خانه پزشکان

چهار شنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

5 نشانه های هشدار دهنده که ممکن است نوجوان شما از مواد مخدر استفاده کند

تاریخ : 1397/03/20 5 نشانه های هشدار دهنده که ممکن است نوجوان شما از مواد مخدر استفاده کند

نوجوانان بیشتر در معرض خطر اعتیاد قرار دارند .

تشخیص اینکه آیا نوجوان شما از مواد مخدر استفاده می کند یا خیر، می تواند یک چالش باشد.

نوجوانان با بسیاری از تغییرات جسمی و احساسی در طول سالهای نوجوانی خود مقابله می کنند و دشوار است که دقیقا مشخص شود که علائم آنها مربوط به مصرف مواد مخدر است یا سن بلوغ. با افزایش آگاهی از سلامت روان در نوجوانان، در هنگام روبرو شدن با موضوع، این مسئله نیز باید مورد توجه قرار گیرد. با این حال، اگر والدین نگران این مسئله هستند، نشانه های خاصی برای مراقبت و اقدامات احتیاطی وجود دارد.

نشانه های اعتیاد نوجوانان

تغییرات رفتاری

اگر نوجوان شما به تازگی شروع به رفتار های متفاوتی نسبت به قبل با اعضای خانواده کرده است، می تواند نشانه ای از استفاده از مواد باشد. بحث با خواهر و برادر و  بد خلقی شدید و به کار گیری خشونت می تواند نشانه ای از تحت تاثیر قرار گرفتن مواد مخدر باشد . داد و جنجال کردن و نقص قوانین کنترل ساعات رفت و آمد و بیرون ماندن  از رفتارهای کلاسیک نوجوانان است، اما اگر نوجوان شما از مواد مخدر استفاده کند، ممکن است رفتار هایی مانند با تمام شب بیرون ماندن، رانندگی بی پروا، دائما درخواست پول کردن و ناپدید شدن برای مدت زمان طولانی را داشته باشد. علائم فیزیکی بیشتری نیز وجود دارد که شامل عطسه پیوسته، قرمزی چشم، رفتار روان شیدایی، تغییرات شدید اشتها، گفتار بسیار سریع یا آهسته و هماهنگی ضعیف است. با توجه به مواد مورد استفاده، رفتار آنها متفاوت خواهد بود. مهم این است که با فرزند خود که با سن نوجوانی روبرو است ، در ارتباط باشید چرا که در این سن  بیشتر تمایل به تجربه این گونه موارد هستند.

 

تغییرات احساسی

سن نوجوانی به خاطر تغییرات خلقی و تغییر در ثبات احساسی ، سن حساسی است. هنگامی نوجوان در این سن مواد مخدر مصرف کند، قله های معمولی و دره های نوجوانی می تواند بزرگ شود. نوجوانانی که در معرض ابتلا به افسردگی هستند، ممکن است با مسائل مربوط به سلامت روان مقابله کنند و مهم است که به دنبال رفتار های فریبنده و یا رفتار محرمانه نیز باشیم. آنها هر دو نشانه هایی هستند که ممکن است در فعالیت های مرتبط با مصرف مواد مخدر دخیل باشند. تحریک پذیری ناگهانی یا رفتار بیقراری نیز می تواند نشانه هایی از تحت تاثیر قرار گرفتن باشد. مواد مخدر می تواند به طور خاص در افراد نوجوان با رشد هورمون های طبیعی مداخله کند . هورمون ها می توانند تا حد زیادی بر رفتار کودک و همچنین رشد و پیشرفت او تأثیر بگذارند.

 

مقاله پیشنهادی : روش های درمان و ترک اعتیاد به مواد مخدر

سلامت و بهداشت

نوجوانان در حال فرآیند شناسایی نحوه زندگی با تغییرات بدنی خود هستند. در حالی که روند رشد سریع و تغییر هورمون ها می تواند عواقبی در نوجوان ایجاد کند، علائم خاصی وجود دارد که می تواند مربوط به مصرف مواد مخدر باشد. به غیر از علائم آشکار جای تزریق در بازوها، بی حالی مداوم، سردرد و دوره های خواب بسیار کم در نوجوانانی که از مواد مخدر، از جمله داروهای تجویزی استفاده می کنند، بسیار رایج است. بی توجهی نسبت به بهداشت شخصی می تواند نشانه هایی از تضعیف سلامت روانی و مصرف مواد مخدر باشد.

 

تغییرات در خانه و مدرسه

اگر متوجه شدید که نمرات نوجوانان شما در مدرسه خیلی کاهش یافته ، ممكن است به خاطر مصرف مواد مخدر باشد . اگر معلم در مورد رفتار خاص یا غیر معمول در کلاس درس و یا در طول ساعات مدرسه گزارش داده باشد، این ها پرچم های قرمزی است که نباید نادیده گرفته شود. وسایل مخفی در اطراف خانه یا ماشین از جمله سلفون ساندویچ، فویل آلومینیومی، رول کاغذ، لوله های کوچک و کیسه های کوچک و یا ظروف را چک کنید. اغلب اوقات اگر نوجوانان قادر به دست یابی به شغل نباشد و پولی نداشته باشد، اقلام خانه را به فروش می رساند، از جمله داروهای تجویزی.

نشانه های اعتیاد نوجوانان

سایر عوامل پر خطر

رفتار نوجوانان می تواند غیر قابل پیش بینی و مبهم باشد، اما عوامل خارجی وجود دارد که می تواند رفتار منفی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را به سمت استفاده از مواد مخدر هدایت کند.

سابقه خانوادگی: اگر یک روند ژنتیکی اعتیاد از جانب خانواده یک کودک وجود داشته باشد، آنها بیشتر از این که مسیر را دنبال کنند، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. این می تواند مسائل مربوط به الکل، اعتیاد به نیکوتین، داروهای تجویزی یا مواد غیرقانونی باشد. مطالعات نشان داده است که بستگان درجه اول که با مسائل مربوط به اعتیاد مواجه هستند، هشت برابر احتمال ابتلا به بیماری های اعتیاد را افزایش می دهند.

محیط اطراف: محیط هایی که دارای میزان بالایی از مصرف مواد مخدر و الکل هستند ، می تواند محیط مضری برای رشد جوانان باشد. زندگی در فضایی که مواد مخدر به خاطر تفریح استفاده می شود ، می تواند میزان اعتیاد را بیشتر کند.  در خانه هایی که والدین و خواهران و برادران اغلب مواد مخدر و الکل مصرف می کنند، کودکان مستعد ابتلا به مواد مخدر بدتری هستند که می تواند به اعتیاد منجر شود.

سن : نوجوانان تمایل بیشتری به آزمایش مواد مخدر دارند ، زیرا  مغز یک نوجوان در حال رشد است و نسبت به جهانی که او را احاطه کرده است کنجکاو است . با این حال ، هر چه زودتر نوجوان در معرض مواد مخدر و الکل قرار گیرد ، خطر ابتلا به اعتياد بيشتر است .

منبع: psychologytoday.com


پزشکان مرتبط

کلینیک روانشناسی آراما

کلینیک روانشناسی آراما

درمان افسردگی ،اظطراب،وسواس

دکتر معصومه طهرانی جوان

دکتر معصومه طهرانی جوان

كارشناس ارشد روانشناسی شخصيت

مقالات مرتبط

13 راهکار عالی برای ترک سیگار

مشاهده مقاله
13 راهکار عالی برای ترک سیگار

مسکن های طبیعی برای درمان درد بدن

مشاهده مقاله
مسکن های طبیعی برای درمان درد بدن

5 چیز که سوزش معده را بدتر می‎کند

مشاهده مقاله

5 چیز که سوزش معده را بدتر می‎کند

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره