سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

6 راه برای تقویت اعصاب

تاریخ : 1397/01/02 6 راه برای تقویت اعصاب

سیستم عصبی یکی از مهم ترین و پیچیده ترین قسمت های بدن ماست که وظیفه ی آن جواب دهی به محرک های داخلی و بیرونی و فعالیت های بدنی و جسمی است. از آنجایی که سیستم عصبی مسئول کنترل قسمت های حیاتی بدن مانند نفس کشیدن، ضربان قلب، گرسنگی، تشنگی و حرکات بدن است، مسئول بخش های ذهنی مانند احساسات، خوشی و ناراحتی مان است بنابراین لازم است به صورت طبیعی قوی شود زیرا کیفیت زندگی مان به آن وابسته است.

 

سه غذای مفید

برخی غذاهای مخصوص وجود دارند که برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید هستند.

 

خمیر مایه نان

خمیر مایه نان

به دلیل داشتن ویتامین ب برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید است و همچنین می تواند افسردگی، اضطراب، استرس، بی حسی و بی اشتهایی را بهبود ببخشد. می توانیم آن را به شکل پودر شده، ترکیب با آبمیوه و ماست و یا هر شکل دیگری مصرف کنیم. اگر آن را همراه غذا مصرف کنیم برای سلامتی مان خیلی بهتر است.

 

مقاله پیشنهادی : ده راه حیرت انگیز برای افزایش وزن

 

آرد جوی دوسر

غذاهای خوشمزه ی حاوی غلات برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید است. مصرف آن می تواند زودرنجی، اضطراب، بی خوابی حتی در بچه های کوچک را بهبود ببخشد و عملکرد ذهنی را افزایش می دهد. این غذایی است که هم موجب آرامش می شود و هم موجب تقویت اعصاب می گردد. می توانیم با آن نان و شیرینی بپزیم و آن را با شیر و دارچین بجوشانیم و مصرف کنیم.

 

گرده ی عسل

گرده ی عسل

گرده ی عسل بهترین نوع غذا است. به دلیل ویتامین ب موجود در آن برای تنظیم پی هاش خون و تقویت سیستم عصبی بسیار مفید است. می توانیم هر روز صبح یک قاشق از عسل را به تنهایی و یا با کره و آبمیوه و یا ماست مصرف کنیم.

 

منیزیم

دگرگونی در سیستم عصبی مانند بی خوابی، اضطراب، بیش فعالی، نگرانی و حملات عصبی از علائم کمبود منیزیم در بدن هستند. در این چنین مواردی مصرف غذاهای سرشار از منیزیم مانند موارد زیر ضروری است.

 

مقاله پیشنهادی : 7 نکته ی درمانی در مورد آب

 

شکلات

پانصد میلی گرم شکلات سیاه شامل سه و نیم انس منیزیم است.

سبزیجات برگ سبز مانند کاهو و اسفناج.

میوه شامل موز، زردآلو، آووکادو، خربزه و آلو.

مغزها شامل مغز بادام، بلارد، مغز فندق و مغز گردو است.

بقولات شامل لوبیا و عدس.

غلات شامل برنج قهوه ای، ارزن، جو دو سر.

دانه ها و سیب زمینی.

می توانیم غذاهای منیزیم دار مصرف کنیم. در چنین مواردی هر روز باید سه گرم هر روز مصرف کنیم.

 

مقاله پیشنهادی : نکاتی برای سلامت جسم، ذهن و قلب زنان

 

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی زیر برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید هستند. می توانیم آن ها را به شکل دمکرده و یا عصاره و یا به صورت بخور در خانه مصرف کنیم.

بادرنجبویه، ریحان، اسطوخودوس و گل ساعت از این گیاهان دارویی هستند.

نور آفتاب، بهترین تنظیم کننده ی سیستم عصبی است و ویتامین دی بدن مان را تامین می کند. برای بهره بردن از آن هر روز ده الی پانزده دقیقه حمام خورشید بگیرید و سعی کنید این کار را در صبح و یا بعد از ظهر انجام دهید.

پا برهنه در مکان های طبیعی راه بروید، پیاده روی در زمین نمناک، پوشیده از علف، شن های ساحل در رودخانه و دریا هر روز نیم ساعت بسیار موثر است. علاوه بر این، این کار کمک می کند تا امواج الکتریکی که ناشی از استفاده از گوشی و کامپیوتر است را از بدن تخلیه کنیم. توصیه ی ما این است که این کار را تکرار کنید و نتایج آن را خواهید دید.

 

مقاله پیشنهادی : پانزده راه طبیعی برای درمان دیابت در خانه

 

آب درمانی

آب درمانی

آب با دماهای مختلف به ما کمک می کند تا سیستم عصبی مان را تعادل ببخشیم.

استفاده از حوله ی نمناک نه خشک برای مالش بر بدن و دست و شانه و کشاله ی ران. ابتدا این کار را سریع انجام دهید و سپس لباس گرم به جهت گرم کردن نقاط استفاده کنید.

 

دوش بازوها

به این طریق که ابتدا بازوهایتان را در آب گرم بگذارید و خیلی مختصر این را انجام دهید و سپس بگذارید تا خنک شود. هر بار سی ثانیه انجام دهید. در کل آب کشی با آب سرد در انتها بسیار مفید است. و در نهایت حمام منیزیم سولفات خیلی آرامش بخش و انرژی بخش است.

منبع: steptohealth.com

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر اعصاب و روان

آخرین مطالب پزشکی دکتر اعصاب و روان