یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

پیاده روی روزانه با فواید باورنکردنی

تاریخ : 1397/02/20 پیاده روی روزانه با فواید باورنکردنی

هفت نتیجه ی باورنکردنی که می توانید با سی دقیقه پیاده روی در روز بدست بیاورید

پیاده روی روزانه مانند این ضرب المثل معروف راجع به سیب است که می گوید با خوردن یک سیب در روز از دکتر رفتن بی نیاز می شوید. پیاده روی می تواند موجب کاهش وزن، تنظیم فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن می شود و راحت ترین راه برای بدست آوردن سلامتی است. پیاده روی یک ورزش دسته اول است که به دلیل راحتی و مفید بودن به بسیاری از بیماران توصیه می شود و تنها با یک کفش می توانید آن را انجام دهید. در ادامه یک سری از فوایدی که می توانید با سی دقیقه پیاده روی در روز بدست بیاورید را ذکر می کنیم.

 

1- موجب ایجاد رابطه اجتماعی با سایر افراد می شود.

پیاده روی یک استراتژی بدون کالری است که با فوایدی نیز همراه است. تحقیقات نشان می دهد که پیاده روی منظم روزانه می تواند سیستم عصبی تان را تنظیم کرده و با این کار خستگی و عصبانیت تان را کاهش دهد. زمانی که در اجتماع با همسایه، دوست و همکار به پیاده روی می روید موجب تقویت و صمیمی تر شدن رابطه تان می شود. در نهایت پیاده روی در محیط خارج از خانه و در زیر نور آفتاب به خصوص در زمستان از بروز افسردگی جلوگیری کرده و از بروز برخی از حساسیت ها فصلی جلوگیری می کند.

 

2- موجب بروز جوهره ی خلاقیت هایتان می شود.

هر زمان که در طول کار احساس خستگی کردید و یا دنبال راه حل برای یک مشکل سخت بودید بهترین کار انجام حرکت و پیاده روی است. بنابر مطالعه ای در سال 2014 پیاده روی رفتن موجب بروز خلاقیت در ذهن تان می شود. محققان تحقیقی را انجام دادند و یک گروه نشسته راجع به موضوعی فکر کردند و گروه دیگر در حال راه رفتن فکر کردند و نتایج نشان داد که افرادی که راه می رفتند ذهن خلاق تری داشتند.

پیاده روی روزانه با فواید باورنکردنی

3- باعث کاهش وزن و کم شدن سایز شلوارتان می شود.

زمانی که به طور مرتب پیاده روی می کنید بعد از مدتی متوجه می شوید  که سایز شلوارتان با وجود اینکه سایزش تغییر نکرده اما برایتان راحت تر شده است دلیل آن این است که زمانی که مرتبا پیاده روی می کنید بدنتان به خوبی به انسولین جواب می دهد و موجب کاهش چربی های مضر در بدن می گردد. پیاده روی منظم با سوزاندن چربی های اضافی و جلوگیری از زوال رفتن ماهیچه ها می تواند به متابولیزم بدن کمک کند و اهمیت آن را با افزایش سن می توانید بهتر درک کنید. بهترین قسمت آن این است که نیاز نیست برای کاهش وزن روی تردمیل و در خانه و یا در فضای سالن تلاش کنید.

 

مقاله پیشنهادی : مزایای پیاده روی در بارداری

 

4- می توانید از بروز بیماری های مزمن جلوگری کنید.

بر اساس انجمن دیابت آمریکا، پیاده روی می تواند میزان قند خون بدنتان را کاهش داده و موجب کاهش خطر ابتلا به قند خون می شود. تحقیقات در دانشگاه کلورادو و تنس نشان داد که پیاده روی منظم موجب کاهش فشار خون و کاهش بیست الی چهل درصدی سکته می شود. یکی از تحقیقات بسیار قابل توجه راجع به فواید پیاده روی در سال 2002 نشان داد که پیاده روی روزانه در هر روز سی دقیقه و یا بیشتر می تواند تا سی درصد خطر بیماری های قلبی عروقی را نسبت به سایر افراد که پیاده روی نمی کنند کاهش دهد. با بدست آمدن این چنین نتایجی می توانید سلامتی خود را بدست بیاورید و کمتر برای چکاب به دکتر بروید.

7 تاثیر فوق العاده پیاده روی روزانه

5- می توانید پاهایتان را خوش فرم تر کنید.

با افزایش سن، خطر ابتلا به واریس در رگ ها افزایش میابد که این خوشایند نیست. پیاده روی می تواند از خط های واریسی در پاها جلوگیری کند. سیستم وریدی که به عنوان قلب دوم شناخته می شود و از رگ و ماهیچه تشکیل شده در پاها قرار دارد. کار این سیستم پس فرستادن خون به قلب از پاهاست و پیاده روی می تواند این چرخه ی خون را تقویت کرده و موجب قوی تر شدن ماهیچه های پا می شود و انتقال خون را در پاها راحت تر می کند. اگر از واریس رنج می برید پیاده روی روزانه می تواند از التهاب پاها جلوگیری کرده و موجب راحتی پاهایتان می شود.

 

مقاله پیشنهادی : با 10 فایده پیاده روی برای سلامت بدن آشنا شوید

 

6- سیستم گوارشان را منظم تر می کند.

اگر برای تقویت سیستم گوارشی تان به طور مرتب قهوه می نوشید به پیاده روی روزانه در صبح نیز فکر کنید. پیاده روی منظم می تواند حرکات شکمی تان را بهبود ببخشد. یکی از اولین کارهایی که بیماران بعد از عمل جراحی های شکمی انجام دهند پیاده روی است زیرا باعث استفاده از ماهیچه های شکمی و تقویت سیستم گوارشی تان می شود.

پیاده روی

7- اهداف دیگران نیز قابل دسترس تر می شوند.

زمانی که مرتبا ورزش می کنید، یک عادت منظمی را در خودتان پرورش می دهید و بیشتر به فعالیت کردن ادامه می دهید و در نتیجه ی عادت های سالم بیشتری را در خود پرورش می دهید. بنابر گفته ی کیم اوانس یک مربی ورزش که مرتبا پیاده روی می کند، من به قطعیت تمام معتقدم که پیاده روی منظم موجب می شود تا مغزتان به تمامی اهداف دیگرتان شما را برساند.

منبع: prevention.com


دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های سلامت

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

همه چیز درباره کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ، علل و درمان و پرهیزها و پیشگیری از ابتلا به آن

آخرین مطالب پزشکی سلامت

آخرین مقالات پزشکان سلامت