دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

تاریخ : 1396/12/14 8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

8 راه ساده برای افزایش قد کودکان

امروزه همه ی والدین دوست دارند کودکانشان زمانی که بزرگ می شوند قد بلندی داشته باشند. در جهان امروز، کودکان نسبت به والدینشان زمانی که در همین سن و سال بودند قد بلند تری دارند. اگرچه درصد کمی از کودکان نیز هستند که نسبت به قد والدینشان کوتاه تر هستند. والدین نگران معمولا به دنبال راه های سالمی برای رشد کودکان خود هستند. غذاهای سالمی که منجر به افزایش قد میشود و همچنین ورزش گزینه های مناسبی برای افزایش قد هستند و نیازی به مصرف داروهای مختلف برای این کار نیست. بنابراین اکنون زمان ایده آلی برای شروع تمارین مختلف است.

 

چگونگی افزایش قد در کودکان

هیچ رازی برای افزایش قد یک شبه در کودکان وجود ندارد. ممکن است تبلیغات زیادی را در مجلات و در تلویزیون برای افزایش قد سریع دیده باشید اما مطمئن باشید بیشتر آنها تقلبی هستند. در واقع این تبلیغات هیچ گونه اثری برای افزایش قد ندارند و برعکس خوردن این داروهای غیر مجاز ممکن است منجر به بروز مشکلات فیزیکی در کودکان شود. از این رو هرگز نباید این تبلیغات را جدی بگیرید. تا زمانی که جوان هستید می توانید قدتان را بلندتر کنید. بنابراین برای رسیدن به این هدف باید تلاش کنید و صبور باشید. در ادامه برخی از روش های ساده که واقعا منجر به افزایش قد در شما می شوند را بیان میکنیم.

 

مقاله پیشنهادی : باید و نبایدهایی برای مصرف میوه در کودکان

 

یک: داشتن تغذیه ای متعادل

اولین گام برای داشتن قدی بلند خوردن غذاهای متعادل است. اگر واقعا به دنبال قد بلند هستید باید همبرگر ، نوشابه و چیپس را کنار بگدارید و از سمت فست فودها به سمت غذاهای سالم رو بیاورید. یک وعده ی غذایی متعادل از همه جهت شما را قوی تر می کند. بشقاب تان را از همه نوع مواد غذایی مانند پروتئین ها و کربوهیدرات ها و چربی ها متعادل بسازید. مصرف همه نوع مواد غذایی به صورت متعادل نیاز است اما به طور همزمان چربی ها و کربوهیدرات ها با هم مصرف نکنید. به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم اندکی پروتئین به وعده تان اضافه کنید. لیست غذایی تان باید شامل ماکیان تازه، گوشت،سبوس، ماهی و لبنیات باشد. این پروتئین های تازه برای ماهیچه سازی و قوی شدن استخوانها و رشد بدن مفید هستند. از کربوهیدراتهایی مانند کیک ، پاستا ، پیتزا و شیزینی ها دوری کنید. مقدار متعادلی از ویتامین دی و کلسیم نیز مصرف کنید. سبزیجات برگ سبز و لبنیات منبع خوب کلسیم هستندو مطالعات نشان میدهند زینک نیز موجب افزایش قد میشود. بنابراین سعی کنید غذاهای زینک دار مانند جوانه گندم، دانه کدو، مغزیجات و کدو تنبل به وعده های خود اضافه کنید.

افزایش قد کودکان

دو: ورزشهای کششی

کشش یکی از موثرترین راه ها برای افزایش قد کودکان است. ورزشهای ساده که شامل حرکات کششی هستند را انجام دهید. ورزشی که می توانید به بچه ها بدهید این است که از او بخواهید مقابل دیوار بایستد و پشتش را به سمت دیوار متمایل کند. از او بخواهید دستانش را بالا بیاورد و تا جاییکه می تواند آنها را بکشد. گام بعدی این است که طوری رو انگشتانش بنشیند که پشتش به دیوار باشد و ماهیچه های پایش را بکشد و هر روز ده بار این را تکرار کند. تمرین کششی دیگر این است که از کودک خود بخواهید روی زمین بنشیند و تا جاییکه میتواند پاهایش را از هم باز کند و سعی کند با دستش مچ پا و انگشتان پایش را بگیرد و 4 بار روی هر پا امتحان کند. این ورزش مفیدی برای بلندترشدن ستون فقرات است.

 

سه : ورزشهای آویزانی

آیا کودکان دوست دارد در خانه از هر محلی آویزان شود؟ بسیار خوب، این عالیه!!! ورزشهای آویزانی برای افزایش قد ستون فقرات کودکان بسیار مفید هستند. بشین و پاشو ورزشهای جذابی هستند که کودکان تمایل دارند انجام دهند و مطمئن شوید روزی ده بار این تمارین را انجام می دهند.

 

مقاله پیشنهادی : 5 مورد از علائمی که سلامتی گوارشی کودک شما را به خطر میندازد و نیاز به کمک دارد

 

چهار: یوگا

یوگا آسانا مانند سوریا ناماسکار کمک ایده آلی به افزایش قد کودکان میکند. این حالت به بدن اجازه می دهد تا کاملا کشیده شود و موجب افزایش قد میشود. قبل از شروع حتما ورزشهای هوازی به کودکتان بدهید. چاکراسانا نوع دیگری از ورزش یوگا است که باعث کشیدگی کل اندام های کودک میشود. این شامل صاف دراز کشیدن روی پشت در حالیکه پاها باز باشند است. از کودکتان بخواهید تا زانوهایش را خم کند و باسن خود را لمس کند و با آرنجش شانه هایش را لمس کند. گام بعدی این است که نفس عمیق بکشد و بدنش را بکشد تا شکل یو بگیرد و تا جاییکه میتواند این حالت را نگه دارد.

چگونگی افزایش قد در کودکان

پنج: پرش

پریدن کاری است که همه ی کودکان دوست دارند انجام دهند و این میتواند به افزایش قد کمک کند. در حالیکه کودک میپرد در هر بار خیلی کم به قدش اضافه میشود.

 

شش: شنا کردن

این کار مهم دیگری است که کودکتان را بلند قد تر میکند. همچنین شنا کمک میکند تا همه ی بدنش را ورزش دهد و سالم و قوی تر باشد.

 

مقاله پیشنهادی : با فعالیت ورزشی خشم کودک خود را کنترل کنید

 

هفت: وزنه وصل کردن به قوزک پا

این راه موثر دیگری برای افزایش قد است. تنها هدف این کار کشیدگی قسمت های پایینی بدن است. غضروف میان زانوهای کودکان کشیده میشود و او را بلندتر می کند. از وزنه های کوچک استفاده کنید و با افزایش سن کودک وزن آن را نیز بیشتر کنید.

بلند شدن قد کودک

هشت: آهسته دویدن

فواید دویدن آرام هیچ گاه تمامی ندارد حتی برای بزرگسالان. برای بلند تر شدن قد کودکتان او را تشویق کنید که هر روز آهسته بدود و همراهی کردن با او می تواند این تمرین را برایش لذت بخش تر کند.

 

سخن آخر

با این هشت تمرین شما می توانید به کودکتان کمک کنید تا قدش بلندتر شود و زندگی سالم تری با انجام فعالیت های بدنی داشته باشد. البته ما پیشنهاد میکنیم اگر میخواهید روی افزایش قد کودک خود حساسیت بیشتری نشان دهید و احتمال افزایش قد کودکتان را بیشتر کنید، حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص ارتوپد کودکان

با خمیدگی پا در اطفال چه کنیم؟

با خمیدگی پا در اطفال چه کنیم؟

درباره خمیدگی پا در اطفال چه می دانید و این عارضه در صورت عدم درمان به موقع چه پیامدهایی خواهد داشت تشدید این عارضه تاثیرات منفی روی شکل گیری استخوان ها و مفاصل اطفال خواهد داشت

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص ارتوپد کودکان

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص ارتوپد کودکان