چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

8 راه برای تقویت اعصاب

تاریخ : 1397/01/02 8 راه برای تقویت اعصاب

بهترین راه ها برای تقویت اعصاب

سیستم عصبی یکی از مهم ترین و پیچیده ترین قسمت های بدن ماست که وظیفه ی آن جواب دهی به محرک های داخلی و بیرونی و فعالیت های بدنی و جسمی است. از آنجایی که سیستم عصبی مسئول کنترل قسمت های حیاتی بدن مانند نفس کشیدن، ضربان قلب، گرسنگی، تشنگی و حرکات بدن است، مسئول بخش های ذهنی مانند احساسات، خوشی و ناراحتی مان است بنابراین لازم است به صورت طبیعی قوی شود زیرا کیفیت زندگی مان به آن وابسته است.

 

6 غذا و 2 راه برای تقویت سیستم عصبی

برخی غذاهای مخصوص وجود دارند که برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید هستند.

 

1. خمیر مایه نان

خمیر مایه نان

به دلیل داشتن ویتامین ب برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید است و همچنین می تواند افسردگی، اضطراب، استرس، بی حسی و بی اشتهایی را بهبود ببخشد. می توانیم آن را به شکل پودر شده، ترکیب با آبمیوه و ماست و یا هر شکل دیگری مصرف کنیم. اگر آن را همراه غذا مصرف کنیم برای سلامتی مان خیلی بهتر است.

2. آرد جوی دوسر

غذاهای خوشمزه ی حاوی غلات برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید است. مصرف آن می تواند زودرنجی، اضطراب، بی خوابی حتی در بچه های کوچک را بهبود ببخشد و عملکرد ذهنی را افزایش می دهد. این غذایی است که هم موجب آرامش می شود و هم موجب تقویت اعصاب می گردد. می توانیم با آن نان و شیرینی بپزیم و آن را با شیر و دارچین بجوشانیم و مصرف کنیم.

 

مقاله پیشنهادی : علت و درمان بی خوابی شبانه

 

3. گرده ی عسل

گرده ی عسل

گرده ی عسل بهترین نوع غذا است. به دلیل ویتامین ب موجود در آن برای تنظیم PH خون و تقویت اعصاب بسیار مفید است. می توانیم هر روز صبح یک قاشق از عسل را به تنهایی و یا با کره و آبمیوه و یا ماست مصرف کنیم.

 

4. منیزیم

دگرگونی در سیستم عصبی مانند بی خوابی، اضطراب، بیش فعالی، نگرانی و حملات عصبی از علائم کمبود منیزیم در بدن نیز هستند. در این چنین مواردی مصرف غذاهای سرشار از منیزیم مانند موارد زیر ضروری است.

 

مقاله پیشنهادی : نشانه های افسردگی حاد و خفیف

 

5. شکلات

پانصد میلی گرم شکلات سیاه شامل سه و نیم انس منیزیم است.

سبزیجات برگ سبز مانند کاهو و اسفناج.

میوه شامل موز، زردآلو، آووکادو، خربزه و آلو.

مغزها شامل مغز بادام، بلارد، مغز فندق و مغز گردو است.

بقولات شامل لوبیا و عدس.

غلات شامل برنج قهوه ای، ارزن، جو دو سر.

دانه ها و سیب زمینی.

می توانیم غذاهای منیزیم دار مصرف کنیم. در چنین مواردی هر روز باید سه گرم هر روز مصرف کنیم.

 

مقاله پیشنهادی : نکاتی برای سلامت جسم، ذهن و قلب زنان

 

6. گیاهان دارویی

گیاهان دارویی زیر برای تقویت سیستم عصبی بسیار مفید هستند. می توانیم آن ها را به شکل دمکرده و یا عصاره و یا به صورت بخور در خانه مصرف کنیم.

بادرنجبویه، ریحان، اسطوخودوس و گل ساعت از این گیاهان دارویی هستند.

نور آفتاب، بهترین تنظیم کننده ی سیستم عصبی است و ویتامین دی بدن مان را تامین می کند. برای بهره بردن از آن هر روز ده الی پانزده دقیقه حمام خورشید بگیرید و سعی کنید این کار را در صبح و یا بعد از ظهر انجام دهید.

پا برهنه در مکان های طبیعی راه بروید، پیاده روی در زمین نمناک، پوشیده از علف، شن های ساحل در رودخانه و دریا هر روز نیم ساعت بسیار موثر است. علاوه بر این، این کار کمک می کند تا امواج الکتریکی که ناشی از استفاده از گوشی و کامپیوتر است را از بدن تخلیه کنیم. توصیه ی ما این است که این کار را تکرار کنید و نتایج آن را خواهید دید.

 

مقاله پیشنهادی : لیست گیاهان دارویی و خواص آنها

 

1. آب درمانی

آب درمانی

آب با دماهای مختلف به ما کمک می کند تا سیستم عصبی مان را تعادل ببخشیم.

استفاده از حوله ی نمناک نه خشک برای مالش بر بدن و دست و شانه و کشاله ی ران. ابتدا این کار را سریع انجام دهید و سپس لباس گرم به جهت گرم کردن نقاط استفاده کنید.

 

2. دوش بازوها

به این طریق که ابتدا بازوهایتان را در آب گرم بگذارید و خیلی مختصر این را انجام دهید و سپس بگذارید تا خنک شود. هر بار سی ثانیه انجام دهید. در کل آب کشی با آب سرد در انتها بسیار مفید است. و در نهایت حمام منیزیم سولفات خیلی آرامش بخش و انرژی بخش است.

منبع: steptohealth.com

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


سید اصغر حسینی
1398/12/28

شما عصبانی نیستید. این دیگران هستند که اعصاب و روانند و روی اعصاب شما راه می روند

معرفی بیماری های دکتر اعصاب و روان

آخرین مطالب پزشکی دکتر اعصاب و روان