دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

12 نشانه از بیماری بزرگتر از سرما خوردگی

تاریخ : 1396/11/20 12 نشانه از بیماری بزرگتر از سرما خوردگی

12 نشانه از بیماری بزرگتر از سرما خوردگی

نشانه‌های سرماخوردگی همیشه به این بیماری مربوط نیست و این موارد مزاحم ممکن است به دلیل برونشیت، آنفولانزا یا حتی پنومونی باشد. در این صورت باید تفاوت بین سرماخوردگی و دیگر بیماری‌های خطرناک را بدانید که در ادامه به شما نحوه تشخیص اینکه چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است را آموزش می‌دهیم.

 

حتما بخوانید: سرماخوردگی | درمان، علائم، علل، پیشگیری

 

نشانه‌های سرماخوردگی که می‌تواند گمراه کننده باشد

هرکس که به شما بگوید که این فقط یک سرماخوردگی است؛ یادش رفته که یک ویروس چقدر می‌تواند غامض باشد. آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، خستگی، عطسه از نشانه‌هایی است که به سرماخوردگی ارتباط می‌دهیم. تنها در ایالات‌متحده سالانه 1 میلیارد سرماخوردگی گزارش می‌شود که این به معنای ابتلا به بیماری و سرماخوردگی 3 تا 4 بار در سال برای برخی از افراد است. حال اگر شرایطی مشابه سرماخوردگی رخ دهد امکان دارد که با وجود اشتراک در نشانه‌ها از آن متفاوت باشد که به‌طورمعمول نشانه‌های متفاوت دیگری نیز وجود دارد. اگر اختلاف و تفاوتی نسبت به سرماخوردگی‌های قبلی خود مشاهده کردید؛ بایستی توجه بیشتری به پیام‌های برآمده از جسم خود، بدهید.

تمام بدن شما درد می‌کند

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

سرماخوردگی بیشتر در سر و سینه خود را نشان می‌دهد اما اگر این ناراحتی و درد در تمام بدن شما احساس شود در این شرایط می‌تواند با آنفلوانزا مرتبط باشد. به‌طورمعمول درمان مرسوم برای آنفلوانزا تجویز می‌شود اما گاهی به دلیل ضعف سیستم ایمنی (در زمان درمان سرطان یا HIV) یا بسیار جوان بودن یا پیر بدون بیمار، ممکن است تمهیدات متفاوتی در نظر گرفته شود که باید طبق نظر پزشک این درمان انجام شود. یادتان باشد که آنفلوانزا توسط ویروس رخ می‌دهد و داروهای آنتی‌بیوتیک کاربردی در درمان نخواهند داشت.

 

سوزش گلو دارید

طبیعی است که خارش و ناراحتی گلو را در زمان سرماخوردگی احساس کنید اما اگر تب شدید با غدد لنفاوی متورم و درد و رنج شدید را در گلوی خود مشاهده می‌کنید؛ احتمال گلودرد میکروبی وجود دارد و در این شرایط دکتر متخصص شما ممکن است یک آزمایش برای تشخیص وجود این مشکل را در نظر گیرد که در صورت مثبت بودن، درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها در نظر گرفته می‌شود.

 

درد ناگهانی در گوش

تصور کنید: بیماری سرماخوردگی شما در بهبود است و ناگهان دردی را در گوش خود احساس می‌کنید که شنیدن را نیز برای شما سخت می‌کند. ممکن است سرماخوردگی شما منجر به التهاب گوش، گلو و ریه‌ها شود. که این‌ها مکان مناسبی برای باکتری‌ها هستند تا جای نشین شده و التهابی را به وجود آورند.

 

سرماخوردگی شما بهبود نمی‌یابد.

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

سرماخوردگی به‌طورمعمول در سه تا چهار روز خود را نشان می‌دهد و تا 5 تا 7 روز به‌طورمعمول نشانه‌های افول می‌کنند به‌طوری‌که در روز هفتم تا دهم بایستی احساس و شرایط بهتری داشته باشید اما اگر در این بازه اخیر شرایط به همان شکل مانده و یا بدتر شده است در این صورت ممکن است مشکل دیگری وجود داشته باشد و سینوزیت داشته باشید. این عارضه می‌تواند به شکل سرماخوردگی شروع شود اما سپس موجب ایجاد التهاب باکتریایی شده و سینوس‌های شما را ملتهب نماید. البته این نشانه‌ها باید تا بیش از 14 روز وجود داشته باشند تا بتوان آن را به عنوان سینوزیت در نظر گرفت در همان ابتدای طولانی شدن بیماری و نشانه‌های سرماخوردگی از پزشک کمک بگیرید و ایشان در صورت تشخیص سینوزیت درمان آنتی‌بیوتیک را به‌احتمال‌زیاد برای شما تجویز می‌کند.

 

سرفه‌های شما تمامی ندارد

اگر سرفه‌های شما تمام نمی‌شود در این صورت شاید برونشیت داشته باشید. این التهاب در ریه می‌تواند سرفه‌هایی را برای شما برای 5 تا 6 هفته به دنبال داشته باشد. در این صورت استراحت و مصرف کافی میعانات می‌تواند کمک‌کننده باشد. در بیش‌تر مواقع برونشیت نوعی ویروسی است و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها چندان به درمان آن کمک نمی‌کند. درمان و مقابله با این التهاب می‌تواند زمان‌بر باشد.

 

استفراغ می‌کنید

این‌یکی ممکن است واضح به نظر برسد اما اگر سرماخورده‌اید؛ نباید چندان احساس تهوع و استفراغ و یا اسهال وجود داشته باشد. چیزی که بسیاری آن را با آنفلوانزا معده می‌شناسند؛ به‌طور دقیق‌تر با نام گاستروانتریت ممکن است مسبب این مشکل باشد. آنفلوانزا واقعی به‌طورکلی معده را تحت تأثیر خود قرار نمی‌دهد. بهترین راه هیدراته نگه‌داشتن بدن است به‌طوری‌که مطمئن شد که مصرف آب و میعانات کافی در طول روز دارید. به‌طورمعمول بایستی در طول 24 ساعت احساس بهتری کنید و مشکلتان بهبود یابد.

 

تجربه اسهال خونی

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

در این شرایط می‌توان به‌وضوح دید که با یک سرماخوردگی معمولی روبه‌رو نیستید و مریض بودن همواره به شکل مرسوم و معمول خود رخ نمی‌دهد. اگر بیمار شده‌اید و به سبب آن اسهال دارید؛ حواس خود را جمع کنید. این می‌تواند بیشتر نشانه‌های بر مسمومیت غذایی تا یک التهاب ویروسی مانند گاستروانتریت باشد. در بسیاری از شرایط بدن شما توانایی مقابله با مسمومیت غذایی را دارد اما در صورت وخامت اوضاع و حاد بودن شرایط حتماً از یک پزشک کمک بخواهید.

 

تنگی نفس و خس‌خس کردن در حین نفس کشیدن

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

بیماری مزمن انسدادی ریه یک نوع التهاب در ریه است که در بیماران با این نشانه تشخیص داده می‌شود. در این شرایط باید به‌شدت از ابتلا به سرماخوردگی دوری‌کنید زیرا این می‌تواند عفونت تنفسی فوقانی را به‌خصوص در سالمندان تبدیل ایجاد نماید. اگر یک فرد پیر مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه باشد در این صورت، سرما خوردن می‌تواند او را به بیمارستان بفرستد. به‌خصوص باید از افراد پیر برای جلوگیری از سرماخوردگی مراقبت کرد و اگر شما و یا اطرافیان، کسی سرخورده است بهتر است برای عدم انتقال بیماری به فرد پیر و دیگر افراد بسیار نزدیک نشده و فاصله خود را تا بهبودی کامل حفظ کرد.

 

همواره در یک‌ زمان مشخص بیمار می‌شوید

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

بسیاری از بیماران به پزشکان خود می‌گویند که هرساله به مدت دو تا سه ماه از زمستان مریض می‌شوند. این درواقع برونشیت مزمن است که خود پیش‌قدمی بر بیماری مزمن انسداد ریوی هست. اگر عوامل بروز انسداد ریوی مانند سیگار کشیدن برای مدت طولانی را در زندگی خود داشته‌اید و بیماری خود را به‌طور مرتب در همان بازه تجربه می‌کنید؛ پزشک متخصص را در جریان بگذارید.

 

مشکلات تنفسی

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

آیا آسم دارید؟ سرماخوردگی می‌تواند موجب حملات آسم شود. یکی از نشانه‌هایی که می‌تواند از آن نتیجه گرفت که مشکلات تنفسی شما مربوط به آسم هست؛ این است که درمان‌های معمول به بهبود وضعیت کمک نمی‌کنند. اگر نمی‌توانید نشانه‌های برآمده را کنترل نمایید؛ در این صورت به پزشک مراجعه نموده تا یک برنامه درمانی مناسب در فصل سرما برای شما در نظر گیرد.

 

سرفه‌های عمیق از سینه

سرفه‌های دل‌خراش می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل باشد. البته سطوحی برای شدت وخامت سرفه می‌توان در نظر گرفت. سرماخوردگی در محدوده بینی و گلو قرار می‌گیرد و نه در ریه‌ها. اگر سفره شما از ریه برآمده در این صورت احتمال دارد ذات‌الریه داشته باشید. نشانه‌های این بیماری عبارت‌اند از درد سینه در حین نفس کشیدن و یا سرفه کردن، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال. در این صورت پزشک شما بایستی به سینه‌های شما گوش دهد تا بتواند با شناسایی مشکل، برنامه درمانی مناسبی را در نظر گیرد.

 

سرماخوردگی شما قابل پیش‌بینی است

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

یک احتمال دیگر این است که شما آلرژی و حساسیت داشته باشید. نشانه‌های این دو یعنی سرماخوردگی و آلرژی می‌تواند بسیار مشابه باشد به‌طوری‌که در هر یک ممکن است عطسه، آبریزش بینی را تجربه کنید اما اگر می‌توانید زمان ‌بروز این مشکلات را با احتمال قرارگیری در یک شرایط جوی خاص، پیش‌بینی کنید؛ در این شرایط این حالت بیشتر به آلرژی شبیه است تا سرماخوردگی به‌طوری‌که فرد در یک محل یا در یک شرایط خاص ممکن است دچار خارش چشم و یا آبریزش بینی شود. در روش خارج از تجویز شاید مصرف آنتی‌هیستامین‌ها کمک‌کننده باشد اما برای مشکلات حاد  و درصورتی‌که این شرایط تا بیش از 10 روز باقی‌مانده باشد؛ به پزشک مراجعه نمایید.

 

حتما بخوانید: شربت خانگی پیاز و عسل؛ معجزه دوران سرما خوردگی

 

ابتدا به سرماخوردگی فکر کنید

چه زمانی بیماری شما خطرناک‌تر از یک سرماخوردگی ساده‌ است؟

بی‌دلیل به این مشکل سرماخوردگی معمول نمی‌گویند. در بیشتر شرایط ممکن است با یک سرماخوردگی مواجه شوید. پس به‌محض تجربه گلودرد یا سردرد آن را به بیماری‌های وخیم و التهاب‌ها ربط ندهید اما با افزایش وخامت، تداوم مشکل، مشاهده دیگر نشانه‌ها، عدم تأثیر درمان و وجود عوامل بیماری‌زا در برنامه زندگی شما، مراجعه به دکتر متخصص بهترین راه تشخیص است. مشکل اینجاست که بسیاری با مواجه با مشکل ممکن است به فکر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها بی افتند درحالی‌که این نوع ممکن است فایده برای وضعیت بیماری شما نداشته باشد. آنتی‌ویروس‌ها نیز داستانی همچون آنتی‌بیوتیک‌ها دارند و نمی‌توان آن‌ها را به‌صرف مشاهده یک مشکل مصرف نمود.

-------------------------------------------

دکتر ژیلا حضرتی

دکتر ژیلا حضرتی

متخصص داخلی

فوق تخصص گوارش و کبد از دانشگاه علوم پزشکی تهران

آندوسکوپی - کولونوسکوپی تشخیصی

کنترل خونریزی های دستگاه گوارش

برداشتن پولیپ از دستگاه گوارش از طریق آندوسکوپی و کولونوسکوپی

درمان کبد چرب _ درمان هپاتیت ویروسی و غیر ویروسی

عضو انجمن گوارش و کبد ایران

PEG گذاری + درمان واریس مری (باند لیگاسیون)

 

نشانی: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، قبل از بیمارستان ایرانمهر، خیابان کودکان غزه(پور مشکانی) ساختمان پزشکان بزرگمهر، طبقه پنجم

شماره تماس: 22611146

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های سلامت

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ، علل و درمان و پرهیزها و پیشگیری از ابتلا به آن

آخرین مطالب پزشکی سلامت

آخرین مقالات پزشکان سلامت