دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

9 اصل ساده پیشگیری از سکته مغزی با تغییر سبک زندگی

تاریخ : 1396/08/03 9 اصل ساده پیشگیری از سکته مغزی با تغییر سبک زندگی

در ادامه به معرفی 9 ترفند و عادت روزمره می‌پردازیم که به سادگی قابل انجام بوده و تا حد بالایی از بروز سکته مغزی جلوگیری می‌کنند.


حتما بخوانید: توصیه‌های طلایی برای پیشگیری از سکته قلبی


9 ترفند پیشگیری و جلوگیری از سکته مغزی

1. 20 دقیقه در روز پیاده روی کنید

زنان بزرگسال دو برابر مردان هم سن خود شانس بروز سکته مغزی را دارند و وقتی به سبک زندگی مردان و زنان نگاهی می‌اندازیم می‌بینیم که مردان دخانیات، الکل و رفتار‌های خطرناک بیشتری انجام داده و کمتر به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند. اما افزایش تعداد سکته‌ مغزی در زنان به عواملی دیگری مربوط است که یکی از آنان در بارداری و فرزندآوری می‌باشد. کنترل زاد و ولد در زنان نیز در این عارضه سهیم است. اما آن‌ چه زنان را بیشتر از مردان به سکته مغزی سوق می‌دهد؛ افسردگی است چرا که خانم‌ها 70 درصد بیشتر از آقایان شانس ابتلا به افسردگی را دارند.

با ترک سیگار، عدم مصرف الکل، خوردن میوه‌ها و سبزیجات بیشتر و حفظ وزن، فشار خون و قند خون، احتمال ابتلا به سکته مغزی را کاهش می‌دهید. بر اساس آخرین تحقیقات، هشت راه شناخته شده اصلی برای پیشگیری و جلوگیری از سکته مغزی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

1- روزانه 20 دقیقه پیاده‌روی کنید

به سادگی 20 دقیقه پیاده‌روی در روز می‌توان تا 30 درصد از شانس بروز سکته مغزی جلوگیری کرد. درست است که در طول روز فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که وقتی برایتان نگذاشته اما در مورد، فعالیت مهمی مانند پیاده‌روی همواره یک زمان مشخص برای آن تعیین نمایید. در صورت مشغول بودن می‌توانید انجام این فعالیت را به دو قسمت ده دقیقه‌ای تقسیم نمایید. توجه داشته باشید که برای راه رفتن باید آنقدر به خود زحمت دهید که با سرعت خوبی حرکت کرده باشید. طبق تحقیقات، زنانی که به طور مداوم و به نحو صحیح پیاده‌روی می‌کنند؛ تا 40 درصد نیز از شانس بروز سکته مغزی جلوگیری می‌کنند.

2- تفاوت اندوه و افسردگی را درک کنید

مورد دوم تا 29 درصد بیشتر شانس بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد از این بایستی حتما از نشانه‌های افسردگی آگاه بوده و تفاوت آن را با غم و اندوه شناخت. با مشاوره پزشک روانشناس، نشانه‌های غم و اندوه مداوم، اضطراب، حس تهی بودن؛ نامیدی؛ احساس گناه، بی ارزش و یا ناخوشایند بودن را در خود بررسی کنید چرا که افسردگی در کنار عوارض روانی خود، مشکلات جسمانی را به وجود آورده و زنان افسرده تمایل کمتری برای ورزش و بررسی وضعیت جسمانی خود دارند. در صورت از دست دادن علاقه به چیزهایی که دوست داشتید، عدم امکان تمرکز یا خواب، پرخوری و یا از دست دادن اشتها، تفکر در مورد خودکشی، حتما بایستی با یک پزشک متخصص روان‌شناس صحبت کنید.

3- به اندازه مناسب حول 7 ساعت بخوابید

خواب نامتعارف و یا بیش از حد می‌تواند شانس بروز سکته مغذی را تا 63 درصد افزایش دهد. بدین منظور پیشنهاد می‌شود بازه خواب خود را حول 7 ساعت نگه دارید. اگر خر و پف و صدای بالا در خواب ایجاد می‌کنید؛ دو برابر افراد عادی شانس توسعه سندروم متابولیک را داشته که یکی از شاخص‌های بروز سکته مغذی، بیماری‌های قلبی و دیابت است.

4- روغن زیتون را فراموش نکنید

برای انواع پخت غذا از جمله سرخ‌کردن، آب‌پز، کباب و... استفاده از روغن زیتون برای کاهش خطر حملات قلبی موثر است اما به تازگی یافت شده که این روغن سالم، در محافظت و جلوگیری از سکته مغذی نیز کاربرد دارد.  در یک بررسی یافت شد که افرادی که به طور مداوم از روغن زیتون استفاده می‌کنند؛ تا 40 درصد کمتر از دیگر افراد، شانس بروز سکتع مغذی در آن‌ها وجود دارد.

9 اصل ساده پیشگیری از سکته مغزی با تغییر سبک زندگی

5- حواستان به میگرن باشد

سردرد‌های مازاد و مداوم که با هاله‌ای از نور و نقاط سیاه دیده‌ می‌شوند ارتباطی با افزایش خطر سکته مغذی دارند. بیش‌تر مبتلایان به میگرن را بانوان تشکیل می‌دهند که به دلیل نوسات هورمونی در آن‌ها است. دلیل قاطعی بر درمان به میگرن به معنای حذف خطر سکته مغذی وجود ندارد. با این حال ارتباطی میان این دو وجود داشته و درمان اولی در کاهش شانس بروز سکته مغذی، تاثیر دارد. بدین منظور از پزشک و متخصص سکته مغزی مشاوره بگیرید. ممکن است او درمان و کنترل استرس را برای شما تجویز نماید.

6- حواستان به تپش قلب باشد

به ویژه اگر شکاف قلب با تنگی نفس، سرگیجه و درد قفسه سینه احسا شود؛ این موارد همه علائم فیبریلاسیون دهلیزی (AF)، ضربان قلب غیرطبیعی است که موجب افزایش خطر سکته مغزی در حدود پنج برابر می‌شود. داروهای ضد انعقاد می تواند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند. در اواخر سال گذشته، FDA پراداکسا (dabigatran)، یک داروی جدید که مطالعات بالینی نشان می دهد، ساده تر از وارفارین (Coumadin) است، اما ساده تر است.

7- سیب‌زمینی شیرین مصرف کنید

مصرف سب‌زمینی شیرین، کشمش، موز و رب گوجه فرنگی در این زمینه می‌تواند کمک کننده باشد. البته نه همه با هم اما هر کدام از آن‌ها به لطف پتاسیم و مملو از مواد مغذی، می‌تواند خطر سکته را تا 20 درصد کاهش دهد که به عنوان منابع اضافی می‌توانید از میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، مرغ، و لبنیات استفاده کنید.

8- انزجار و عصبانیت طولانی مدت را حذف کنید

بسیاری از افراد به خصوص مادران ممکن است قسمت بزرگی از روز را صرف نگرانی و داد زدن بر روی کودکان به خاطر کارهای متداول روزانه بکنند که این کار به عنوان عادات خشم و پرخاشگری در افزایش شانس بروز سکته مغذی نقش دارند. در بررسی‌ها یافت شد که افرادی که رقم بالایی در میزان پرخاشگری و مخالفت از خود نشان ‌می‌دهند؛ شانس بالاتری در ضخیم تر شدن شریان گردن را نسبت به افراد خود برخورد دارند که این خود عامل مهمی در بروز سکته مغذی است.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص سکته مغزی

آخرین مطالب پزشکی متخصص سکته مغزی

آخرین مقالات پزشکان متخصص سکته مغزی