پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

10 روش درمان شوری دهان در خانه

تاریخ : 1396/10/26 10 روش درمان شوری دهان در خانه

ممکن است گاهی با احساس شوری در دهان خود بیدار شوید که حالتی ناخوشایند دارد. ممکن است این احساس زمانی اتفاق بیافتد که هیچ غذای شوری را اخیراً مصرف کرده باشید. با این که شوری دهان و شوری مزاج چیزی نیست که بخواهید چندان نگران آن باشید؛ اما با وجود ایجاد شرایط ناخوشایند برای شما ممکن است به دنبال روشی برای درمان این معضل باشید که در ادامه به معرفی و آموزش 10 نکته و روش درمان خانگی برای شوری دهان خواهیم پرداخت.


حتما بخوانید: مراقبت از گلو


روش های درمان شوری دهان و زمان مراجعه به پزشک

روش‌های درمان شوری دهان خانگی متعددی وجود دارد که احساس شوری را به طور کلی از بین برده و یا آن را کاهش می‌دهد. از نکات زیر برای از بین بردن شوری در دهان، استفاده کنید.

1. از مصرف الکل و دخانیات اجتناب کنید

اگر یک مصرف‌کننده مداوم دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی هستید؛ به‌احتمال زیاد این دو مواد شیمیایی در تغییر مزاج دهان شما نقش داشته‌اند که به‌سادگی ترک دخانیات و اجتناب از مصرف الکل می‌توان این مشکل را حل نمود.

2. حفظ سلامت دهان و دندان

مشکلات دهان و دندان می‌توانند با فراموشی نکات رعایت از این بخش، به‌سادگی بروز نمایند که برای پیشگیری از این خطرات، حفظ سلامت دهان با مسواک زدن مرتب، شستشوی دهان متداوم و مراجعه منظم به دندان‌پزشک برای بررسی شرایط دهان، نیاز است.

3. کافئین و مواد غذایی اسیدی دوری‌کنید

غذای مناسب برای درمان شوری دهان

چای، قهوه و مواد غذایی اسیدی مانند مرکبات، از طرفی می‌توانند منجر به کمبود آب بدن شوند و در کنار آن تحریک پرزهای چشایی را به دنبال داشته باشند پس اگر اخیراً شدیداً به چای، قهوه و دیگر مواد حاوی کافئین و یا مواد غذایی اسیدی وابسته شده‌اید؛ بهتر است برای مدتی از آن‌ها دوری‌کنید.

4. بهبود مصرف آب و هیدراته نگه‌داشتن بدن

سعی کنید تا مصرف میعانات را در طول روز نگه‌داشته و بدن خود را هیدراته نگه‌دارید. با این کار از خشکی دهان جلوگیری خواهید نمود که این خود می‌تواند عامل بروز مشکل شوری دهان باشد.

5. با نظر پزشک، روش درمان دارویی خود را تغییر دهید

اگر به‌خصوص پس از مصرف دارو یا داروهای خاصی، مزاج شور در دهان شما بروز می‌کند؛ شاید با تغییر برنامه دارویی بتوان این مشکل را حل نمود که امکان یا عدم امکان این کار را باید از پزشک خود جویا باشید. گاهی با مصرف یک یا چند نوع دارو، احساس شوری در دهان برای مدتی زیاد شده و سپس به‌آرامی کم می‌شود و مجدداً با مصرف مجدد دارو بازمی‌گردد که به‌طورمعمول با تغییر برنامه دارویی می‌توان آن را درمان نمود.

6. مواد غذایی غنی و مفید مصرف کنید

گاهی کمبود مواد معدنی و مفید نیز در بروز شوری دهان نقش دارد. کمبود ویتامین B12، ویتامین C و فولات منجر به شوری دهان می‌شوند. مصرف گیاهان با برگ سبز، لبنیات، پرتقال، تخم‌مرغ و ماهی می‌توانند در رفع کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی به شما کمک کنند که درنتیجه امکان بروز شوری دهان حاصل از کمبود و فقر مواد مغذی، از بین می‌رود.

7.  آب غرغره کنید

10 روش درمان شوری دهان در خانه

ترشح کم بزاق در دهان می‌توان منجر به شوری دهان و خشکی آن شود. از این رو بهتر است دهان خود را با آب شستشو داده و یا غرغرِ کنید تا میعانات آن افزایش و به‌نوعی به هیدراته نگه‌داشتن دهان کمک کنید.

8. تغییر خمیردندان

برخی از خمیرهای دندان، حاوی نوعی نمک فعال هستند که می‌توانند به بروز مشکل شوری دهان منجر شوند. پس به فکر تغییر خمیردندان خود باشید. گاهی مسواک را نیز در کنار خمیردندان باید تعویض نمود.

9. میزان مصرف مواد شیرین را کاهش دهید

گاهی برخی مواد غذایی با قند بالا منجر به بروز این مشکل می‌شود. بهتر است مصرف مواد غذایی شکر دار و با قند بالا را کاهش داده و پس از مصرف در هر نوبت، دهان و دندان خود را خوب بشویید.

10. از محصولات حاوی تنباکو دوری‌کنید

استفاده از تنباکو و محصولات حاوی این ماده می‌تواند تأثیر ناخوشایندی را بر توان چشایی شما بگذارد. مصرف طولانی‌مدت تنباکو می‌تواند موجب کاهش توانایی در چشیدن شده و احساس شوری دهان مداومی را به وجود آورد.


حتما بخوانید: راههای مراقبت از سینوس ها


مراجعه به پزشک برای درمان شوری دهان

به‌طورمعمول روش‌های درمانی فوق در درمان شوری دهان مؤثر است اما اگر راه‌کارها مفید واقع نشده و شوری دهان متداوم و ناخوشایندی را احساس می‌کنید؛ بهتر است برای رفع آن به پزشک مراجعه کنید که در بیشتر مواقع، متخصص گوش و حلق و بینی به کمک شما می‌آید.

بهتر است این مشکل را نادیده نگیرید و در صورت بروز مشکل حاد و متداوم به پزشک متخصص مراجعه نمایید. البته در بیشتر مواقع می‌توان با تغییر سبک زندگی و برنامه دارویی، این عارضه را حل نمود.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


سیاوش
1401/09/22

موثر بودمتشکرم

معرفی بیماری های جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)