرم کاهش دهد .

2. آب را جایگزین نوشیدنی های دیگر کنید : یک لیوان آب را جایگزین نوشیدنی های شیرین دیگر کنید و در یک دوره 4 ساله میزان افزایش وزن را تا نیم کیلو کاهش دهید .

لازم است که کودکان را تشویق به نوشیدن آب کنیم تا از بیش وزنی یا چاقی آن ها جلوگیری شود . بدین منظور در یک مدرسه 17 آبسردکن نصب شد و در کلاس های دوم و سوم دبستان درباره نوشیدن آب و فواید آن آموزش داده شد . یک سال بعد میزان چاقی در بین دانش آموزانی که آب بیشتری نوشیده بودند تا 31 درصد کاهش یافت .

نکته مهم : نوشیدن آب می تواند به کاهش کالری ورودی و کاهش خطر افزایش وزن در دراز مدت و بروز بیش وزنی و چاقی به خصوص در کودکان کمک کند .

 

چه مقدار آب باید نوشید؟

بیشتر متخصصان نوشیدن 8 لیوان آب در روز را توصیه می کنند . هر چند این مقدار قطعی نیست . میزان آب مورد نیاز بدن هم مانند هر چیز دیگر به بدن فرد بستگی دارد . به طور مثال فردی که زیاد عرق می کند در مقایسه با فردی که تحرک کمتری دارد به آب بیشتری نیاز دارد .

سالمندان و مادران شیرده باید میزان آب مصرفی و مورد نیاز خود را با دقت مشخص کنند . به یاد داشته باشد که با مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های دیگر مانند قهوه ، چای ، گوشت ، ماهی و به خصوص میوه و سبزیجات هم آب به بدن می رسد .

هروقت تشنه می شوید باید آب بنوشید . به قدری آب بنوشید که تشنگی تان برطرف شود . اگر سردرد دارید یا خلق تان تنگ است ، همیشه گرسنه اید یا مشکل تمرکز دارید ، بدانید که از کم آبی خفیف رنج می برید . با نوشیدن آب بیشتر این مشکلات را حل کنید .

یافته های پژوهش ها نشان می دهد که نوشیدن 1 تا 2 لیتر آب در روز برای کاهش وزن باید کافی باشد .

مقدار مصرف آب در مقیاس های مختلف :

لیتر : 1 تا 2 لیتر

اونس : 34 تا 67 اونس

لیوان : 4 تا 8 لیوان

این ها به طور کلی بیان شده است ممکن است فردی نیاز کمتر و یا فردی نیاز بیشتر داشته باشد .

نکته مهم این است که نوشیدن آب به مقدار زیاد منجر به بروز مسمومیت با آب می شود که در مواردی به مرگ می انجامد . مانند مسابقات نوشیدن آب

نکته مهم : نوشیدن 1 تا 2 لیتر آب در روز همراه با کاهش وزن کافیست به خصوص اگر قبل از صرف غذا نوشیده شود .

 

منبع: www.healthline.com/nutrition/drinking-water-helps-with-weight-loss


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه