پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

13 راه طبیعی برای پاکسازی ریه ها

تاریخ : 1396/12/14 13 راه طبیعی برای پاکسازی ریه ها

همه چیز در مورد پاکسازی ریه

ریه های ما اندام هایی هستند که به شدت نادیده گرفته می شوند. آنها روزانه در معرض آلودگی های کشنده هوا و میکروب هایی هستند که از هوایی که در آن نفس می کشیم وارد می شوند. در افراد سیگاری شش صورتی رنگ و سالم شان با ورود دود به آنها تیره می شود. پاکسازی مرتب ریه ها به راحت شدن عملکرد آنها و پاکسازی شان از سموم کمک می کند.

 

آیا ریه به طور کامل پاکسازی میشود

ریه سالم عکس سی تی اسکن

اگر سال‌هاست که سیگار می کشید، در معرض آلودگی هوا قرار دارید، دچار عفونت‌های ویروسی شده اید و یا به دلایل دیگر چون بیماری کرونا ریه های تان تمیز نیست، پاکسازی ریه ها ایده خوب و لازم است. برای پاکسازی ریه ها به دنباله روش‌های راحت خوردن ویتامین ها مواد معدنی یا گیاهان دارویی نباشید چرا که شواهد علمی کافی برای تایید آن وجود ندارد. خوشبختانه خود ریه ها قابلیت بالایی در پاکسازی و ترمیم خود در برخی شرایط دارند و شما می توانید اقداماتی نیز برای حفظ و کمک به سلامت ریه ها و پاکسازی آن ها انجام دهید. 

 اگر بیماری حاد ریوی مانند سینه پهلو یا برونشیت حاد دارید در بیشتر موارد ریه ‌ها به طور کامل بهبود پیدا می کنند اما پس از آسیب های مزمن مانند آسیب های ناشی از سالها سیگار کشیدن ممکن است ریه ها نتوانند تا حد زیادی خود را بهبود ببخشند. 

 1. سیگار کشیدن  بلند مدت دو نوع آسیب ریه ایجاد می کند:  آمفیزم و برونشیت مزمن ، آمفیزم و برونشیت مزمن را در مجموع، بیماری انسدادی مزمن ریه میگویند. در امفیزم (emphysema) کیسه های هوایی کوچکی که اکسیژن را مبادله میکنند، تخریب میشوند. در برونشیت مزمن، التهاب مسیرهای تنفسی اتفاق می افتد. با تخریب کیسه های هوایی کوچک، دیگر این اندامها قادر نیستند اکسیژن تبادل کنند. اگر چه برخی از تورم و التهاب برونشیت ممکن است برطرف شود اما آسیب ساختاری ایجاد شده باقی می ماند. 

با این حال هر چه زودتر سیگار را ترک کنید، احتمال ترمیم آسیبها بیشتر میشود. یک پژوهش بزرگ نشان داد 20 سال پس از ترک سیگار، خطر بیماری انسدادی مزمن ریه به اندازه افراد دیگری که هرگز سیگار نکشیده اند، افت میکند و پس از 30 سال خطر سرطان ریه به اندازه افراد غیر سیگاری خواهد بود. هر چه زودتر سیگار را کنار بگذارید، احتمال التیام یافتن ریه بیشتر میشود. اما اگر مدت طولانی سیگار کشیده اید، آسیب دیدگی ریه ممکن است ماندگار شود. 

پیشنهاد : نشانه های سرطان ریه

 

سم زدایی کامل ریه با این روش ها

علائم انواع سرطان ریه

اگر چه نمیتوانید تمامی آسیبهای ناشی عفونت را از بین ببرید اما بهترین کاری که میتوانید انجام بدهید، سم زدایی پاکسازی ریه است. به این ترتیب از آسیبهای بیشتر ریه جلوگیری میشود. در اینجا روشهای اثبات شده سم زدایی ریه آمده است: 

1. از قرار گیری در معرض دود سیگار دیگران پرهیز کنید. اگر چه ترک سیگار مهمترین کاری است که برای ریه هایتان انجام میدهید اما دود سیگار دیگران نیز نباید وارد ریه های شما شود. ترکیب دودی که از ته سیگار منتشر میشود به علاوه دودی که از دهان فرد سیگاری بیرون می آید، حاوی صدها مواد شیمیایی سمی است که تنفس آنها عوارض زیادی برای دیگران دارد. 

2. سیگار الکترونیکی نکشید. اگر چه هنوز مطالعات بلند مدت زیادی بر روی سیگار الکترونیکی انجام نشده است اما تحقیقات نشان میدهند حداقل دچار عوارض کوتاه مدت آن میشوید. در یک پژوهش جدی مشخص شد کشیدن سیگار الکترونیکی باعث میشود ریه ها در بیرون راندن مخاط ضعیف شوند و احتمال عفونت ریه بیشتر شود.

  • یادتان باشد تنها چیزی که میتوانید وارد ریه هایتان کنید هوای تمیز و پاک و داروهای تجویزی است نه هیچ چیز دیگر. 

3. به بخور اتکا نکنید. اگر چه یک پژوهش بسیار کوچک نشان داده است بخور گرم میتواند اضطراب افراد مبتلا به انسداد مزمن ریوی را کاهش دهد اما در همان پژوهش مشخص شده است این هیچ تاثیری بر عملکرد ریه ها ندارد و از طرفی این پژوهش به قدری کوچک بوده است که نمیتوان از یافته های آن در مورد اضطراب، مطمئن شد. بخار ممکن است برای بهبود تخلیه مخاط از مسیرهای تنفسی بالایی از جمله بینی و گلو در دوران عفونت تنفسی مفید باشد اما باعث عملکرد بهتر ریه نمیشود. 

4. از عفونت پیشگیری کنید. ریه ها در اثر ابتلا به آنفلوانزا و سینه پهلو (پنومونی) و برخی بیماریها (چون کرونا) دچار عفونت میشوند. با زدن واکسن آنفلوانزا و سینه پهلو، شستشوی مرتب دستها و پرهیز از تماس با کسی که علائم بیماری دارد از ابتلا به بیماریهای تنفسی پیشگیری کنید. 

5. از آلودگی هوا پرهیز کنید و هوای منزل را تمیز نگه دارید. انجمن ریه امریکا توصیه میکند هوای خانه را آزمایش کنید و ببینید میزان گاز رادن آن بیش از حد نرمال نباشد چرا که گاز رادن منجر به سرطان ریه میشود.

6. همچنین از جاروبرقی فیلتر دار برای تمیز کردن خانه استفاده کنید. از مواد شوینده ای استفاده کنید که ترکیبات آلی فرار، عطر و مواد محرک نداشته باشند. اگر بیماری مزمن ریه دارید، در روزهایی که آلودگی هوای شهر بالاست در منزل بمانید. 

7. آنتی اکسیدان مصرف کنید. مصرف میوه ها و سبزیجات (مانند کلم) حاوی آنتی اکسیدان آسیبهای وارد شده به ریه را جبران نمیکند اما تحقیقات نشان داده است مصرف زیاد این خوراکیها به خصوص سبزیجات برگی سبز، توتها و سایر میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان به محافظت از ریه در مقابل برخی آسیبهای ناشی از آلودگی هوا، دود و بیماری کمک میکند. در یک پژوهش بزرگ در کره جنوبی مشخص شد مصرف چای سبز که حاوی آنتی اکسیدان و خواص ضد التهاب است ممکن است احتمال بیماری انسدادی مزمن ریه در شما را کاهش دهد. با این حال نتایج این پژوهش قطعی نیست و شواهد مطمئنی آن را تایید نمیکند. 

8. ریه های خود را با ورزش تقویت کنید. شواهدی وجود دارد که نشان میدهد ورزشهای قلبی عروقی (هر فعالیتی که باعث شود قلبتان زودتر بزند) میتواند به عملکرد بهتر ریه هایتان کمک کند. همچنین ورزشهای قلبی عروقی با کارامدتر کردن عضله ها و قلب، در هنگام فعالیت بدنی فشار بر ریه را کاهش میدهد و راحت تر و موثرتر نفس میکشید. 
 

13 راه طبیعی برای کمک به پاکسازی ریه ها

آموزش درست نفس کشیدن

1- ترک دخانیات

بهترین راه پاکسازی ریه ها ترک سیگار است. نیکوتین و دود تنباکو مانع عملکرد صحیح ریه ها می شوند و شما را در معرض عفونت های ریه ای و سرطان قرار می دهند.

2- ترک لبنیات

برای پاکسازی ریه ها باید مصرف لبنیات را محدود کنید. این به بدن شما کمک میکند تا سموم رو در طول پاکسازی ریه از آنها خارج کند.

مقاله پیشنهادی : قطعی ترین راه درمان مشکلات تنفسی با گیاه مولین

 

3- روی آوردن به چای سبز

نوشیدن یک فنجان چای سبز قبل از رفتن به رختخواب سموم را از روده ها آزاد کرده و منجر به یبوست می شود. در طول این فرآیند خسته کننده ریه ها به تصفیه ی خود می پردازند.

4- لیمو

در یک لیوان بزرگ آب گرم به اندازه ی یک ربع آن آب لیمو اضافه کنید و قبل از صبحانه میل کنید. همچنین می توانید یک لیوان آب آناناس یا آب ذغال اخته به جای آب لیمو برای پاکسازی ریه ها استفاده کنید.

5- نوشیدن آب هویج

نوشیدن حداقل 300 میلی لیتر آب هویج بین صبحانه تا شام می تواند مفید باشد. بنابراین با این کار محیط قلیایی در بدن خود ایجاد می کنید و منجر به پاکسازی ریه ها می شود.

6- پتاسیم خود را دریافت کنید

برای وعده ی شام از نوشیدنی های سرشار از پتاسیم برای پاکسازی ریه هایتان استفاده کنید. طالبی، پرتقال، چیکو، موز، سیب شیرین، هویج، گوجه، اسفناج، زردآلو، انجیر، خرما و توت ها منبع غنی از پتاسیم هستند و می توانند به پاکسازی ریه ها کمک کنند.

مقاله پیشنهادی : آیا ریه بعد از ترک سیگار بهبود میابد

7- زنجبیل

به یاد می آورید که زمان سرماخوردگی مادرتان برایتان چای زنجبیل آماده می کرد؟ بسیار خب، خوردن زنجبیل خشک کمک به بسته نشدن مسیر تنفس می کند و سموم را از ریه هایتان بیرون می راند. بهترین راه برای بیشترین بازدهی استفاده از زنجبیل لایه لایه بریدن آن است یا آن را به صورت چای میل کنید. شما می توانید پودر زنجبیل را نیز حدود نیم ساعت در حمام استفاده کنید. این کار موج عرق کردن و دفع سموم از بدنتان می شود.

پاکسازی ریه

8- به آنتی اکسیدان ها روی بیاورید

قبل رفتن به رختخواب 400 میلی لیتر آب آناناس یا آب ذغال اخته بنوشید تا با عفونت های باکتریایی در ریه ها مبارزه کنید. آنتی اکسیدان های موجود در این نوشیدنی ها برای سیستم تنفسی تان بسیار مفید هستند و می توانند ریه هایتان را پاک سازی کنند.

9- دوش آب گرم بگیرید

دوش 20 دقیقه ای روزانه آب گرم به راندن سموم کمک می کند. شما همچنین می توانید مقداری روغن اکالیپتوس به آب گرم تان اضافه کنید و تنفس آن می تواند به پاکسازی ریه هایتان کمک کند. اکسپوکتورانت کمپاند موجود در اکالیپتوس به کاهش گلو درد و سینوس کمک می کند.

مقاله پیشنهادی : چه درمانی برای آمفیزم ریوی موجود است؟

10- مصرف پونه

پونه سرشار از ضد انعقاد طبیعی و کاهش دهنده ی هیستامین است که راندن هوا را در حفره ی بینی راحت تر می کند و عملکرد سیستم تنفسی را نیز بهبود می بخشد. تنها با پاشیدن پونه به غذایتان یا نوشیدنی تان به طور روزانه می توانید ریه هایتان را کاملا طبیعی پاک سازی کنید.

11- نعناع به وعده هایتان اضافه کنید

این گیاه ضدانعقاد طبیعی خوبی است. جویدن سه الی پنج برگ نعناع به طور روزانه با عفونت های باکتریایی موجود در ریه ها مبارزه می کند.

سم زدایی ریه

12- از یوگا استفاده کنید

تمرین تنفس عمیق به مدت نیم ساعت در روز می تواند مفید باشد. این کار به خارج کردن سموم و اجزای اضافی از بدنتان کمک زیادی خواهد کرد.

13- غذاهای سالم به خصوص مفید برای ریه ها در وعده ی خود اضافه کنید

آب، سبزیجات صلیب دار، سیب، ماهی پر چرب، لوبیا، مغزیجات و هویج برای ریه ها مفید هستند و آن ها را مفید نگه می دارند. بنابراین دقت کنید چیزی که مصرف می کنید ریه هایتان را از سموم پاکسازی می کند یا سموم وارد آن می کند. با دنبال کردن این را ه های ساده می توانید سلامتی تان را بدست بیاورید و همیشه به راحتی نفس بکشید.

منابع : 

https://www.webmd.com/lung/copd/features/lung-detox-facts

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


حمید اصلانی
1398/12/20

با توجه به مشکلات حاد امروز اطلاعات خوبی دریافت کردم

معرفی بیماری های فوق تخصص ریه

از کرونا ویروس بترسیم یا نه

از کرونا ویروس بترسیم یا نه

همه چیزی که باید در مورد کرونا بدانید، علائم و راهنمایی هایی طبق آخرین مقالات سازمان بهداشت جهانی در خانه پزشکان

تست کرونا برای اطمینان از بیماری

تست کرونا برای اطمینان از بیماری

12 سوال کلیدی که برای تست کرونا، علائم مشکوک کرونا برای بررسی وضعیت بیماری قبل از مراجعه به پزشک از سازمان بهداشت جهانی در خانه پزشکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص ریه

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص ریه