شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

5 روش و نکته برای رفع استرس و حفظ آرامش در کار و زندگی

تاریخ : 1396/06/07 5 روش و نکته برای رفع استرس و حفظ آرامش در کار و زندگی

معرفی پنج ترفند کاربری برای مقابله با مواقعی که با استرس محاصره شده و آرامش خود را در فعالیت های کاری و شخصی از دست می دهیم.


حتما بخوانید:  10 نشانه خاموش استرس


روش های رفع استرس و نگرانی 

توانایی مدیریت احساسات خود و حفظ آرامش تحت فشارهای زیاد، پیوند مستقیمی با عملکرد شما دارد. TalentSmart تحقیقاتی را بر روی بیش از یک میلیون نفر انجام داد و ما دریافتیم که 90 درصد از کارکنان برتر در مدیریت فشارهای احساسی خود در طول زمانی که تحت استرس قرار میگیرند مهارت بیشتری دارند.

اگر کارهای مرا دنبال کنید، بعضی خلاصه های تحقیقاتی شگفت انگیز را مطالعه خواهید کرد که نشان می دهد استرس شدید می تواند بر روی سلامت جسمی و روانی فرد تاثیر بگذارد (مانند مطالعات Yale که در آن استرس طولانی مدت باعث انحطاط در ناحیه مغز که مسئول خودکنترلی است شد). نکته جالب در مورد استرس (و اضطرابی که با آن همراه است) این است که این احساسات کاملا ضروری هستند.

مغز ما به گونه ای طراحی شده که تا زمانی که احساس نکند حداقل سطوح خاصی از احساسات وجود دارد به سختی می تواند عمل کند. در حقیقت، عملکرد تحت فعالیتهای شدیدی که با سطوح متوسط ​​استرس همراه است افزایش می یابد. تا زمانی که استرس طولانی نباشد، بی ضرر خواهد بود. تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، نتایج افزایش سطح استرس متوسط ​​را نشان می دهد. که بر این موضوع تأکید دارد که کنترل استرس بسیار مهم است.

این مطالعه که به رهبری و همکاری الیزابت کربی انجام گرفته ، نشان داد که شروع تنش، مغز را به تولید سلول های جدیدی وادار می کند که مسئول بهبود حافظه هستند. با این حال، این اثر تنها زمانی دیده می شود که استرس متناوب باشد. به محض اینکه استرس از چند لحظه به حالت طولانی ادامه یافت، توانایی مغز را برای ایجاد سلول های جدید خنثی می کند.

کریبی می گوید: "من فکر می کنم که وقایع شدید متناوب موجب ارسال هشدارهایی به مغز می شوند و زمانی که  شما هشداری را دریافت کنید  بهتر عمل خواهید کرد." برای حیوانات استرس متناوب، بخش عمده ای از انچیزی است که تجربه می کنند، که در قالب تهدیدات فیزیکی در محیط فوری آنها وجود دارد. مدتها پیش استرس برای انسانهای اولیه نیز همین مفهوم را داشت.

1. آنها از آنچه که دارند قدردانی می کنند

در نظر گرفتن زمانی برای تامل در مورد چیزی که دارید و سپاسگزاری از ان ، تنها یک عمل "درست" نیست بلکه خلق و خوی شما را نیز بهبود می بخشد، زیرا هورمون استرس کورتیزول را 23 درصد کاهش می دهد. تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، نشان داد که افرادی که هر روز کار می کنند، از رفتار و احساسات قدرشناسانه، و خلق و خوی بهتر و، انرژی فیزیکی بیشتری برخوردار هستند. احتمالا سطح پایین کورتیزول نقش مهمی را در این امر ایفا می کند.

2. آنها از پرسیدن سوال "چه می شد اگر اجتناب می کنند  بیان چه می شد اگر؟"

همانند سوختی برای آتش استرس و نگرانی است. کارها می توانند در یک میلیون مسیر متفاوت قرار بگیرند و وقتی زمان بیشتری را صرف نگرانی در مورد احتمالات می کنید، زمان کمتری را صرف تمرکز روی اقداماتی که باید برای آرام تر کردن خود و کنترل استرس انجام دهید خواهید کرد. مردم آرام می دانند که پرسیدن سوال چه می شد اگر؟ تنها انها را به جایی می رساند که نمی خواهند - و یا فکر کردن به آن مشکلی را حل نمی کند.

3. آنها مثبت فکر می کنند

افکار مثبت باعث تمرکز ذهن بر روی چیزی که کاملا عاری از استرس است می شود. شما باید با انتخاب چیزی مثبت و فکر کردن به آن به گمراه کردن مغزتان کمک کنید. هر گونه تفکر مثبت به متمرکز نمودن حواس شما کمک خواهد کرد. وقتی همه چیز خوب پیش می رود، خلق و خوی شما خوب خواهد شد، این نسبتا آسان است. هنگامی که همه چیز در حال نابودی است و ذهن شما با افکار منفی فرو ریخته ، شما به چالش کشیده خواهید شد. در این لحظات، در مورد روز خود فکر کنید و یک چیز مثبت را که اتفاق افتاده، شناسایی کنید، مهم نیست که چقدر کوچک باشد. اگر نمی توانید به چیزی در روز کنونی فکر کنید، چیزی را در روز قبلی یا حتی هفته بیابید و به آن فکر کنید. یا باید به دنبال یک رویداد هیجان انگیز باشید که می تواند توجهتان را جلب کنذد. نکته این است که وقتی افکار منفی به مغزتان حجوم اورده اند باید چیز مثبتی را بیابید و به آن فکر کنید.


حتما بخوانید:  استرس های قبل ازدواج را مهار کنیم


7 روش و نکته برای رفع استرس و حفظ آرامش در کار و زندگی

4. آنها به خود تخفیف می دهند

با توجه به اهمیت حفظ تنش های ناشی از استرس، به راحتی می توانید ببینید که صرف زمان های منظم برای استراحت می تواند به کنترل استرس کمک کند. در واقع هنگامی که خود را برای کار 24 ساعته در شبانه روز آماده میکنید، خودتان را در معرض رگباری از عوامل استرس زا قرار داده اید. بنابراین بهتر است که خودتان را وادار کنید تا کمی استراحت نمایید! - خاموش کردن گوشی بدن شما را از یک منبع ثابت استرس زا دور می کند. مطالعات نشان داده است که چیزی ساده مانند باز نکردن صفحه ایمیل می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد. فناوری امکان ایجاد ارتباطات ثابت را برقرار می کند و انتظار می رود که شما 24 ساعته در دسترس باشید. وقتی یک ایمیل می تواند رشته افکار شما را از هم بگسد و باعث شود که شما مدام به گوشی و تلفن همراهتان فکر کنید، لذات بردن از لحظات بدون استرس در خارج از کار بسیار دشوار است.

اگر خودتان را از ارتباطات مرتبط با کار در شبهای هفته و روزهای اخر هفته دور کنید کار بزرگی انجام داده اید . بازه های زمانی را انتخاب کنید که در آن ارتباطات را قطع کرده و به حالت آفلاین بروید. در نهایت پس از انجام این کارها شما از ارامش روانی و پایین آمدن سطح استرس بدنتان شگفت زده خواهید شد. اگر شما در مورد پیامدهای منفی این مرحله نگران هستید، ابتدا سعی کنید این کار را در زمانی که بعید به نظر می رسد تماس کاری داشته باشید - مثل صبح روز یکشنبه انجام دهید. در نهایت همکاران و اطرافیانتان خواهند پذیرفت که در این بازه زمانی شما در حالت افلاین هستید و ، به تدریج مقدار زمانی که از تکنولوژی صرف می کنید، کاهش خواهد یافت.

5. مصرف کافئین خود را محدود کنید

نوشیدن کافئین موجب انتشار آدرنالین می شود. آدرنالین منبع پاسخ "جنگ و گریز" است، یک مکانیسم بقا که شما را مجبور می کند در برابر تهدید ایستادگی و مبارزه کنید و یا از ان فرار کنید. مکانیسم جنگ و گریز، تفکر منطقی را به نفع پاسخ سریع تر، متوقف می کند. این استراتژی زمانی که یک خرس شما را تعقیب می کند عالی است، اما زمانی که شما به یک ایمیل کوتاه پاسخ می دهید خیلی خوب نخواهد بود. هنگامی که کافئین مغز و بدن شما را به این حالت استرس فرو می برد، احساسات شما بر رفتار شما تاثیر خواهد گذاشت و بر ان چیره خواهد شد. استرس هایی که کافئین ایجاد می کند متناوب نیستند، زیرا تاثیرات ان تا مدت طولانی در بدنتان باقی می ماند.


حتما بخوانید:  کاهش استرس با مصرف ویتامین های زیر


کلام آخر

به استرس همواره به عنوان یک آسیب مزمن و خفیف نگاه نکنید. این آشوب ذهنی علاوه بر درگیر کردن روان انسان می تواند در سطح حاد خود جوانب منفی را نیز بر جسم داشته باشد. اگر بی علت استرس شما را فرا می گیرد و یا نمی توانید کنترل ذهنی و تمرکز خود را در ساده ترین فعالیت های ذهنی بدست آورید در این صورت حتی یک مشاوره روانشناسی و پرسش و پاسخ ساده می تواند به آگاهی بیشتری از عارضه پیش آمده به شما کمک کند. وبسایت خانه پزشکان می تواند ارتباط شما را با بهترین متخصصین اعصاب و روان و همچنین بهترین روانپزشکان کشور برقرار نماید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره

آخرین مقالات پزشکان روانشناسی و مشاوره