پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

کنترل فشار خون بدون دارو

تاریخ : 1396/12/25 کنترل فشار خون بدون دارو

راه های کاهش فشار خون بدون مصرف دارو

با انجام این کارها می توانید فشار خون و خطر مبتلا شدن به بیماریهای قلبی را کاهش دهید. اگر پزشک تشخیص داده که فشار خون دارید ممکن است بخواهید با مصرف دارو آن را سریعا پایین بیاورید. اما تغییر سبک زندگی نقش مهمی را می تواند در این زمینه ایفا کند و اگر بتوانید با تغییر سبک زندگی فشار خون خود را درمان کنید دیگر نیاز به مصرف دارو نخواهید داشت.

 

1- کم کردن وزن

فشار خون اغلب با افزایش وزن افزایش میابد. افزایش وزن همچنین تنفس شما را در هنگام خواب مختل می کند که این عامل خودش سبب بروز فشار خون می شود. کم کردن وزن یکی از موثرترین راه ها برای کنترل فشار خون است. کم کردن تنها 4 و نیم کیلو می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. در کنار کم کردن فشار خون همواره حواستان به سایز دور شکم تان باشد. شکم خیلی بزرگ خطر فشار خون را بیشتر می کند. به طور کلی در مردان اگر سایز دور شکم شان از 102 سانتی متر بیشتر باشد خطر بیشتری دارد و در زنان این خطر زمانی بیشتر است که سایز شکم شان بیشتر از 89 سانتی متر باشد. این اعداد در بین گروه های نژادی مختلف می تواند متفاوت باشد در مورد این سایز با پزشک خود مشورت کنید.

 

مقاله پیشنهادی : علائم سکته قلبی که باید بدانید

 

2- مرتبا ورزش کنید

داشتن فعالیت های منظم در بیشتر روزهای هفته و هر بار حدود 30 دقیقه می تواند فشار خونتان را کاهش دهد. اما اگر ورزش را قطع کنید دوباره فشار خون بالا به سراغتان می آید. اگر فشار خون ثابت دارید ورزش می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند و میزان آن را به مقدار کم خطر برساند. بهترین نوع ورزش پیاده روی، پرش، دوچرخه سواری و شنا و رقص است. تمرین های قدرتی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

10 راه برای کنترل فشار خون بدون دارو

3- رژیم غذایی سالم داشته باشید

رژیم غذایی سرشار از غلات، میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب و غذاهای کم کلسترول به کاهش فشار خون تان کمک می کند. با رعایت نکات زیر می توانید رژیم غذایی سالمی داشته باشید: غذاهایی با منشا لبنیات بخورید، هر چه می خورید را حتی در طول هفته یادداشت کنید و همواره به آن توجه کنید. مواد غذایی پتاسیم دار را فراموش نکنید زیرا پتاسیم به کاهش سدیم در فشار خون کمک می کند. بهترین منابع پتاسیم میوه ها، سبزیجات هستند. یک کاسب زرنگ باشید و هنگاه خرید وسایل خوردنی میزان کالری و مواد مغذی روی بسته را بخوانید.

 

مقاله پیشنهادی : فواید باورنکردنی پیاده روی روزانه

 

4- میزان سدیم غذاهایتان را کاهش دهید

حتی کاهش خیلی کم سدیم از غذا می تواند فشار خون را 2 الی 8 میلی متر جیوه کاهش دهد. اثر سدیم موجود در غذا در هر فردی متفاوت است. به طور کلی در هنگاه کم کردن سدیم موارد زیر را در نظر بگیرید: اتیکت روی بسته بندی غذاها را بخوانید و تا جاییکه امکان دارد غذاهای کم سدیم بخرید. غذاهای فرآوری شده را کمتر مصرف کنید زیرا در طول فرآوری شدنشان میزان زیادی سدیم به آنها افزوده می شود. نمک به غذا اضافه نکنید زیرا تنها یک قاشق مربا خوری نمک 2300 میلی گرم سدیم دارد و برای مزه دار کردن غذا از ادویه های گیاهی استفاده کنید و اگر نمی توانید میزان سدیم را ناگهانی در غذا کم کنید آن را کم کم از وعده ی خود حذف کنید.

 

5- مصرف الکل را کم کنید

الکل هم می تواند برای سلامتی مفید باشه و هم مضر. در مصارف خیلی پایین میتواند فشار خون تان را پایین بیاورد. اما اگر خیلی زیاد الکل مصرف کنید و سنتان بالای 65 سال است می تواند فشار خون تان را خیلی بالا ببرد و اثرات داروهای کاهنده ی فشار خون را نیز خنثی می کند.

کنترل فشار خون بدون دارو

6- ترک سیگار

هر سیگاری که دود می کنید فشار خونتان را چند دقیقه بعد از کشیدن بالا می برد. ترک سیگار به شما کمک می کند تا فشار خونتان به اندازه ی نرمال برگردد.

 

7- کاهش دادن مصرف کافئین

نقشی که مصرف کافئین بر روی فشار خون دارد هنوز دارای بحث است. کافئین می تواند فشار خون را تا 10 میلی متر جیوه در افرادی که کمتر آن را مصرف می کنند افزایش دهد اما اثر آن بر افرادی که مدام کافئین مصرف می کنند بسیار کمتر است. همچنین اثر مصرف زیاد کافئین بر فشار خون هنوز مشخص نیست. اگر بعد از مصرف مواد کافئین دار فشار خونتان افزایش یافت 30 دقیقه بعد نیز فشارتان را چک کنید. اگر با مصرف کافئین فشارتان 5 الی 10 میلی متر جیوه افزایش یافت نسبت به آن حساس هستید و می تواند فشارتان را افزایش دهد.

 

مقاله پیشنهادی : تاثیر فشار خون بالا در بارداری بر جنین و راه های کنترل آن

 

8- استرس تان را کم کنید

استرس شدید منجر به فشار خون می شود و اگر بخواهید استرس تان را با شیوه های غیر سالم مانند سیگار کشیدن یا مصرف الکل کم کنید فشار خون تان بالاتر می رود. در مورد علل استرس تان مانند دوستان، خانواده، کار و یا بیماری فکر کنید و بعد از فهمیدن دلیل آن را کم کنید. اگر نمی توانید براحتی استرس تان را کم کنید از راه های زیر استفاده کنید: توقعاتتان را تغییر دهید و سعی کنید چیزهایی که قابل تغییر نیستند را همانطور بپذیرید. برای مشکلات تان راه حل بیابید و اگر مشکلی در محل کار دارید با رئیس تان راجب آن صحبت کنید.

 

9- در خانه فشار تان را بگیرید و مرتبا راجع به آن با پزشک تان صحبت کنید

گرفتن مرتب فشار خون در خانه به شما کمک می کند تا بفهمید تغییر سبک زندگی اثری بر آن داشته یا نه و اگر بالا باشد می توانید آن را سریعا رفع کنید. دستگاه های فشار سنج امروزه به وفور وجود دارند و قبل از خرید آن با پزشک مشورت کنید. ویزیت مرتب پزشک نیز بسیار موثر است. اگر فشارتان را تحت کنترل داشته باشید تنها هر 6 ماه الی 12 ماه نیاز به دیدن پزشکتان دارید. اگر فشارتان تحت کنترل نباشد باید بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

کنترل خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی

10- حمایت بگیرید

از خانواده و دوستان در این زمینه کمک بگیرید که بسیار موثر است. آنها ممکن است شما را تشویق به مراقبت بیشتر از خود کنند و با شما به مطب پزشک بیایند و برنامه داروییتان را با شما دنبال کنند.

منبع: mayoclinic.org

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های سلامت

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ، علل و درمان و پرهیزها و پیشگیری از ابتلا به آن

آخرین مطالب پزشکی سلامت

آخرین مقالات پزشکان سلامت