خانه پزشکان

چهار شنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

8 استراتژی برای مقابله با خشم همسر

تاریخ : 1397/03/12 8 استراتژی برای مقابله با خشم همسر

8 استراتژی برای مقابله با خشم همسر

در هنگام دیدن عصبانیت، عصبانی نشوید و به جای آن احساسات خود را کنترل کنید و در آن پشتکار داشته باشید زیرا خواهید فهمید که عصبانیت می تواند موجب خراب شدن رابطه شود. عصبانیت و رفتارهای منفی شریک زندگی انرژی آدم را می گیرد و به شما احساس نا امیدی و نا دیده گرفته شدن می دهد و حتی ممکن است سلامت جسمانی شریک زندگی را نیز در خطر قرار دهد. اما اگر بتوانید با مهارت کافی با همسر بداخلاق و خشمگین خود مقابله کنید روابط تان به طور چشمگیری تغییر خواهد کرد. در ادامه استراتژی هایی را برای مقابله با همسر عصبانی بیان می کنیم.

 

1- دگرگونی و خنثی کردن احساسات

زمانی که سعی می کنید یک همسر عصبانی را کنترل کنید ممکن است بیشتر حالت دفاعی بگیرند و با شما همکاری نکنند. عاقلانه نیست در برابر عصبانیت او شما نیز تند شوید بهتر است صبر کنید تا فرد کم کم آرام شود ، هر چه شما آرام تر باید طرف مقابل نیز زودتر آرام می شود. در چنین شرایی باید موقعیت را تغییر دهید. هدف این تغییر کم کردن فشار های احساسی و بیشتر کردن همکاری فرد عصبانی با شماست.

2- با ادب و مدعی باشید

زمانی که رفتار فرد مدعی را داشته باشید مانند این است که علاوه بر اینکه به احساسات شریک زندگی خود احترام می گذارید خواسته های خود را نیز مستقیم و منطقی به او می گویید. وقتی به شیوه ای محترمانه و مدعی صحبت و رفتار کنید اعتماد به نفس و صداقت و احتی تان با شریک زندگی تان را نشان می دهد. وقتی شما از خودتان جرات نشان می دهید شریک زندگی تان مسئولیت هایی را با شما تقسیم می کند.

 

3- با شریک زندگی خود ارتباطی هوشمندانه،  مفید و سازنده داشته باشید

زمان افراد با عصبانیت رفتار می کنند که گمان  می کنند نادیده گرفته می شوند، در زندگی نقش جدی ندارند و کسی از آن ها قدردانی نمی کند. برای جلوگیری از عصبانی کردن همسرتان به او توجه کنید و گش دهید تا مطمئن شود او را می فهمید و نادیده نگرفته اید. از رفتارهای ظاهری به نیازهای درونی اش پی ببرید و برای احساسات و تجربیاتش ارزش قائل شوید. ارزش گذاری در رابطه با افراد دیگر بسیار مهم است ولی این بدین معنا نیست که با هر چیزی موافقت کنید بلکه بدین معناست که جنبه های فکری همسرتان را نیز درنظر بگیرید و برایش ارزش قائل شوید. ارزش قائل شدن یعنی به او گوش دهید و با او بمانید. جنبه ی دیگر ارزش گذاری این است که در برابر چیزی که می شنوید به خوبی واکنش نشان دهید و با این کار حرف زدن تان واضح و آرام و بدون شک و شبهه خواهد بود.

 

مقاله پیشنهادی : شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

4-  صبور بودن را تمرین کنید.

عامل درونی عصبانیت معمولا به دلیل احساسات عمیق تری مانند ترس، ناراحتی و یا درد است که شریک تان نتوانسته با آن کنار بیاید. در مدت زمان کمی این عصبانیت حس قوی بودن و تحت کنترل داشتن امور را به همسرتان می دهد و در طولانی مدت موجب آسیب رساندن به دو طرف می شود و در اینجاست که اهمیت صبور بودن در برابر این رفتار مشخص می شود. صبر مانند یک پادزهر بین شما و همسر عصبانی تان عمل می کند. یعنی در زمان عصبانیت همسر باهوش باشید و صحبت و کاری نکنید زیرا از طرف مقابل واکنش خواهید دید.

 

5-  جنگ و دعوا را کنار بگذارید و بیشتر فکر کنید.

جنگ را کنار بگذارید به معنای جنگ و دعوا با تیر و تفنگ نیست بلکه مربوط به رابطه تان با شریک زندگی تان است. اگر بخواهید می توانید در مورد موضوعات فراوانی با شریک زندگی خود صحبت کنید. آگاه باشید که جنگ و دعوا در مورد هر موضوعی راه خوبی نیست و ارتباط شما را نهایتا نابود و خراب می کند.

8 راه برای مقابله با خشم همسر

6-  رفتارتان را با اعمال تان نشان دهید و عوامل محرک را بشناسید.

اگر می خواهید مسئولیت پذیر باشید این نقش را بپذیرید که در برابر همسر عصبانی خود صبور و امیدوار باشد و عوامل محرک عصبانیت را در او بشناسید. مثلا بفهمید چه رفتار و گفتاری باعث تحریک عصبانیت در وی می گردد. در نتیجه این برای شما و همسرتان و رابطه تان نیز مفید خواهد بود. اگر می دانید که رفتار شما موجب بروز دعوا و مشاجره می شود مسئولیتش را بپذیرید و سعی کنید آن را تغییر دهید. اگر خودتان را حفظ کنید همسرتان نیز خودش را حفظ می کند و تنش ها کم می شود.

 

مقاله پیشنهادی : بیشتر از قبل روی اعتماد به نفستان کار کنید

7-  چالش هایتان را زمانی بگویید که همسرتان آرام است.

زمانی که همسرتان از نظر احساسی آرام است بهتر است مشکلات خود را با او در میا بگذارید و آن را وسط عصبانیت و دعوا مطرح نکنید. بگذارید تا زمان دعوا و عصبانیت فروکش کند و سپس بحث های خود را با او در میان بگذارید. زمانی که هر دونفرتان آرام و منطقی هستید در مورد رفتارهای خشن و عصبانیت هایش صحبت کنید زیرا در این شرایط او به حرف هایتان بیشتر گوش می کند. البته فراموش نکنید که این را یک قانون برای خود بکنید و در زمان عصبانیت خود را آرام کنید زیراعصبانیت باعث بروز مشکلات بیشتر می شود اما با آرامش برخورد کردن موجب پدید آمدن آرامش بین تان می گردد.

 

8- تاثیرگذار باشید نه کنترل گر

سعی نکنید همسرتان را تغییر دهید زیرا این کار شدنی نیست. در عوض می توانید با رفتارتان بر او تاثیرگذار باشید. می توانید با فراهم کردن محیط مثبت بر او نیز اثر بگذارید تا موجب همکاری بیشتری شوید نن اینکه او را تحت کنترل خود در آورید. این ضرب المثل را شنیده اید که عسل بیشتر از سرکه مگس به خودش جذب می کند، شما نیز زمانی که با مهربانی با همسر خود رفتار کنید او را به خود نزدیک تر می کنید و او را نسبت به احساسات خود باخبر می کنید.

اگر از استراتژی های بالا استفاده کنید به مرور خواهید دید که روابط تان چقدر بهتر می شود و هم شما و هم همسرتان انرژی بیشتری در زندگی خواهید داشت.

 

منبع: goodtherapy.org


پزشکان مرتبط

کلینیک روانشناسی آراما

کلینیک روانشناسی آراما

درمان افسردگی ،اظطراب،وسواس

دکتر معصومه طهرانی جوان

دکتر معصومه طهرانی جوان

كارشناس ارشد روانشناسی شخصيت

مقالات مرتبط

شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مشاهده مقاله
شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

مشاهده مقاله
مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

مشاهده مقاله

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره