شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

فواید زایمان طبیعی

تاریخ : 1397/01/25 فواید زایمان طبیعی

مقایسه زایمان طبیعی نسبت به سزارین

زایمان طبیعی که به آن زایمان غیر پزشکی نیز گفته می شود، فواید پنهان فراوانی دارد که همه ی زن هایی که در سن فرزند آوری هستند باید از آن ها آگاه شوند. در بسیاری از جوامع استفاده از داروهای مسکن برای زایمان بسیار شایع شده است و بسیاری از زنان از آن ترجیح می دهند استفاده کنند.

 

بیشتر زنان این نکته را فراموش می کنند که تولد یک فرآیند طبیعی و یک تجربه ی طبیعی است و نیازی به دارو ندارد. هزاران سال است که زنان بدون استفاده از دارو کودکان خود را بدنیا می آورند. در ادامه برخی از دلایلی را ذکر می کنیم که زنان چرا زایمان طبیعی را استفاده می کنند.

 

1- زایمان معمولا کوتاه تر است

داروهای ضد درد معمولا روند زایمان را طولانی تر کنند. این مسکن های ضد درد معمولا در فرآیند زایمان تداخل ایجاد می کنند و زایمان را کندتر می کنند. علاوه بر این زنان هنگام استفاده از آن داروها نمیدانند که تولد نوزاد نزدیک است یا نه و نمی دانند چه موقع باید فشار بیاورند تا نوزاد خود را بدنیا بیاورند. اگر در زمان مناسب و با قدرت کافی فشار وارد نشود در فرآیند زایمان دچار مشکل می شوند. همچنین شانس وفق دادن خود با نوزاد را در هنگام تولد از دست می دهند.

مقاله پیشنهادی : علت و درمان افسردگی بعد از زایمان

 

2- اپیدورال ها معمولا استفاده از داروهای مسکن را افزایش می دهند

از آنجایی که در اپیدورال معمولا زنان زمان مناسب برای فشار زایمان را از دست می دهند پزشکان تمایل به روند زایمان کند را دارند و یا ممکن است از انبر برای بیرون کشیدن نوزاد از کانال زایمان استفاده کنند. علاوه بر این باید مانتیتوری وجود داشته باشد تا ضربان قلب نوزاد را نشان دهد و برای این کار باید دستگاه را به سر نوزاد وصل کنند.

چه زمانی به جای زایمان طبیعی از سزارین استفاده میشود

مقاله پیشنهادی : سزارین چیست و چه زمانی انجام میشود

3- شیر دادن توسط مادر راحت تر انجام می گیرد

نوزادانی که طی فرآیند زایمان طبیعی بدنیا می آیند هشیار تر هستند و در اولین بار بیشتر تمایل به خوردن شیر مادرشان را دارند. بسیاری از خانم ها نمی دانند که استفاده از داروهای مسکن به نوزادشان نیز منتقل می شود و آن ها را نسبت به شیر مادر بی میل می کند و تمایل زیادی برای مک زدن زیاد ندارند. کودکانی که طبیعی بدنیا نمی آیند ممکن است تا ساعت ها و یا روزها به مک زدن روی نیاورند.

4- زایمان طبیعی هم برای مادر و هم برای نوزاد سالم تر است

از آنجایی که بعد از استفاده از  اپیدورال زایمان بسیار آرام انجام می گیرد معمولا زنان ترجیح می دهند از محرک هایی استفاده کنند که فرآیند زایمان را سریع تر کند. انقباضات حاصل چنان شدید و سریع می شود که به مادر اجازه ی استراحت نمی دهد و اکسیژن کمتری به نوزاد می رسد. استفاده از اپیدورال در زنانی که زایمان طبیعی می کنند خطر تب کردن شان را بیشتر می کند که باید بعدا برایشان آنتی بیوتیک تجویز کنند.

مقاله پیشنهادی : 0 تا 100 مراحل سزارین و مراقبت های آن

 

5- زمان ریکاوری سریع تر انجام می شود

زنانی که زایمان طبیعی می کنند زمان زودتری بعد از زایمان دردهایشان آرام می گیرد. از آنجایی که هیچ داروی بی حسی استفاده نشده است و هیچ لوله یا سرنگی وارد بدن نمی شود زنان بعد از زایمان به راحتی و اگر بخواهند می توانند راه بروند و حال مساعدتری خواهند داشت. به دلیل ترشح اندورفین در زمان زایمان، معمولا بعد از زایمان طبیعی زنان احساس رضایت بیشتری دارند. اندورفین هورمون های خواب آور و مسکنی هستند که بدن در هنگام درد به طور طبیعی تولید می کند. آزمایشات نشان دادند که در هنگام استفاده از داروهای ضد درد، معمولا بدن اندورفین زیادی تولید نمی کند.

6- زنان با تجربه های بدست آورده بیشتر در ارتباط هستند

وقتی زنان در هنگام زایمان از داروهای مسکن استفاده نکنند بسیار هشیارتر هستند و طبق تجربیاتی که بدست آوردند در هر زمان می دانند باید چه کاری انجام دهند. داروهای ضد درد موجب بی حسی زنان می شود و مادر نمی تواند با فرآیند طبیعی زایمان پیش برود. بسیاری از مادرهایی که از داروهای ضد درد استفاده کردند احساس نارضایتی داشتند زیرا در هنگام تولد نتوانستند با کودک خود رابطه برقرار کنند و زمان تولد را متوجه نشدند.

7- زایمان طبیعی به مادر حس قدرت می دهد

مادرانی که از طریق زایمان طبیعی کودک خود را به دنیا می آورند حس قدرت و اعتماد به نفس بیشتری دارند. توانایی بدنیا آوردن طبیعی نوزاد و موفقیت داشتن در زمینه ی زایمان معمولا مادر را قوی تر می کند و بهتر می تواند از پس چالش های دیگر زندگی برآید. معمولا زنان بعد از زایمان طبیعی به خود لقب قدرتمند و شکست ناپذیر می دهند.

مقاله پیشنهادی : 5 راه کم کردن وزن بعد از زایمان

در طول چند دهه ی اخیر تمایل مادرها به سمت زایمان طبیعی برگشته است و بسیاری از زنانی که زایمان طبیعی را انتخاب می کنند معمولا به آن به عنوان یک چالش طبیعی در زندگی نگاه می کنند که باید اتفاق بیفتد. با پیشرفت های اخیر در این زمینه، زنان اطلاعات بسیاری می توانند بدست بیاورند و به زایمان خود کمک کنند. امیدواریم که اطلاع رسانی در این زمینه به همه ی زنان داده شود و زنان به قدرت بدنی خود برای زایمان طبیعی پی ببرند و ایمان داشته باشند.

منبع: naturallysavvy.com


لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

پزشکان مرتبط

 

دکتر سیمین ظفردوست

دکتر سیمین ظفردوست

جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر فرزانه درویش زاده

دکتر فرزانه درویش زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر مریم امیری

دکتر مریم امیری

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر شهرزاد فتحی

دکتر شهرزاد فتحی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان