پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

6 راه درمان دندان درد در خانه و بدون نیاز به دارو شیمیایی

تاریخ : 1396/09/25 6 راه درمان دندان درد در خانه و بدون نیاز به دارو شیمیایی

درمان دندان درد معمولاً با تسکین موقت درد و یا استفاده از دارو‌های شیمیایی است. در کنار اهمیت مراجعه به متخصص دندان‌پزشک، روش‌های درمان دندان درد و ناراحتی‌های دهان و دندان خانگی متنوعی وجود دارد که تأثیر بالایی در تسکین و درمان درد دندان دارند.


حتما بخوانید: تاثیرات شگفت‌انگیز مسواک زدن با خمیردندان حاوی زردچوبه از بین بردن عفونت و پلاکت‌ها


روش‌های درمان دندان درد در خانه و به صورت طبیعی

دندان درد ناشی از پوسیدگی، التهاب یا مشکلات چینشی در دهان، دندان، لثه و یا فک و اگر درد آن بیش از 1 تا 2 روز طول بکشد؛ نیاز است تا فوراً به پزشک متخصص دهان و دندان مراجعه نمایید.

اما اگر دچار دندان درد شده و هم‌اکنون دسترسی به دکتر دندان پزشک نداشته یا مدت زیادی از درد رخ‌داده نگذشته، در این صورت روش و راهکارهای متعددی برای درمان دندان درد در خانه و بدون نیاز به اقدامات پزشکی وجود دارد که یا در برطرف کردن درد مؤثر بوده یا تا زمان مراجعه به دندان‌‎پزشک، ناراحتی به وجود آمده را کاهش می‌دهند.

1. فشرده سرد یا یک بسته یخ

استفاده از یک بسته سرد، برای مثال حاوی یخ، در کاهش درد دندان، به‌خصوص بر اثر تورم لثه، مؤثر است. درمان با محتوای سرد موجب منقبض شدن خون در رگ‌ها شده و با کاهش جریان خون به تخفیف درد و عفونت کمک خواهد کرد.

2. شستشوی دهان با آب‌نمک

شستشوی دهان با محلول آب و نمک می‌تواند به از بین بردن باقی‌مانده جای گرفته در حفره‌های دندان کمک و با سرعت بخشیدن به فرایند درمان و کاهش تورم، درد را کاهش دهد. یک قاشق چای‌‌خوری نمک در یک لیوان آب و قرقره کردن آن به مدت 30 ثانیه در هر بار می‌تواند مؤثر باشد.

3. استفاده از مسکن‌ها

مصرف بدون تجویز داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایپوپروفن با این‌که در تسکین درد مؤثر هستند؛ اما تأثیر موقتی دارند و توجه داشته باشید که برخی داروهای خاص را تنها باید تحت نظر پزشک متخصص دندان پزشک مصرف نمود. برای مثال از دادن آسپرین به افراد زیر 16 سال اجتناب نمایید.

4. سیر

به لطف آلیسین موجود در سیر، این گیاه مفید، در طول تاریخ برای روش‌های درمانی متعددی از جمله درمان دندان درد به کار می‌رود. آلیسین دارای قابلیت‌های ضد باکتریایی متعددی است. برای بهره‌مندی از این خاصیت سیر با له کردن یک حبه از آن و اضافه نمودن مقدار نمک، مخلوط آن را در محل درد قرار دهید.

5. آویشن

آویشن به‌خوبی به دلیل مصارف طبی و تأثیر آن در درمان چرک سینه، شناخته‌شده است. روغن آویشن به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی خود می‌تواند مفید باشد. ازاین‌رو می‌توان یک قطره از روغن اسانس آویشن را با آب ترکیب نموده و از آن به‌عنوان دهان‌شوی استفاده نمود. قرار دادن روغن آویشن و مقداری آب بر روی یک بافت پارچه‌ای تمیز و فشار دادن آن به محل درد نیز مؤثر است.

 6. میخک

 میخک از خواص ضدالتهاب و ضد باکتریایی بهره می‌برد. این ادویه اندونزیایی حاوی اوژنول است که به‌عنوان یک بی‌حس‌کننده طبیعی عمل  می‌کند. می‌توان با خیس نمودن یکپارچه تمیز با روغن میخک و قرار دادن آن بر نقطه درد، به کاهش و ضدعفونی کردن آن کمک نمود. از میخک خشک نیز می‌توان استفاده نمود به‌طوری‌که به‌آرامی یک میخک را دردهان گذاشته و بجویید تا روغن آن خارج‌شده و ماده باقی‌مانده آن را تا 30 دقیقه در جهت دندان متورم قرار دهید.


حتما بخوانید: انواع درمان و جراحی‌های لثه


چه زمانی به دندان‌پزشک مراجعه کنیم؟

https://www.khanepezeshkan.com/sa_%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%84%D8%AB%D9%87_684.aspx

روش‌های درمان دندان درد در خانه به‌طور موقت کاربرد دارند و اگر درد دندان بیش از یک تا دو روز طول کشید؛ در این صورت مراجعه به پزشک متخصص ضرورت می‌باید.

اگر درد دندان با این روش‌ها بهبود نیابد به معنای حاد بودن وضع است که شرایط را با مرور زمان برای شما دشوارتر خواهد کرد. التهاب لثه یا آبسه دندان زمانی رخ می‌دهد که باکتری به مرکز دندان سرایت کند.

پیشگیری از دندان درد

بهترین راه برای جلوگیری از التهاب لثه و آبسه دندان با رعایت بهداشت دهان و دندان تا حد ممکن است به‌طوری‌که دو بار در روز از خمیردندان برای 2 دقیقه در هر بار استفاده نمود. کاهش مصرف غذای شیرین و استفاده از نخ دندان و مسواک استاندارد، عدم مصرف دخانیات نیز از نکات مهم در رعایت بهداشت دهان است.

چکاب دندان و مراجعه مرتب به دندان‌پزشک نیز نباید فراموش‌شده و در صورت تداوم درد دندان، مراجعه به دکتر دندان‌پزشک را در اولویت قرار دهید.

منبع: medicalnewstoday

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکان

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکان