دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

نشانه های قلیایی و اسیدی بودن بدن و درمان آن

تاریخ : 1396/06/06 نشانه های قلیایی و اسیدی بودن بدن و درمان آن

در ادامه به بررسی 17 علامت که نشان می دهد بدن شما بیش از حد اسیدی است و تاثیرات مضر آن به همراه 9 روش برای رفع این مشکل و قلیایی کردن آن می پردازیم.

بدن های اسیدی بدن های ناسالمی هستند. هنگامی که بدن اسیدی شود، محیط ناسالمی را ایجاد می کند که بیماری، باکتری و مخمر به راحتی میتواند در ان رشد کند. هنگامی که بدن بیش از حد اسیدی باشد، از ارگانیسم های حیاتی و استخوان ها مواد معدنی مورد نیاز خود را جذب می کند تا اسید را خنثی کند و آن را از بدن خارج نماید. به همین دلیل، ذخایر معدنی بدن مانند کلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم می توانند به طور خطرناکی کم و باعث آسیب شوند که این اثرات می تواند تا سالها  باقی بماند، وقتی که این سطح از اسیدیته به سطوح ناسالمی برسد باعث اسیدوز می شود. اکثر ما در حال حاضر به اندازه کافی مواد غذایی تشکیل دهنده اسیدیته مانند لبنیات، غلات، گوشت و شکر را مصرف می کنیم.


حتما بخوانید: 5 چیز که سوزش معده را بدتر می‎کند


نشانه های بیش از حد اسیدی بودن بدن

از آنجا که بدن دائما در حال تولید مواد زائد اسیدی از متابولیسم است، این دسته از مواد زائد باید به نحوی خنثی و یا دفع شوند. برای خنثی سازی تولید اسید ، ما باید غذاهای قلیایی بیشتری مصرف کنیم. مشکلات سلامتی ناشی از اسیدوز خفیف (تعادل pH پایین) به شرح زیر هستند:

⁣- لثه های حساس متورم

نقص ایمنی

⁣- سیاتیک، کمردرد، گردن سفت

⁣- مشکلات تنفسی، تنگی نفس، سرفه

⁣- رشد بیش از حد مخمرهای قارچی

- انرژی کم و خستگی مزمن

⁣- آسیب های قلبی عروقی، از جمله سستی عروق خونی و کاهش اکسیژن

⁣- مشکلات قلبی، آریتمی ها، افزایش ضربان قلب

⁣- افزایش وزن، چاقی و دیابت

⁣- عفونت مثانه و کلیه

⁣- آسیب تسریع شونده رادیکال های آزاد

⁣- پیری زودرس⁣- تهوع، استفراغ، اسهال

⁣- پوکی استخوان، استخوان های ضعیف شکننده، شکستگی های لگن، اسپور های استخوانی

⁣- سردرد، سردرگمی، خواب آلودگی

⁣- درد مفصلی، درد عضلات و افزایش اسید لاکتیک

⁣- آلرژی، آکنه


حتما بخوانید: خوردن غذا با معده خالی چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟!


آیا بدن PH خود را تنظیم نمی کند؟

بله این کار را انجام می دهد اما به قیمت خاصی. PH برای همه بافت ها و مایعات بدن نرمال است ، به غیر از معده زیرا معده قلیایی می باشد. به استثناء خون، تمام سیستم های بدن دارای محدوده pH وسیعی هستند، به طوری که آنها می توانند pH خون را، که باید در حاشیه  ظریف 7.35 تا 7.45 حفظ شود تغییر دهند. به عنوان مثال، اگر سیستم بدن بیش از حد اسیدی شود، خون عناصر تشکیل دهنده قلیایی را از سیستم آنزیم گوارشی روده کوچک می گیرد. که محیط نامطلوبی را برای هضم مناسب غذا ایجاد می کند. بنابراین در حالی که بدن میتواند pH را به صورت خود به خود تنظیم کند، این کار را به قیمت تخریب سیستم های دیگر بدن انجام می دهد، که می تواند منجر به مشکلات سلامتی دیگری شود. بیایید با دانستن PH خود این مبحث را آغاز کنیم.

تست pH مهم است زیرا به فرد اجازه می دهد تا عددی از سطح کنونی اسیدیته بدن خود بداند. pH سالم به طور متوسط ​​از 6.75 تا 7.25 متغیر است. عدد pH مطلوب 7.36 است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ph  به تست موجود در انتهای مقاله مراجعه کنید.شما نمیتوانید  تنها با تست کردن بگویید که غذا اسیدی یا قلیایی است به عنوان مثال، بسیاری از مردم تصور می کنند لیمو اسیدی است، در حالی که آن به عنوان یک میوه اسیدی طبقه بندی می شود، در واقع یک غذای قلیایی است. در طی فرایند هضم، اسیدهای لیمو به دی اکسید کربن و آب اکسید می شوند و بنابراین در سیستم اسیدیته ایجاد نمی کنند.کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و سدیم مهمترین مواد قلیایی هستند. غذاهایی که در آنها این مواد معدنی بالا باشند، غذاهای قلیایی را تشکیل می دهند. اکثر مواد غذایی دارای مواد معدنی اسیدی و قلیایی هستند. اگر مواد معدنی اسیدی دارای غلظت بیشتری باشند، این مواد غذایی، اسیدی خواهند بود و بالعکس.

بدن محدودیت هایی دارد

بدن برای جبران عدم تعادل اسیدی دارای محدودیت هایی است. بنابراین مصرف غذا نقش مهمی را در حفظ تعادل اسیدی قلیایی ایفا می کند. بسیاری از بیماری ها و نارضایتی عمومی ناشی از تلاش بدن برای ایجاد این تعادل است.به طور کلی، اگر رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی از مواد غذایی تشکیل دهنده اسید ی مانند مقادیر زیاد گوشت، غلات، لبنیات و قندها باشد، بدن اسیدی تر می شود. اگر شما غذاهای قلیایی زیادی مانند سبزیجات، میوه ها، سبزیجات دریایی بخورید، بدن می تواند خیلی قلیایی شود. تعادل نقطه کلیدی است.

چگونه بدن شما به غذاهای خاص پاسخ می دهد؟

اینکه بدانیم چگونه بدن به غذاهای مختلف پاسخ می دهد بستگی به نوع ذاتی بدنتان دارد. اگر نوع غالب شما اکسید کننده باشد، میوه ها و سبزیجات، بدن را به طرف اسید بیشتر حرکت می دهند، در حالی که پروتئین بدن شما را قلیایی می کند. اگر سیستم اتونومیک (ANS) غالب باشد، پروتئین باعث می شود بدن شما بیشتر اسیدی شود و میوه ها و سبزیجات بدن را به یک محیط قلیایی تبدیل می کنند.


حتما بخوانید: روشهای ساده برای مقابله با سوزش قلب


آیا بدن شما بیش از اسیدی یا قلیایی است؟

چگونه میزان قلیایی بدن خود را بهبود ببخشیم

1. pH خود را به طور منظم بررسی کنید

2. مقدار زیادی آب بنوشید ( در صورت امکان آب قلیایی)

3. غذاهای اسیدی را حذف کنید

4. ناهار سنتی را با یک سالاد سبز بزرگ جایگزین کنید.

5. از برگ های کاهو و سبزیجات سبزرنگ استفاده کنید

6. سعی نکنید غذاهای فرآوری شده مصرف کنید

7. نوشابه، قندها و قهوه را حذف کنید. آنها را با چای گیاهی، قهوه گیاهی و نوشیدنی های سبز جایگزین کنید

8. شیر لبنی را با نارگیل یا شیر بادام جایگزین کنید

9. آبمیوه های سبز یا کوکی ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

چیزی که می خورید بسیار مهم است

بهبود سطح PH ممكن است نیاز به اندكی تلاش بیشتر داشته باشد، اما شما پاداش تلاشهای خود را خواهید گرفت، زیرا انرژی بیشتری خواهید داشت و پر انرژی خواهید بود و سلامت كلی بدنتان بهبود خواهد یافت..
در این مورد هیچ شکی وجود ندارد که، آنچه که می خورید تاثیر مستقیمی بر روی سلامت کلی شما دارد. آن ویگمور، بنیانگذار موسسه سلامت Hippocrates، می گوید: "غذائی که می خورید می تواند قوی ترین و غنی ترین نوع دارو با کمترین نوع سم برای بدنتان باشد.

همانطور که مطالعه نمودید تمایل بیش از حد بدن به یک سمت قلیایی و اسیدی گرچه به صورت فوری عوارض خود را متحمل نمی کند اما در دراز مدت استهلاک و تخریب های متعددی را به دنبال خواهد داشت که با توجه به گستردگی این تخریب و اختلال های ناشی از بیش از حد اسیدی یا قلیایی بودن بدن همواره باید نسبت به این عارضه آگاه بود. اما چالشی که در پیش روی شما قرار دارد این است که این تنظیم تنها به مصرف مواد ربط ندارد و در خرج آن نیز باید دست بکار شد. علاوه بر این یک عادات گوارشی هر فرد از دیگر متفاوت است که در این شرایط بهتر است اقدام به رفع نمودن اسیدی یا قلیایی بودن بدن ابتدا از پزشک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه