ثبت نام ویژه پزشکان

دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷

6 غذای شکم چاق کن

تاریخ : 1394/11/10 6 غذای شکم چاق کن

کالری تولیدشده از خوردن مواد غذایی اگر با فعالیت مناسب سوزانده یا مصرف نشود به چاقی و اضافه وزن می‌انجامد اما برخی از مواد خوراکی این اضافه وزن را در ناحیه شکم انبار می‌کنند و سبب تجمع چربی موضعی در این قسمت می‌شوند.

چاقی شکمی ناشی از مصرف برخی غذا‌ها تنها ظاهر بدن را ناخوشایند نمی‌کند بلکه خطر جدی افزایش ابتلا به دیابت، آلزایمر و بیماری‌های قلبی نیز با آن‌ها رابطه دارد.

۱-نوشابه‌های گازدار رژیمی

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان نوشابه‌های رژیمی نسبت به افرادی که این نوع نوشابه‌ها را نمی‌نوشند، واجد درصد بالاتری چربی‌ها شکمی هستند. مصرف‌کنندگان نوشابه‌های رژیمی میزان کالری که با مصرف این نوشیدنی‌ها صرفه‌جویی می‌کنند را زیاد‌تر برآورد می‌کنند و بنابراین بیشتر از حد معمول غذا می‌خورند.
چای سفید در عوض از تشکیل سلول‌های چربی جدید ممانعت و به بدن در سوزاندن چربی‌های ذخیره‌شده کمک می‌کند.

۲-سیب‌زمینی سرخ‌ شده

یک پژوهش ۲۰ ساله در دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد افرادی که به‌طور منظم سیب‌زمینی سرخ‌کرده می‌خورند، هر ۴ سال بیش از یک کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا می‌کنند. پس زمانی که برای شام بیرون می‌روید به‌جای سیب‌زمینی سرخ‌کرده همراه با غذایتان، سالاد به همراه سس‌های درست‌شده با سرکه درخواست کنید.

۳-آب‌میوه

یک آبمیوه صد در صد طبیعی ۳۶ گرم قند در هر فنجان دارد، تقریبا معادل میزان قندی که در خوردن چهار دونات به دست می‌آید. علاوه بر این، بیشتر شیرینی آبمیوه‌ها ناشی از قند فروکتوز است؛ نوعی قند که در گسترش بافت چربی احشایی و درنتیجه چاقی شکمی دخیل است. برای کوچک کردن شکمتان، آب معدنی را جایگزین آب میوه حتی طبیعی کنید و چند قطره از میوه‌هایی نظیر پرتقال یا گریپ فروت را در آن بچکانید.

۴-استیک

استیک‌های گوشت دنده یکی از ۳ مورد چرب‌ترین بخش‌های گوشت گاو هستند. یک بررسی انجام‌شده به‌وسیله پژوهشگران چینی نشان داد که داشتن یک رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز چرب و تازه با چاقی شکمی و افزایش دور کمر همراه است.

۵-پیتزا

پیتزا دومین عامل بزرگ دریافت چربی‌های اشباع‌شده است. خوردن برش‌های پیتزا مسئول نیمی از دریافت غذایی چربی‌های اشباع‌شده مسدودکننده شریان‌ها در میان آمریکاییان است.

۶-چیپس سیب‌زمینی

در افراد شرکت‌کننده در یک مطالعه مصرف روزانه چیپس موجب اضافه شدن حدود یک کیلوگرم چربی شکمی در طی یک دوره چهارساله شد. بنابراین اگر مصرف چیپس را کنار بگذارید حتی بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود می‌توانید به‌طور مستقیم بیشتر از ۲۵۰ گرم از چربی شکمی خود را کاهش دهید.

منبع:اوای سلامت

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه